V 80. letech vytvořili Sověti skutečné zařízení ke "zničení světa“. Rusové ho stále mají

Kdo viděl doktora Strangelove, určitě rozumí obecnému nápadu „zbraně soudného dne,“ jinýmy slovy - pokud nás zničíte, zničíme my vás. Jedná se o koncept automatického systému, který zaručuje jadernou odvetu. Není to však jen koncept. Takové zařízení existuje a jde o jméno Dead Hand.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jaderné zbraně
doporučujeme

„V případě jaderného útoku na danou zemi je zařízení doomsday navrženo k zahájení intenzivního odvetného jaderného útoku na útočníka, bez ohledu na to, zda v napadené zemi někdo zůstal naživu, aby jej nařídil,“ napsal server foxtrotalpha.japlonik.com.

Důvod, proč se Sověti rozhodli vybudovat systém Dead Hand, souvisel s pokroky v americké raketové technologii v 80. letech. Předtím se očekávalo, že jaderná válka bude zpočátku bojována s mezikontinentálními balistickými raketami (ICBM).

ICBM jsou obvykle detekovatelné a cílová země má obecně asi 30 minut, což je dost času na to, aby zahájila protiúder.

Američané získávali v 80. letech lepší přesnost se svými raketovými odpalovacími systémy založenými na ponorkách. Znamenalo to, že mohli provést přesné jaderné údery poblíž Sovětského svazu. Zkrátili také dobu, kdy bylo vypuštění detekováno na pouhé tři minuty. To samozřejmě není dostatečný čas na to, aby bylo možné uskutečnit účinný protiútok.

Sověti potřebovali nějaký způsob, jak zajistit, že bude možná odveta. Tady přichází na řadu zařízení Doomsday Dead Hand, které bylo původně pouze záložním systémem pro nouzovou komunikaci. Je to velká komplikovaná síť vzájemně propojených systémů. Postupně byl systém rozšířen, aby poskytoval plně automatickou funkci protiútok. Srdcem systému je „velící raketa“.

Vysílač rakety by nahradil zničenou pozemní komunikaci, vysílal by příkazy k přijímacím zařízením na všech pozemních balistických raketách, ponorkových spouštěčích a bombardovacích letadlech.

Příkazy rakety jaderným zbraním a zařízením by měly zahájit odvetný úder k předem stanoveným cílům. To vše se samozřejmě stane až poté, co se zjistí, že došlo k prvnímu úderu proti sovětskému území. Celý systém je aktivován, pokud se vysoce postavený člověk rozhodne jej zapnout, ideálně dlouho před skutečným jaderným úderem.

Systém byl aktivován v dobách obecného napětí mezi Sověti a Američany. Po aktivaci zůstává systém v klidu.

Server Foxtrotalphia.jalopnik.com také popsal, jak by Dead Hand věděl, jestli zbraň zasáhla sovětskou půdu. Systém měl síť senzorů pro kontrolu seismických poruch odpovídajících jadernému úderu, mohl kontrolovat úrovně záření, monitoroval komunikaci a intenzitu komunikace na vojenských rádiových kmitočtech a mohl zjistit, zda lidé stále žijí.

V reálné jaderné krizi by komunikační rakety vypuštěné automaticky vysílaly palebné příkazy pro jaderné rakety v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu a na Ukrajině. Stroj doomsday zajišťuje masivní salvu těchto raket bez účasti místních posádek. Velitelé zbraní v terénu mohou být zcela přemostěni.

Pokud chcete, aby zařízení doomsday fungovalo jako způsob, odstrašující hrozby pro potenciální útočníky, musí potom vědět, že zařízení existuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Jak rychle tajou ledovce ve Švýcarsku? Nové měření vyděsilo experty

16.10.2019 09:43 Švýcarské ledovce přišly v posledních pěti letech o deset procent svého objemu, upozornila v úterý…

Zachrání lidské zdraví prase? Lékaři pracují na podivných pokusech

15.10.2019 10:45 Od nepaměti lidé a lékaři sní o tom, že bude možné nechat lidem znovu narůst ztracené orgány. Jak…

Zkáza Země začne ve Švýcarsku, nic z nás nezbyde, tvrdí vědec

14.10.2019 13:11 Aktualizováno Uznávaný britský kosmolog a astrofyzik Martin Rees ve své nové knize popisuje hrozivé důsledky,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama