Uprchlíci jsou zoufalí. Evropa, nebo smrt, říkají při cestě z Tuniska

Aminata Traouréová z Pobřeží slonoviny už jednou byla na cestě z Tuniska do Evropy. Utopila se při tom její patnáctiměsíční dcera, sestra a neteř. Přesto to zkusí znovu, protože je přesvědčená, že budoucnost má jedině v Evropě. Z Tuniska se loni vydalo na moře nebývalé množství migrantů a tento trend trvá. Většina z uprchlíků nejsou Tunisané, napsala agentura AFP.

V prvním čtvrtletí letošího roku pocházelo ze subsaharské Afriky 53 procent z těch, kdo dorazili z Afriky do Itálie, vyplývá ze statistiky tuniského fóra hospodářského a sociálního práva (FTDES).

Nejvíc člunů vyplouvá ze Sfaxu, u nějž se za dva měsíce utopila stovka uprchlíků hlavně z Pobřeží slonoviny, Guineje a Burkiny Faso. Loď, na níž byla Aminata a dalších 200 lidí, se převrhla 9. března, mezi 39 mrtvými byla i její dcera. "Odjezd z Tuniska mi pomůže překonat tu ztrátu," tvrdí osmadvacetiletá žena.

Původně se chtěla vrátit domů, ale letenka a pokuta za tříletý nelegální pobyt v Tunisku je dražší než poplatek za další plavbu do Evropy.

Její stejně stará krajanka Prista Konéová souhlasí a říká, že lidé jsou připravení riskovat životy. I ona už na cestě jednou byla a její člun zadrželi loni. Prista vystudovala obor řízení obchodu a lidských zdrojů. Do Tuniska přijela v roce 2014 a chtěla dál studovat, ale zjistila, že jí na to chybí peníze. Začala proto pracovat jako pomocnice v domácnosti a setkala se s rasismem.

"Zaměstnavatelka mi nedovolila dotýkat se jejích dětí, protože jsem černoška. Na ulici na mne lidi pokřikovali kahlúš (černá huba) nebo opice, házeli na mne kamení," tvrdí Prista. V místnosti spolu s ní v malém pokojíku ve Sfaxu sedí další a dělí se o polévku z krůtích kostí a rýže.

"Když se s těmihle lidmi v poledne převrhne člun a oni se neutopí, budou v jednu odpoledne připravení na novou cestu. Pro ně je to otázka buď Evropa, nebo smrt," potvrzuje šéf svazu lidí z Pobřeží slonoviny Oumar Coulibaly. Podle něj je v Tunisku na 20.000 lidí ze subsaharské Afriky a 60 procent z nich je z Pobřeží slonoviny.

Pro mnohé rodiny jsou uprchlíci nadějí, někteří chtějí dál studovat, jiní pracovat, někdo jim nasliboval vysoké mzdy, ale to jim lhal, říká Coulibaly. Detailně vysvětluje, že získat povolení k pobytu je téměř nemožné, což příchozí uváže k práci načerno a nízkým mzdám, vystaví je zatýkání a diskriminaci. Předseda FTDES Aláa Talbí potvrzuje, že stále víc cizinců, kteří původně přijeli hledat budoucnost v Tunisku, se rozhodne odejít do Evropy, protože zdejší právní a kulturní systém neumožňuje jejich integraci. Když přijdou o práci, padne poslední naděje.

Převaděči lákají na sliby snadné práce i bydlení v Evropě a lidé, aby ušetřili, volí cestu v zimě, kdy je to levnější. Příčinou nárůstu migrace z Tuniska je podle Talbího také dohoda mezi Itálií a libyjskými milicemi, která už dva roky komplikuje vyplouvání člunů z Libye.

Dvaadvacetiletá Sozo Angeová je z Pobřeží slonoviny. Zůstat v Tunisku by znamenalo v nejlepším případě pracovat jako služka, dělit se o garsonku s nejméně pěti dalšími lidmi a jíst mizerné jídlo. "Odjedu odsud s rodinou, ať to dopadne jakkoli," říká matka malého syna, jehož kojí. Manžel Inao Steave pracuje v pekárně, ale jeho pracovní doba je mnohem delší než v případě tuniských kolegů. "Nehodlám své dítě nechat žít v takových podmínkách. Jsme si vědomí rizika, ale nemáme na výběr. Buď zemřeme, nebo budeme žít v Evropě," říká Sozo.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 32 minutami

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

před 1 hodinou

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 3 hodinami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

Zdroj: David Holub

Další zprávy