Občanská válka definitivně u konce? Jižní Súdán má novou koaliční vládu

Jižní Súdán má novou koaliční vládu. Sestavit se ji podařilo díky dohodě mezi prezidentem Salvou Kiirem a opozičním politikem Riekem Macharem. Ten byl dnes jmenován do funkce viceprezidenta, informují tiskové agentury.

Přidejte svůj názor

Armáda Jižního Súdánu
doporučujeme

O podobné řešení dlouhodobé krize se země v minulosti pokusila už dvakrát, ale dohoda byla vždy porušena a boje obnoveny. V občanské válce, která začala v roce 2013, přišlo o život kolem 400.000 lidí.

Válka vypukla jen dva roky poté, co Jižní Súdán získal nezávislost. Proti sobě v ní stáli stoupenci Kiira a Machara. Jmenování Machara viceprezidentem mělo situaci vyřešit už v letech 2013 a 2016, krátce po jmenování ale začaly znovu boje a Machar ze země uprchl. S pomocí tlaku ze zahraničí byla mírová dohoda vyjednána v roce 2018.

Machar a Kiir vyzkoušeli trpělivost dárců, k nimž patří zejména OSN, když loni dvakrát nedodrželi lhůty pro sestavení koaliční vlády. Nejnovější termín měl vypršet dnes a oba politici se tentokrát dokázali dohodnout.

Oba ale také oznámili, že kvůli tomu učinili významné ústupky. Kiir řekl, že ustoupil v otázce počtu států země a viceprezident souhlasil s tím, že Kiir bude odpovídat za Macharovu bezpečnost. Dohodu o koalici ohlásili ve čtvrtek, kdy také uvedli, že vláda bude u moci do voleb, které by se měly konat za tři roky. Píše o tom BBC.

Lidé v ulicích dohodu i Macharovo jmenování oslavovali objímáním a potleskem. Agentura AP s odvoláním na analytiky napsala, že zřejmě z opatrnosti na ceremonii chyběli zahraniční státníci kromě předsedy súdánské vojenské rady Abdal Fattáha Burhána.

Americké velvyslanectví v blahopřání napsalo, že dohodu považuje "za důležitý milník na cestě k míru, i když mnohé ještě zbývá udělat". Podle AP je to například nutnost začlenit tisíce příslušníků soupeřících oddílů do jedné armády.

Dohodu vítají i humanitární organizace, které v bojích přišly o 100 svých pracovníků. Doufají, že se teď usnadní zásobování potravinami, protože zhruba polovina z 12 milionů Jihosúdánců trpí hladem a 40.000 jich žije v naprostém nedostatku jídla. Situaci teď komplikuje i zamoření východní Afriky kobylkami.

Za občanské války uprchly z Jižního Súdánu asi dva miliony lidí a Kiir je vyzval k návratu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět paralyzují statisíce nakažených. V Zimbabwe stačil jeden

29.03.2020 18:44 Třicetiletý televizní moderátor a novinář ze Zimbabwe Zororo Makamba, kterému zjistili nemoc COVID…

Polovina subsaharské Afriky má stále šanci zpomalit šíření viru

26.03.2020 20:06 Polovina subsaharské Afriky má stále šanci zbrzdit šíření koronaviru, čas na zavedení nutných kroků…

V Africe je přes 2400 případů koronaviru. Kongo izoluje metropoli, JAR…

25.03.2020 16:50 Aktualizováno První případy koronaviru na svém území ohlásily Mali a Guinea-Bissau. Afrických zemí, které…

Súdánský ministr obrany zemřel při mírových jednáních

25.03.2020 14:04 Súdánský ministr obrany generál Džamál Addín Umar dnes zemřel v hlavním městě sousedního Jižní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama