Ruce pryč od Libye, žádá OSN zainteresované státy. Mírová jednání jsou na dobré cestě

Mírová jednání soupeřících libyjských kabinetů jsou na dobré cestě k trvalému klidu zbraní, domnívá se úřadující šéfka mise OSN pro Libyi Stephanie Williamsová. Vyslankyně dnes na tiskové konferenci k nynějšímu jednání obou stran v Ženevě oznámila, že je co se týče výsledků dialogu "vcelku optimistická".

Vyjednavači se podle ní zatím shodli na otevření pozemních a leteckých cest, píší agentury Reuters a AFP.

Zástupci znesvářených stran zasedli k jednacímu stolu v ženevském sídle OSN v pondělí a podle Williamsové si ani jedna strana nepřeje stupňování vojenského konfliktu; naopak chtějí zachovat "nynější klid na frontové linii".

Statement by Acting Special representatives of the Secretary-General for Libya Stephanie Williams on the ongoing Libyan 5+5 Joint Military Commission talks in Geneva https://t.co/hkb5pg5LlO pic.twitter.com/i7OBNu0Ehg

— UNSMIL (@UNSMILibya) October 21, 2020

Libye se potýká s chaosem od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. O vládu tam kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety: s vládou v Tripolisu uznávanou OSN a Tureckem soupeří kabinet na východě země, který podporují jednotky polního maršála Chalífy Haftara a na jehož straně je Egypt, Spojené arabské emiráty či Rusko.

Zástupci východolibyjské i tripoliské vlády mají v Ženevě jednat celý týden, mírové rozhovory bude od 9. listopadu následovat politický dialog v Tunisku, uvedla Williamsová. Je podle ní potřeba, aby další země, které jsou v konfliktu zapleteny, daly "od Libye ruce pryč".

Znesvářené strany si také vymění zajatce a první lety mezi Tripolisem a Bengházím na východě země by měly být obnoveny tento týden, dodala vyslankyně. Tento krok má podle ní pomoci hlavně při složité situaci, ve které se nachází místní civilní obyvatelstvo.

Libye v srpnu po osmiměsíční blokádě Haftarových jednotek obnovila těžbu ropy, tamní státní ropná společnost NOC však varovala před jednotkami Ochránců ropných zařízení (PFG), které se skládají z místních ozbrojených skupin. Williamsová uvedla, že Ženeva souhlasila zprostředkovat hovory i mezi NOC a PFG, aby zemi pomohla zajistit kontinuální produkci ropy.

Související

Více souvisejících

Libye OSN Chalífa Haftar Turecko Rusko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy