Další úspěch fotografů z ČR a SR. Snímek komety Neowise zveřejní NASA i BBC

Zveřejnění na webu sponzorovaném americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) i v magazínu britské veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti BBC se dočká unikátní fotografie komety Neowise od autorů z Česka a Slovenska.

kometa Neowise
doporučujeme

Společný snímek českého fotografa a astronoma Petra Horálka a slovenského fotografa Tomáše Slovinského spojuje v jedné mozaice kometu v různých polohách z několika koutů světa. Mozaiku doplňuje panorama pohoří Vysoké Tatry, nad které autoři kometu symbolicky umístili. Horálek to sdělil v tiskové zprávě.

Snímek Proměny komety Neowise dnes zveřejní web Earth Science Picture of the Day, za kterým stojí bývalý dlouholetý pracovník NASA Jim Foster. Web každý den zveřejňuje jeden snímek, který zobrazuje mimořádné či zajímavé děje či scenérie na planetě Zemi. V listopadu se fotografie rovněž objeví ve výběru Astrophotography Gallery v britském časopise o astronomii BBC Sky at Night.

Neowise byla podle Horálka letos v létě nejlépe pozorovatelnou kometou na severní polokouli od roku 1997, kdy zazářila vlasatice Hale-Bopp. Snímek Horálka a Slovinského ukazuje na jedné fotografii postupný vývoj jasnosti a ohonů komety. Oba autoři kvůli vzniku mozaiky fotografovali kometu od počátku její viditelnosti 9. července až po její zeslábnutí na večerní obloze 2. srpna. Podobu komety zaznamenali na různých místech v Česku, Polsku, na Slovensku a také na Krétě.

"Neboť poloha komety se vůči hvězdám na nebi při pozorování v jeden okamžik z různých míst na Zemi nijak nelišila, bylo nakonec možné nasnímané obrazy komety matematicky vložit do jedné oblohové mozaiky, a ukázat tak vývoj komety pro každý druhý den," popsal vznik snímku Horálek. Složený snímek různých podob komety Neowise pak autoři umístili do snímku noční oblohy nad Vysokými Tatrami, aby připomněli historii československé astronomie.

"Přímo tam - na Lomnickém štítě, Skalnatém plese a také ve Staré Lesné pod Tatrami - dosáhli Čechoslováci v poválečném období velkých úspěchů, mj. právě v oblasti objevů komet," uvedl Horálek. Na zachycení masivu s noční oblohou ve správné konstelaci měl Slovinský, který Tatry pro mozaiku fotil, časové okno jen půl hodiny. "Tomáš nejen že musel absolvovat náročnou túru s vidinou nejistého počasí v inkriminovaném fotografickém okně, ale riskoval svůj holý život, neboť oblast je známa pro výskyt nebezpečných hnědých medvědů," doplnil Horálek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza města Herculaneum: Termický šok změnil mozek oběti ve sklo

29.11.2020 09:00 Maličké úlomky mozku, které nezuhelnatěly jako zbytek těla, ale dokonce se v důsledku termického…

Vesmírná sonda se vrací s kousky asteroidu. Vesmírem plula 5 miliard…

28.11.2020 16:30 Sonda Hayabusa2 se po dlouhé pouti vesmírem přiblíží Zemi. Podle plánu by měla 6. prosince 2020…

Média: Kolem testů vakcíny od AstraZeneca rostou pochybnosti

27.11.2020 10:35 Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem…

Archeolog předložil argumenty pro tezi, že v dochovaném domě žil Kristus

27.11.2020 07:36 Podle britského archeologa existují silné argumenty pro tezi, že v domě v izraelském Nazaretu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama