Masakry demonstrantů v Súdánu: Přes 250 mrtvých, premiér spustil vyšetřování

Nový súdánský premiér Abdalla Hamdúk zahájil nezávislé vyšetřování policejních zásahů proti demonstrantům, napsala agentura AP. Od loňského prosince při nich zemřelo přes 250 lidí, uvedla nedávno lékařská komise, která je blízká súdánské opozici.

Súdán, ilustrační foto
doporučujeme

V Súdánu panuje chaos od dubna, kdy súdánská armáda svrhla diktátorského prezidenta Umara Bašíra. Převratu předcházelo několik měsíců masových protivládních protestů v metropoli Chartúmu. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírově pádu a požadovali rychlý přechod k civilní vládě.

zdroj: YouTube

Na sdílení moci se zástupci opoziční koalice a armády poprvé shodli začátkem července. V srpnu podepsaná dohoda pak stanovila zřízení svrchované rady, jedenáctičlenného orgánu, který bude zemi přechodně řídit asi tři roky. Sestávat má z pěti zástupců armády, pěti zástupců prodemokratického hnutí a z jednoho civilisty, na kterém se mají obě strany domluvit. Armáda bude radě předsedat prvních 21 měsíců, civilisté vládu převezmou na zbývajících 18 měsíců.

Opozice žádala, aby byl součástí dohody i požadavek mezinárodního vyšetřování krvavých policejních zásahů, generálové ale trvali pouze na interním súdánském šetření.

Nejkrvavější incident se odehrál 3. června, kdy policie a polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) násilně rozehnaly pokojný protest. Podle úřadů toho dne zemřelo 87 lidí, protestující však tvrdí, že mrtvých bylo téměř 130.

Podle premiéra Abdally Hamdúka bude nové vyšetřování vést sedmičlenný výbor tvořený vysoce postaveným soudcem, nezávislým odborníkem i zástupci ministerstva obrany a vnitra. Šetření by mělo být ukončeno do šesti měsíců a v případě, že to bude potřeba, mohou členové výboru požádat o pomoc Africkou unii, dodal Hamdúk.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studie: Pokud brzy neskončí boje v Libyi, hrozí návrat Islámského státu

10.08.2020 10:37 Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a…

Při útoku u žirafí rezervace v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest…

09.08.2020 20:58 Aktualizováno Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních…

Mauricius čelí ekologické katastrofě. Z lodě uniklo už přes 1000 tun paliva

09.08.2020 10:58 Z lodi MV Wakashio, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius, již…

Atentátník se odpálil u armádní základny v Mogadišu, zahynulo osm vojáků

08.08.2020 12:00 Nejméně osm vojáků zabil a 14 dalších zranil sebevražedný atentátník, který se dnes odpálil u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama