Masakry demonstrantů v Súdánu: Přes 250 mrtvých, premiér spustil vyšetřování

Nový súdánský premiér Abdalla Hamdúk zahájil nezávislé vyšetřování policejních zásahů proti demonstrantům, napsala agentura AP. Od loňského prosince při nich zemřelo přes 250 lidí, uvedla nedávno lékařská komise, která je blízká súdánské opozici.

Přidejte svůj názor

Súdán, ilustrační foto
doporučujeme

V Súdánu panuje chaos od dubna, kdy súdánská armáda svrhla diktátorského prezidenta Umara Bašíra. Převratu předcházelo několik měsíců masových protivládních protestů v metropoli Chartúmu. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírově pádu a požadovali rychlý přechod k civilní vládě.

zdroj: YouTube

Na sdílení moci se zástupci opoziční koalice a armády poprvé shodli začátkem července. V srpnu podepsaná dohoda pak stanovila zřízení svrchované rady, jedenáctičlenného orgánu, který bude zemi přechodně řídit asi tři roky. Sestávat má z pěti zástupců armády, pěti zástupců prodemokratického hnutí a z jednoho civilisty, na kterém se mají obě strany domluvit. Armáda bude radě předsedat prvních 21 měsíců, civilisté vládu převezmou na zbývajících 18 měsíců.

Opozice žádala, aby byl součástí dohody i požadavek mezinárodního vyšetřování krvavých policejních zásahů, generálové ale trvali pouze na interním súdánském šetření.

Nejkrvavější incident se odehrál 3. června, kdy policie a polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) násilně rozehnaly pokojný protest. Podle úřadů toho dne zemřelo 87 lidí, protestující však tvrdí, že mrtvých bylo téměř 130.

Podle premiéra Abdally Hamdúka bude nové vyšetřování vést sedmičlenný výbor tvořený vysoce postaveným soudcem, nezávislým odborníkem i zástupci ministerstva obrany a vnitra. Šetření by mělo být ukončeno do šesti měsíců a v případě, že to bude potřeba, mohou členové výboru požádat o pomoc Africkou unii, dodal Hamdúk.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

18.10.2019 22:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Povodně devastují Keňu, sesuv půdy pohřbil rodinu zaživa

18.10.2019 15:58 Sesuv půdy způsobený silnými dešti zasypal na západě Keni zaživa čtyřčlennou rodinu v jejich domě.…

Rada OSN pro lidská práva má 14 nových členů, je mezi nimi i Polsko a Súdán

18.10.2019 12:18 Včera, 17. října, se na půdě newyorského Generálního shromáždění OSN volili noví členové Rady pro…

Evropu zasáhne další vlna uprchlíků? Prezident Nigeru promluvil o islámu a…

17.10.2019 16:47 Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama