Uprchlíci jsou zoufalí. Evropa, nebo smrt, říkají při cestě z Tuniska

Aminata Traouréová z Pobřeží slonoviny už jednou byla na cestě z Tuniska do Evropy. Utopila se při tom její patnáctiměsíční dcera, sestra a neteř. Přesto to zkusí znovu, protože je přesvědčená, že budoucnost má jedině v Evropě. Z Tuniska se loni vydalo na moře nebývalé množství migrantů a tento trend trvá. Většina z uprchlíků nejsou Tunisané, napsala agentura AFP.

V prvním čtvrtletí letošího roku pocházelo ze subsaharské Afriky 53 procent z těch, kdo dorazili z Afriky do Itálie, vyplývá ze statistiky tuniského fóra hospodářského a sociálního práva (FTDES).

Nejvíc člunů vyplouvá ze Sfaxu, u nějž se za dva měsíce utopila stovka uprchlíků hlavně z Pobřeží slonoviny, Guineje a Burkiny Faso. Loď, na níž byla Aminata a dalších 200 lidí, se převrhla 9. března, mezi 39 mrtvými byla i její dcera. "Odjezd z Tuniska mi pomůže překonat tu ztrátu," tvrdí osmadvacetiletá žena.

Původně se chtěla vrátit domů, ale letenka a pokuta za tříletý nelegální pobyt v Tunisku je dražší než poplatek za další plavbu do Evropy.

Její stejně stará krajanka Prista Konéová souhlasí a říká, že lidé jsou připravení riskovat životy. I ona už na cestě jednou byla a její člun zadrželi loni. Prista vystudovala obor řízení obchodu a lidských zdrojů. Do Tuniska přijela v roce 2014 a chtěla dál studovat, ale zjistila, že jí na to chybí peníze. Začala proto pracovat jako pomocnice v domácnosti a setkala se s rasismem.

"Zaměstnavatelka mi nedovolila dotýkat se jejích dětí, protože jsem černoška. Na ulici na mne lidi pokřikovali kahlúš (černá huba) nebo opice, házeli na mne kamení," tvrdí Prista. V místnosti spolu s ní v malém pokojíku ve Sfaxu sedí další a dělí se o polévku z krůtích kostí a rýže.

"Když se s těmihle lidmi v poledne převrhne člun a oni se neutopí, budou v jednu odpoledne připravení na novou cestu. Pro ně je to otázka buď Evropa, nebo smrt," potvrzuje šéf svazu lidí z Pobřeží slonoviny Oumar Coulibaly. Podle něj je v Tunisku na 20.000 lidí ze subsaharské Afriky a 60 procent z nich je z Pobřeží slonoviny.

Pro mnohé rodiny jsou uprchlíci nadějí, někteří chtějí dál studovat, jiní pracovat, někdo jim nasliboval vysoké mzdy, ale to jim lhal, říká Coulibaly. Detailně vysvětluje, že získat povolení k pobytu je téměř nemožné, což příchozí uváže k práci načerno a nízkým mzdám, vystaví je zatýkání a diskriminaci. Předseda FTDES Aláa Talbí potvrzuje, že stále víc cizinců, kteří původně přijeli hledat budoucnost v Tunisku, se rozhodne odejít do Evropy, protože zdejší právní a kulturní systém neumožňuje jejich integraci. Když přijdou o práci, padne poslední naděje.

Převaděči lákají na sliby snadné práce i bydlení v Evropě a lidé, aby ušetřili, volí cestu v zimě, kdy je to levnější. Příčinou nárůstu migrace z Tuniska je podle Talbího také dohoda mezi Itálií a libyjskými milicemi, která už dva roky komplikuje vyplouvání člunů z Libye.

Dvaadvacetiletá Sozo Angeová je z Pobřeží slonoviny. Zůstat v Tunisku by znamenalo v nejlepším případě pracovat jako služka, dělit se o garsonku s nejméně pěti dalšími lidmi a jíst mizerné jídlo. "Odjedu odsud s rodinou, ať to dopadne jakkoli," říká matka malého syna, jehož kojí. Manžel Inao Steave pracuje v pekárně, ale jeho pracovní doba je mnohem delší než v případě tuniských kolegů. "Nehodlám své dítě nechat žít v takových podmínkách. Jsme si vědomí rizika, ale nemáme na výběr. Buď zemřeme, nebo budeme žít v Evropě," říká Sozo.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy