Ruce pryč od Libye, žádá OSN zainteresované státy. Mírová jednání jsou na dobré cestě

Mírová jednání soupeřících libyjských kabinetů jsou na dobré cestě k trvalému klidu zbraní, domnívá se úřadující šéfka mise OSN pro Libyi Stephanie Williamsová. Vyslankyně dnes na tiskové konferenci k nynějšímu jednání obou stran v Ženevě oznámila, že je co se týče výsledků dialogu "vcelku optimistická".

OSN
doporučujeme

Vyjednavači se podle ní zatím shodli na otevření pozemních a leteckých cest, píší agentury Reuters a AFP.

Zástupci znesvářených stran zasedli k jednacímu stolu v ženevském sídle OSN v pondělí a podle Williamsové si ani jedna strana nepřeje stupňování vojenského konfliktu; naopak chtějí zachovat "nynější klid na frontové linii".

Libye se potýká s chaosem od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. O vládu tam kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety: s vládou v Tripolisu uznávanou OSN a Tureckem soupeří kabinet na východě země, který podporují jednotky polního maršála Chalífy Haftara a na jehož straně je Egypt, Spojené arabské emiráty či Rusko.

Zástupci východolibyjské i tripoliské vlády mají v Ženevě jednat celý týden, mírové rozhovory bude od 9. listopadu následovat politický dialog v Tunisku, uvedla Williamsová. Je podle ní potřeba, aby další země, které jsou v konfliktu zapleteny, daly "od Libye ruce pryč".

Znesvářené strany si také vymění zajatce a první lety mezi Tripolisem a Bengházím na východě země by měly být obnoveny tento týden, dodala vyslankyně. Tento krok má podle ní pomoci hlavně při složité situaci, ve které se nachází místní civilní obyvatelstvo.

Libye v srpnu po osmiměsíční blokádě Haftarových jednotek obnovila těžbu ropy, tamní státní ropná společnost NOC však varovala před jednotkami Ochránců ropných zařízení (PFG), které se skládají z místních ozbrojených skupin. Williamsová uvedla, že Ženeva souhlasila zprostředkovat hovory i mezi NOC a PFG, aby zemi pomohla zajistit kontinuální produkci ropy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Africe hrozí milionům lidí hlad kvůli násilí a drahotě

04.12.2020 21:55 V západní Africe a Sahelu hrozí milionům lidí hlad kvůli růstu násilí ze strany džihádistů a…

Boje v Etiopii mohou pokračovat, povstalci jsou ochotni válčit dál

04.12.2020 20:40 Etiopská armáda dnes ohlásila, že zabila nebo zajala většinu funkcionářů Tigrajské lidově…

Válečný zločinec Kosiah stanul před soudem, podle žaloby se dopustil i…

03.12.2020 13:39 Ve Švýcarsku dnes začal soudní proces s bývalým velitelem liberijských povstalců Alieuem Kosiahem.…

Etiopie zpřístupní stát Tigraj pro humanitární pomoc, podepsala dohodu s…

02.12.2020 15:18 Etiopie a OSN dnes podepsaly dohodu, která umožní dodávky humanitární pomoci do severoetiopského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama