Češi odložili roušky. Virolog řekl, o kolik snižují riziko nákazy

Podle americké studie na více než 25.000 lidech snižují roušky riziko nakažení covidem-19 na 34 procent. Její výsledky citoval na semináři o novém typu koronaviru ve Sněmovně virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Většina Čechů mohla dnes odložit roušky i v MHD nebo v obchodech, zůstávají povinné ve zdravotnických zařízeních, na větších akcích uvnitř budov nebo v pražském metru. Přísnější pravidla nadále platí pro Frýdecko-Místecko a Karvinsko.

"Studie z USA využila toho, že tam nejdřív nedělali nic, pak zavedli sociální distanci a pak někde roušky," vysvětlil Hirsch. Infekce ve státech podle něj pokračovala i po zavedení sociální distance, po zavedení karantény se sice zastavila, ale neklesá. "V New Yorku se nakázaly roušky a nákaza začala klesat," dodal.

Podle něj dodržování rozestupů mezi lidmi nebo mytí rukou nebrání vzdušnému přenosu, který je považovaný za hlavní, zatímco roušky ano. Kapénky vydechované nakaženým se šíří rychlostí zhruba jeden metr za sekundu, mají velikost asi jedné desetiny lidského vlasu. Ve vzduchu zůstávají poměrně dlouho, klesají jenom asi o milimetr za sekundu. "Nevíme ale kolik viru je v jedné kapénce a jakým způsobem se usazuje v plicích," uvedl.

Česko zavedlo proti ostatním zemím nošení roušek brzy. Některé k němu přistupují až jako součást uvolňování přijatých opatření. "U nás se k tomu přistoupilo radikálně, ale na začátku byla spíše intuice," dodal. Proti nošení roušek byla ještě koncem března také Světová zdravotnická organizace (WHO). Účelem bylo ale zejména zabránit jejich nedostatku pro zdravotníky, posléze v důsledku situace svůj postoj přehodnotila.

Od začátku lékaři upozorňují, že nakažení koronavirem taková ochrana nemusí úplně zabránit, k tomu jsou třeba respirátory, které filtrují vdechovaný vzduch. Roušky naopak brání vydechování viru do okolí. Proto se v době, kdy šitím roušek žily i sociální sítě, vžilo heslo propagující jejich nošení "Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě".

Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který vede pracovní skupinu ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření, jsou roušky klíčovou složkou doporučení pro krajské hygienické stanice pro případ zhoršení epidemiologické situace v regionu.

"Když se situace zhorší, půjde se opačným směrem, než se opatření uvolňovala," uvedl v pondělí na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Prvním krokem je návrat roušek, pak nařízení rozestupů a omezení kapacity hromadných akcí. Při vysokých stupních rizika by pak mohlo následovat lokální omezení pohybu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin zázračně neléčí, zjistila první řádná studie na skupině pacientů

06.03.2021 22:21 Aktualizováno Ačkoliv je ivermektin mnohými považován za takřka svatý grál, vědci zatím nepotvrdili, že by se…

Očkování plodnost neovlivní, přesto se ho některé ženy bojí

06.03.2021 09:05 Amy Taylorová si s kamarádkami povídala přes videoaplikaci Zoom, když jejich rozhovor nabral…

Superpočítač ukázal, že dvě roušky moc nepomohou

05.03.2021 12:02 Nošení dvou zdravotnických roušek nezvyšuje výraznějším způsobem ochranu před šířením virů v…

Mutace by mohly být méně nebezpečné pro očkované i zotavené, zjistili vědci

04.03.2021 12:21 Varianty koronaviru by mohly být méně nebezpečné pro očkované a pro lidi, kteří se z infekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama