Češi odložili roušky. Virolog řekl, o kolik snižují riziko nákazy

Podle americké studie na více než 25.000 lidech snižují roušky riziko nakažení covidem-19 na 34 procent. Její výsledky citoval na semináři o novém typu koronaviru ve Sněmovně virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Většina Čechů mohla dnes odložit roušky i v MHD nebo v obchodech, zůstávají povinné ve zdravotnických zařízeních, na větších akcích uvnitř budov nebo v pražském metru. Přísnější pravidla nadále platí pro Frýdecko-Místecko a Karvinsko.

"Studie z USA využila toho, že tam nejdřív nedělali nic, pak zavedli sociální distanci a pak někde roušky," vysvětlil Hirsch. Infekce ve státech podle něj pokračovala i po zavedení sociální distance, po zavedení karantény se sice zastavila, ale neklesá. "V New Yorku se nakázaly roušky a nákaza začala klesat," dodal.

Podle něj dodržování rozestupů mezi lidmi nebo mytí rukou nebrání vzdušnému přenosu, který je považovaný za hlavní, zatímco roušky ano. Kapénky vydechované nakaženým se šíří rychlostí zhruba jeden metr za sekundu, mají velikost asi jedné desetiny lidského vlasu. Ve vzduchu zůstávají poměrně dlouho, klesají jenom asi o milimetr za sekundu. "Nevíme ale kolik viru je v jedné kapénce a jakým způsobem se usazuje v plicích," uvedl.

Česko zavedlo proti ostatním zemím nošení roušek brzy. Některé k němu přistupují až jako součást uvolňování přijatých opatření. "U nás se k tomu přistoupilo radikálně, ale na začátku byla spíše intuice," dodal. Proti nošení roušek byla ještě koncem března také Světová zdravotnická organizace (WHO). Účelem bylo ale zejména zabránit jejich nedostatku pro zdravotníky, posléze v důsledku situace svůj postoj přehodnotila.

Od začátku lékaři upozorňují, že nakažení koronavirem taková ochrana nemusí úplně zabránit, k tomu jsou třeba respirátory, které filtrují vdechovaný vzduch. Roušky naopak brání vydechování viru do okolí. Proto se v době, kdy šitím roušek žily i sociální sítě, vžilo heslo propagující jejich nošení "Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě".

Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který vede pracovní skupinu ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření, jsou roušky klíčovou složkou doporučení pro krajské hygienické stanice pro případ zhoršení epidemiologické situace v regionu.

"Když se situace zhorší, půjde se opačným směrem, než se opatření uvolňovala," uvedl v pondělí na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Prvním krokem je návrat roušek, pak nařízení rozestupů a omezení kapacity hromadných akcí. Při vysokých stupních rizika by pak mohlo následovat lokální omezení pohybu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo…

06.08.2020 00:01 NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama