Koronavirus bez ustání mutuje. Co to znamená pro svět?

Koronavirus SARS-CoV-2, kterým se po celém světě nakazily miliony lidí, neustále mutuje, to však nutně neznamená, že se stává nebezpečnějším. Napsala to agentura AFP, podle níž většina odborníků neregistruje změny v nakažlivosti viru či v jeho schopnosti oslabit lidský organismus.

Zprávy o vývoji viru mohou vyvolávat znepokojené reakce, což se stalo v posledních dnech v souvislosti s výzkumem týmu z Los Alamos National Laboratory ve Spojených státech. Jeho studie různých mutací jednoho z proteinů SARS-CoV-2 byla před dokončením schvalovacího procesu umístěna na internet, přičemž naznačovala existenci "lépe přenosné formy" čínského koronaviru. Ta se údajně objevila v únoru v Evropě a nyní po celém světě "rychle vytlačuje původní formu z Wu-chanu".

Závěry, které převzala řada médií, ale ihned začali zpochybňovat jiní vědci. Někteří poukazovali na to, že hypotéza o vyšší nakažlivosti nebyla řádně laboratorně prověřena, další zmiňovali vliv náhody. "Tato variace mohla mít štěstí v tom, že se velmi brzy dostala do míst mimo Wu-chan, kde byl jiný přístup pokud jde o preventivní opatření. Pak nejde o virus, ale o prostředí a příležitosti pro přenos," uvedl epidemiolog z Harvard School of Public Health William Hanage.

Mutace koronaviru způsobujícího nemoc covid-19 pramení z chyb, které nastávají při kopírování genetické informace, když se virus množí. Některé nové variace ihned nezmizí, což umožňuje expertům sledovat postup nákazy v čase a prostoru. Podle AFP se zatím velký počet specialistů shoduje na tom, že nic nedokazuje významný vývoj v povaze SARS-CoV-2, ačkoli už byly zmapovány tisíce genomů.

"Spekulace o možném nástupu agresivnějších kmenů SARS-CoV-2 postupují velmi rychle," komentoval situaci profesor Lawrence Young působící na anglické Univerzitě Warwick. Virus ovšem podle něj nemutuje příliš rychle a "aktuálně nemáme přesvědčivé důkazy o tom, že by tyto mutace měly významný dopad na to, jak nás virus zasahuje".

Čínští vědci v březnu oznámili objev dvou různých kmenů koronaviru, z nichž jeden měl být nebezpečnější, tyto závěry ale nyní zpochybňuje studie týmu z univerzity v Glasgow, která vyšla v časopise Virus Evolution. Podle jejích autorů nejsou důkazy o "rozdílných typech v evoluci SARS-CoV-2". To ovšem neznamená, že by se nebezpečná mutace nemohla v budoucnu objevit. Analýzy se v tomto směru budou muset opakovat podle toho, jak bude šíření infekce pokračovat, podotkl expert na infekční onemocnění George Griffin, který působí na Londýnské univerzitě.

Otázka mutací je klíčová pokud jde o vývoj účinné vakcíny, neboť nová verze koronaviru by mohla podkopat efektivitu některých očkovacích látek. Ani britský profesor virologie Ian Jones ale zatím nevidí důvod zabývat se potenciálními problémy tohoto druhu. "Měli bychom se dál koncentrovat na stopování a léčbu viru takového, jaký je teď. Bohužel pro nás si virus umí s kolonizací lidské populace celkem dobře poradit, nevím, co by jej nutilo k tomu stát se ještě více nepříjemným," řekl.

Související

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

včera

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno včera

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

včera

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Šéf BIS Koudelka se dočkal dalšího povýšení. Pavel jmenoval generály

Prezident Petr Pavel ve středu u příležitosti státního svátku Dne vítězství jmenoval vojáky či příslušníky bezpečnostních sborů do generálských hodností. Povýšení do hodnosti generálmajora se dočkal ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy