Uprchlíci jsou zoufalí. Evropa, nebo smrt, říkají při cestě z Tuniska

Aminata Traouréová z Pobřeží slonoviny už jednou byla na cestě z Tuniska do Evropy. Utopila se při tom její patnáctiměsíční dcera, sestra a neteř. Přesto to zkusí znovu, protože je přesvědčená, že budoucnost má jedině v Evropě. Z Tuniska se loni vydalo na moře nebývalé množství migrantů a tento trend trvá. Většina z uprchlíků nejsou Tunisané, napsala agentura AFP.

Eurozpravy.cz

V prvním čtvrtletí letošího roku pocházelo ze subsaharské Afriky 53 procent z těch, kdo dorazili z Afriky do Itálie, vyplývá ze statistiky tuniského fóra hospodářského a sociálního práva (FTDES).

Nejvíc člunů vyplouvá ze Sfaxu, u nějž se za dva měsíce utopila stovka uprchlíků hlavně z Pobřeží slonoviny, Guineje a Burkiny Faso. Loď, na níž byla Aminata a dalších 200 lidí, se převrhla 9. března, mezi 39 mrtvými byla i její dcera. "Odjezd z Tuniska mi pomůže překonat tu ztrátu," tvrdí osmadvacetiletá žena.

Původně se chtěla vrátit domů, ale letenka a pokuta za tříletý nelegální pobyt v Tunisku je dražší než poplatek za další plavbu do Evropy.

Její stejně stará krajanka Prista Konéová souhlasí a říká, že lidé jsou připravení riskovat životy. I ona už na cestě jednou byla a její člun zadrželi loni. Prista vystudovala obor řízení obchodu a lidských zdrojů. Do Tuniska přijela v roce 2014 a chtěla dál studovat, ale zjistila, že jí na to chybí peníze. Začala proto pracovat jako pomocnice v domácnosti a setkala se s rasismem.

"Zaměstnavatelka mi nedovolila dotýkat se jejích dětí, protože jsem černoška. Na ulici na mne lidi pokřikovali kahlúš (černá huba) nebo opice, házeli na mne kamení," tvrdí Prista. V místnosti spolu s ní v malém pokojíku ve Sfaxu sedí další a dělí se o polévku z krůtích kostí a rýže.

"Když se s těmihle lidmi v poledne převrhne člun a oni se neutopí, budou v jednu odpoledne připravení na novou cestu. Pro ně je to otázka buď Evropa, nebo smrt," potvrzuje šéf svazu lidí z Pobřeží slonoviny Oumar Coulibaly. Podle něj je v Tunisku na 20.000 lidí ze subsaharské Afriky a 60 procent z nich je z Pobřeží slonoviny.

Pro mnohé rodiny jsou uprchlíci nadějí, někteří chtějí dál studovat, jiní pracovat, někdo jim nasliboval vysoké mzdy, ale to jim lhal, říká Coulibaly. Detailně vysvětluje, že získat povolení k pobytu je téměř nemožné, což příchozí uváže k práci načerno a nízkým mzdám, vystaví je zatýkání a diskriminaci. Předseda FTDES Aláa Talbí potvrzuje, že stále víc cizinců, kteří původně přijeli hledat budoucnost v Tunisku, se rozhodne odejít do Evropy, protože zdejší právní a kulturní systém neumožňuje jejich integraci. Když přijdou o práci, padne poslední naděje.

Převaděči lákají na sliby snadné práce i bydlení v Evropě a lidé, aby ušetřili, volí cestu v zimě, kdy je to levnější. Příčinou nárůstu migrace z Tuniska je podle Talbího také dohoda mezi Itálií a libyjskými milicemi, která už dva roky komplikuje vyplouvání člunů z Libye.

Dvaadvacetiletá Sozo Angeová je z Pobřeží slonoviny. Zůstat v Tunisku by znamenalo v nejlepším případě pracovat jako služka, dělit se o garsonku s nejméně pěti dalšími lidmi a jíst mizerné jídlo. "Odjedu odsud s rodinou, ať to dopadne jakkoli," říká matka malého syna, jehož kojí. Manžel Inao Steave pracuje v pekárně, ale jeho pracovní doba je mnohem delší než v případě tuniských kolegů. "Nehodlám své dítě nechat žít v takových podmínkách. Jsme si vědomí rizika, ale nemáme na výběr. Buď zemřeme, nebo budeme žít v Evropě," říká Sozo.

Témata: EZ

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje