Zemřel Benjamin Mkapa (†81), exprezident Tanzanie. Byl rozporuplnou osobností

Bývalý prezident Tanzanie Benjamin Mkapa, který stál v čele východafrické země v letech 1995 až 2005, zemřel v noci na dnešek ve věku 81 let v nemocnici v Dáresalámu, ekonomické metropoli země. Oznámil to prezident John Magufuli v televizi.

Benjamin Mkapa
doporučujeme

"Zasáhl nás velký smutek. Náš třetí prezident, Benjamin Wiliam Mkapa, zemřel v nemocnici v Dáresalámu, kde byl hospitalizován," řekl nynější šéf státu. Příčinu smrti podle agentury AFP neupřesnil. Prezident podle agentury Reuters vyhlásil sedmidenní smutek, během kterého budou vlajky spuštěny na půl žerdi.

Mkapa byl poprvé prezidentem zvolen v roce 1995 jako kandidát vládnoucí Revoluční strany Tanzanie (CCM), kterou vedl, a podruhé v roce 2000. Potřetí už kandidovat nemohl. Za svých mandátů pokračoval v ekonomické liberalizaci, kterou zahájil jeho předchůdce.

Mkapa se narodil v chudé rodině, po studiích v Ugandě působil jako šéfredaktor v několika listech, byl ministrem zahraničí a také školství, působil též jako velvyslanec v Kanadě a USA. Volby vyhrál jako bojovník proti korupci, ale na konci vlády jej provázela kritika, že korupci nedokázal potlačit, ani zmenšit chudobu, navzdory ekonomickému růstu země. Kontroverze budilo i jeho osobní zapojení do privatizace uhelného dolu či nákup drahého prezidentského letadla.

Po skončení mandátu působil Mkapa jako zprostředkovatel při urovnávání několika krizí v regionu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN italský velvyslanec

22.02.2021 16:11 Aktualizováno Na východě Konga zemřeli po útoku na konvoj OSN italský velvyslanec v Kongu, italský vojenský…

Kongo hlásí již šest případů eboly od začátku února

18.02.2021 21:53 Kongo oznámilo další dva případy eboly. Informovala o tom dnes s odvoláním na konžské úřady…

Guinea vyhlásila epidemii eboly, eviduje několik mrtvých

14.02.2021 18:01 V západoafrickém státě Guinea se znovu objevila krvácivá horečka ebola a čtyři lidé již nákaze…

Vědci reagují na zprávy o jihoafrické mutaci. Očkování má nadále smysl

11.02.2021 16:33 Nová studie ukázala nižší účinnost vakcíny AstraZeneca proti jihoafrické mutaci koronaviru. Tamní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama