Poslední naděje lidstva se ukrývá v tomto bunkru. Co je za jeho mohutnými dveřmi?

Praha - Mrazivá krajina severního polárního kruhu schovává betonový bunkr, který se jmenuje Doomsday. Stavba je nadějí pro lidstvo, když ho postihne devastující katastrofa.

V bunkru, který se nachází na ostrově Svalbard (česky Špicberky), je uloženo velké množství semen a rostlin. Jsou tam z důvodu, aby po globálním zničení planety, alespoň něco zůstalo, a svět se mohl  začít budovat znovu.

V této "super budově" se nachází čtyři a půl milionu vzorků flóry snad ze všech koutů světa, zejména obilovin. Pancéřová vrata banky, které se přezdívá Noemova archa, chrání přírodní bohatství světa.

Rostlinná banka se nachází v hloubce 120 metrů, v nitru pískovcové hory a Norsko ji začalo budovat v roce 2007. Stavba byla dokončena už následující rok a Norové jsou na ni náležitě pyšní.

Zmrzlá půda by měla v bunkru zajistit stálou teplotu po dobu 200 let. Bude v něm chladno, i když bude globální oteplování velmi výrazné, nebo dojde k  selhání automatického chladícího systému.

Související

Více souvisejících

zajímavosti Doomsday (archa lidstva Svalbard) norsko

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 53 minutami

AC Sparta Praha

Úspěšný návrat do Ligy mistrů. Sparta i ve druhém vystoupení bodovala

Poté, co si na úvod Ligy mistrů doma s přehledem poradila se Salcburkem, nad kterým vyhrála 3:0, čekal na pražskou Spartu o poznání těžší soupeř. V úterý se představila na stadionu úřadujícího německého vicemistra Stuttgartu. Zápas začal podle očekávání, když už po sedmi minutách hry šli domácí do vedení zásluhou Enza Millota. V prvním poločase ale Sparta dokázala hrát vyrovnaný fotbal, až dokázala vyrovnat parádní střelou do šibenice z přímého kopu od Kairinena. Duel skončil 1:1, jelikož se Spartě ve druhé půli podařilo cenný bod ubránit.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vyhlašování laureátů Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu

Nobelovu cenu za medicínu získali Ambros a Ruvkun. Objevili mikroRNA

Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu za rok 2024 získali Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun za "objev mikroRNA a její roli v posttranskripční genové regulaci". Laureáty vybralo Nobelovo shromáždění Karolínského institutu ve Stockholmu, jejich jména oznámil v pondělí dopoledne generální tajemník shromáždění Thomas Perlmann.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Raketa Kinžal na letounu MiG-31

Rusko poslalo na Kyjev nadzvukové rakety Kinžal

Ukrajinská protivzdušná obrana v pondělí ráno odrazila ruský útok nad Kyjevem. Během dopravní špičky dopadly úlomky raket na tři čtvrti ve městě, ale zatím nebyly hlášeny žádné oběti ani větší materiální škody, uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko podle serveru Ukrainska pravda.

před 8 hodinami

Válka v Izraeli

Rok války na Blízkém východě: Ve jménu bezohlednosti a dezinformací

Přesně před rokem začal brutální konflikt mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem. Blízký východ od té doby viděl již dlouho neviděné krveprolití, které stálo životy až desítky tisíc lidí. A co je nejhorší, konflikt se ani zdaleka neblíží ke konci. Naopak, týden po týdnu je intenzivnější.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

USA neplánují zmírnit svůj tlak na Izrael, prohlásila Harrisová. Na citlivou otázku ale neodpověděla

Spojené státy neplánují zmírnit svůj tlak na Izrael ani na arabské lídry, dokud nebude dosaženo dohody o propuštění rukojmí a příměří v Pásmu Gazy, uvedla americká viceprezidentka a demokratická prezidentská kandidátka Kamala Harrisová v rozhovoru, který byl zveřejněn v neděli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy