
Vesmírný teleskop Jamese Webba, který dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru i pátrat po známkách možného života mimo Sluneční soustavu, dnes po mnoha odkladech konečně opustil Zemi. Podle plánu ho ve 13:20 SEČ úspěšně vynesla z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně raketa Ariane 5.
"Objevíme neuvěřitelné věci, které jsme si ani neuměli představit," prohlásil po vydařeném startu ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson. Zároveň ale upozornil, že "stále existuje nespočet věcí, které musí fungovat a musí fungovat dokonale... Víme, že za velkou odměnou je velké riziko."
Všechny etapy a manévry vzletu proběhly bez problémů a teleskop se po 27 minutách letu osamostatnil, aby zamířil ke svému cíli. Zdárně se pak také rozvinuly sluneční panely, které zajistí zásobování energií. Vesmírná observatoř, náklady na jejíž misi dosáhly deseti miliard dolarů (223 miliard korun), se usadí 1,5 milionu kilometrů daleko od Země, tedy čtyřikrát dál, než je Měsíc.
Nacházet se bude ve druhém Lagrangeově bodu, tedy v místě, kde se vyrovnávají gravitační vlivy Země a Slunce. Díky tomu si dalekohled dokáže zachovat stabilní oběžnou dráhu a zároveň se bude držet ve stínu naší planety před slunečním zářením.
Webbův teleskop je dosud největší a nejvýkonnější vesmírný dalekohled vypuštěný lidmi. Dohlédnout by měl do počátků existence našeho vesmíru, kdy se před 13,5 miliardy let formovaly první hvězdy a galaxie. Podle NASA bude přímo pozorovat dosud neviděnou část prostoru a času. Zařízení je navrženo tak, aby "vidělo" infračervené světlo, jež k nám v této podobě od nejvzdálenějších objektů nyní přichází.
"Webb" ale budou vědci využívat také ke studování planet a dalších těles naší sluneční soustavy. Sledovat díky němu budou i exoplanety, které se nacházejí v takzvaných obyvatelných zónách jiných hvězd a na jejich povrchu by mohla být voda v kapalném stavu. V souvislosti s tím se rovněž počítá s pátráním po případných známkách nasvědčujících možné obyvatelnosti takových těles.
K plnění těchto úkolů má observatoř obří zrcadlo o průměru 6,5 metru, čtyři vědecké přístroje a také štít velký 21 krát 14 metrů, který bude aparáty chránit před teplem slunečního záření a udrží je v potřebném hlubokém chladu. Přístroje ve výbavě jsou infračervená kamera NIRCam, infračervený spektrograf NIRSpec, infračervené zařízení MIRI a infračervený zobrazovač se spektrografem NIRISS.
Primární zrcadlo tvoří 18 menších šestiúhelníkových segmentů, každý o průměru 1,3 metru a hmotnosti 20 kilogramů. Kvůli zajištění odolnosti vůči nehostinnému prostředí, jež v hlubokém vesmíru panuje, jsou vyrobené z berylia a potažené zlatou vrstvou, jež zajistí vysokou odrazivost světla.
Podle agentury AP pokud vše půjde, jak má, měl by se za tři dny začít rozvíjet pětivrstvý sluneční štít, což by mu mělo trvat následujících pět dnů. Asi 12 dnů po startu pak přijde na řadu otevírání jednotlivých segmentů zrcadla. Podle vědců musí při všech těchto operacích perfektně fungovat několik stovek mechanismů, aby teleskop mohl úspěšně pracovat.
Až observatoř po měsíc trvajícím letu dorazí na stanovené místo, bude její systémy čekat pět měsíců vědeckých a kalibračních testů, nastavení teleskopu a aktivace přístrojů. Nejlepší snímky by se podle expertů mohly začít objevovat přibližně půl roku po vypuštění do vesmíru.
NASA, na jejímž projektu se podílejí Evropská kosmická agentura (ESA) a kanadská CSA, chtěl novou vesmírnou observatoř původně vypustit už v roce 2007, ale termín byl postupně nucený posouvat. Několikrát byl start odložen i letos - z března na listopad a pak i třikrát v prosinci. Na vývoji a postavení sedmitunové observatoře se podílelo několik tisíc lidí z 29 zemí.
Vývoj a postavení observatoře nazvané podle bývalého šéfa NASA z let 1961 až 1968 Jamese Edwina Webba trvalo tři desítky let.
Související

Webbův teleskop objevil svou první exoplanetu a zachytil dynamickou hvězdokupu

NASA nechala rozvinout Webbův teleskop, spustí ho asi za pět měsíců
James Webb Space Telescope , NASA
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 31 minutami

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá
před 35 minutami

Ukrajinci tvrdí, že se Rusové stáhli z Nové Kachovky na jihu země
Aktualizováno před 38 minutami

Státní zdroje na transformaci České pošty podléhají notifikaci, uvedl Havlíček
před 39 minutami

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN
Aktualizováno před 51 minutami

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj
před 56 minutami

Pavel a Lipavský řešili koordinaci české zahraniční politiky
Aktualizováno před 59 minutami

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců
Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29, další poskytne Polsko
Aktualizováno před 1 hodinou

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa
před 1 hodinou

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda
před 2 hodinami

Dva ukrajinští vojáci z pluku Azov dostali od ruského soudu 25 let
před 2 hodinami

Polsko neotevře hraniční přechod s Běloruskem, dokud budou vězněni novináři
před 2 hodinami

Ukrajinským dětem uneseným do Ruska tvrdili, že se jich rodiče zřekli
před 2 hodinami

Pekarová v Koreji jednala o automobilovém průmyslu i moderních technologiích
Aktualizováno před 2 hodinami

Putin se má v srpnu vydat do JAR. Africká země se tak musí zabývat zatykačem ICC
před 2 hodinami

V Kongresu zpovídají ředitele TikToku, kterému hrozí v USA zákaz
před 2 hodinami

Ve Francii probíhá další kolo stávek, nejezdí vlaky, část škol je uzavřena
před 3 hodinami

Žádné UFO. Vědcům se podařilo objasnit záhadu tělesa Oumuamua
Aktualizováno před 3 hodinami

EK je na dobré cestě k dohodě o syntetických palivech s Německem, řekl Scholz
před 3 hodinami
UEFA vyšetřuje Barcelonu kvůli možné korupci, hrozí jí i vyloučení z Ligy mistrů
Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) začala vyšetřovat Barcelonu v souvislosti s kauzou možného ovlivňování rozhodčích. Katalánskému klubu, který čelí obvinění z korupce, zpronevěry a falšování dokumentů, hrozí i vyloučení z Ligy mistrů.
Zdroj: ČTK