Koronavirus a covid-19: Pět otázek, na které svět nezná odpověď

V době celosvětové pandemie, existuje 5 otázek, které zůstávají stále nezodpovězeny. Doposud si věda neví rady s porozuměním nového typu koronaviru a prestižní server Politico upozornil na zásadní problémy, které zatím neumíme vyřešit.

1. Můžeme virus SARS-CoV-2 chytit znovu?

 Zmírňování ochranných opatření je lákavé zejména pro politiky, kteří se v současné době potýkají se zatěžováním ekonomiky, kvůli finanční podpoře podnikatelům a vzrůstajícímu procentu v nezaměstnanosti. Myšlenka je taková, že jedinci, kteří již prodělali onemocnění covid-19 by se mohli vrátit k běžnému životu.

Některé vlády přemýšlí, že lidem, kteří jsou proti viru imunní se bude vystavovat „osvědčení“ o obsahu protilátek v těle. „Nemůžete říct, že někdo, kdo má protilátky, je imunní,“ řekl David Cavanagh z Institutu imunologie v University of Edinburgh pro Politico a dodal, že vědci nemají jasnou představu o tom, jestli bude každý jedinec proti infekci imunní.

2. Jak se virus přenáší?

Z dostupných informací je známo, že virus SARS-CoV-2 se přenáší kapénkami, proto mezi ochranná opatření patří nošení roušek, šátků nebo šál. Ale co se týká povrchů, tak už informace nejsou tolik přesné. Není jisté, jak dlouho vir SARS-CoV-2 může zůstat na povrchu aktivní. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může být vir aktivní po dobu několika hodin, ale i dní. Podle serveru Politico by tato otázka zasloužila přesnější posouzení, protože zodpovězení této otázky by mohlo zpomalit šíření viru.

3. Má počasí nějaký vliv na šíření viru SARS-CoV-2?

Když prezident Donald Trump vyřkl domněnku, že virus odejde společně s teplým počasím, vypadal jeho výrok velmi optimisticky. Ale vzhledem k tomu, že se virus nadále šíří po celém světě, dokonce i v zemích jako je Austrálie nebo Írán, je jasné, že teplé počasí nemá na šíření viru žádný vliv.

Vědci z the National Academies of Sciences, Engineering and Medicine uvedli, že je příliš brzy na vyvození závěrů, vzhledem k tomu, že je virus byl poprvé hlášen teprve v prosinci loňského roku.

Podle Politico je myšlenka s vlivem počasí a snížení přenosu spjata s názory některých vědců a politiků, kteří na začátku pandemie tvrdili, že je vir SARS-CoV-2 jen běžná chřipka. V současné době belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Block čelí žalobě lékařské komory, když řekla, že vir SARS-CoV-2 způsobuje jen „malou chřipku“.

4. Kdo je ohrožený?

Onemocnění covid-19 obecně způsobí smrt u seniorů a u lidí, kteří trpí chronickým onemocněním, ale výjimka potvrzuje pravidlo. Proč umírají i mladí lidé, kteří neměli žádné zdravotní potíže a většina z nich měla jen malé nebo žádné příznaky. Na to vědci zatím nemají odpověď.

5. Proč onemocnění covid-19 zabíjí?

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že pravděpodobně bude mít stáří a křehké zdraví za následek závažnější průběh nemoci, ale proč někteří nemoc přežijí i s chronickým onemocněním? Někteří vědci si myslí, že je to o množství viru, kterému je jedinec vystavený, ale virolog Michael Skinner uvedl pro Guardian, že by v tom mohla hrát roli genetika: „Je možné, že někteří z nás by mohli mít genetické dispozice, díky kterým je vyšší pravděpodobnost, že na infekci budete reagovat špatně“. Ale zatím není jasné, jaké genetické variace snižují nebo zvyšují riziko.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy