Jak IS získává příznivce? Chová se jako západní pouliční gang

Islámský stát prožívá nejobtížnější období své existence. V Iráku a Sýrii je vyháněn ze svých městských pevností a hnán do pouště. Přesto opět si vydobyl pozornost prostřednictvím svého uzbeckého příznivce, který zaútočil v New Yorku. Tím, jak ztrácí území, IS zřejmě bude svou pozornost věnovat virtuálnímu chalífátu, jehož prostřednictvím bude získávat radikály. Jak přesně toto rekrutování a radikalizace prostřednictvím virtuálních prostředků probíhá, představuje akademický web The Conversation.

Centrálním nástrojem, jakým IS získává příznivce a formuje je ke svému obrazu, jsou virtuální lekce, tzv. durūs. Často se soustředí na studium Koránu, ale někdy mohou být vnímány jako sociální setkání, kde člověk může diskutovat o náboženských i osobních otázkách.

Tyto lekce se mohou konat v šifrovaných chatech dvakrát nebo třikrát týdně. „Šejk“ nebo jiný vlivný člen chatu nejdříve dočasně omezí členům skupiny možnost psát zprávy, aby mohl nepřetržitě publikovat lekce dne. Tato lekce obvykle začíná tzv. basmalou, která uvozuje i verše v Koránu - „Ve jménu Boha milosrdného, slitovného“. Po ní následuje chvála Alláhovi: „ Veškeré chvály patří Bohu, Pánu světů a nechť jsou mír a pozdravení na poslu Alláhovi, jeho rodině a jeho společnících."

„Šejk" pak učí o konkrétním tématu, jenž může být navržen účastníky chatu, případně na některé vnější události. Po skončení lekce je chat otevřen členům pro jejich otázky, na které „šejk“ odpovídá. Bývá též uspořádán krátký kvíz. Členů, kteří odpovědi špatně, se „šejk“ ptá, proč odpovědi právě takto a poskytuje „správnou“ odpověď. Těmito způsoby vedoucí chatu umožňuje konverzovat se členy, vybízet je k vzájemné interakci a posilovat skupinové členství.

Tyto lekce pokrývají široké spektrum témat, od systému víru, modliteb, exkomunikace či jiné džihádistické skupiny. V jiných lekcích jsou vyzdvihovány „mocné“ skutky IS a jeho „ctnosti“. IS je v nich oslavován za to, že přinesl jednotu lidí, usilujících o společný účel a stabilitu v „provinciích“.

Zvláštní pozornosti se dostává „konkurentům“ IS, jiným džihádistickým skupinám. „Šejk“ představuje jejich vůdce, učení a následně je porovná s IS. Snaží se přesvědčit své členy, že ostatní skupiny jsou deviantní a heretické skupiny, přednášející falešné učení. V jedné lekci, „šejch“ hrdě konstatovat, že někteří jemenští členové pobočky al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP) poznali její falešnost a přidali se k IS.

Proč je IS tak přitažlivý pro „osamělé vlky“?

V jiném článku na stránkách The Conversation, James L. Gelvin, profesor blízkovýchodních studií, si zamýšlí nad tím, proč lidé, kteří nežili podle zásad islámu, najednou chtějí v jeho jménu umřít. Poukazuje na to, že mnozí „osamělí vlci“ odpovědní za útoky na Západě, nebyli vzornými muslimy – sporadicky, pokud vůbec, chodily do mešity, pili během ramadánu, měli svobodomyslné přítelkyně či navštěvovali gay kluby a neměli příliš velkou znalost Koránu – např. dva britští džihádisté, předtím, než odešli do Sýrie bojovat za IS, si objednali knihu „ Korán pro blbý“.

Gelvin se domnívá, že tito jedinci se přidávají k IS nikoliv ani tak proto, že by je přitahovala jeho údajná „zbožnost“ jako spíše z důvodu, že zastává ty kulturní hodnoty, které zastávají i ti, co jsou neúspěšní, marginalizovaní a kteří trpí tím, co  psychiatři nazývají "antisociální poruchou osobnosti".

Těmito kulturními hodnotami je agresivní machismus, patriarchální hodnoty, redukce ženy na nástroj uspokojení, loajalita ke svým „bratrům“, odpor ke stálé prácí a důraz na okamžité uspokojení tužeb, včetně těch poskytujících největší vzrušení – tj. násilné akce. IS očividně zná svoji cílovou skupinu, jak dokazuje jeho propagační video, využívající známou herní sérii o gangsterech, Grand Theft Auto. Podle Gelvina skutečně IS připomíná spíše pouliční gang, známý ze Západu, než přísně zbožnou skupinu typu al-Káida. Této tezi nahrává i fakt, že ostré útoky na konkurenty -jako právě jiné džihádistické skupiny - jsou nedílnou součástí pouliční kultury. 

Klíčem úspěchu je zřejmě jeho schopnost cílit na různé typy osobností. Pro ty, jenž hledají náboženský smysl, jim poskytuje „pravé“ fundamentalistické a jednoduché učení. Pro ty, které fascinuje drsná kultura gangů, IS představuje ideální prostředek k vyjádření. Pro západní společnost obě tyto strategie představují naléhavou výzvu, jichž je třeba rychle vyřešit,aby IS nadále nezískával nové rekruty ochotné nést jeho hrůzné poselství dál.

Související

Islámský stát (ISIS)

Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou

ISIS, neboli Islámský stát, už nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přesto jeho vliv zůstává globální hrozbou. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům, uvedl server CNN.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus Násilí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump nevyloučil útok USA na Grónsko. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

před 2 hodinami

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

před 3 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

před 3 hodinami

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

před 4 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?

Ottawa zažívá politický otřes po oznámení premiéra Justina Trudeaua, že rezignuje na post lídra Liberální strany i premiéra Kanady. Trudeau, který byl u moci tři funkční období od roku 2015, uvedl, že jeho rozhodnutí je motivováno klesající popularitou v důsledku inflace, krize dostupnosti bydlení a narůstající touhy voličů po změně. Jeho odchod otevírá cestu pro nové vedení a možná i nové směřování Liberální strany, uvedl server Politico.

před 5 hodinami

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Test severokorejské rakety

Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu

Severní Korea oznámila, že odpálila novou balistickou raketu středního doletu vybavenou hypersonickou hlavicí, která má podle režimu spolehlivě „omezit jakékoliv soupeře v oblasti Pacifiku“. K odpálení došlo v pondělí, po dvouměsíční přestávce, právě během návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Soulu, kde jednal s klíčovými představiteli Jižní Koreje.

před 11 hodinami

Zemětřesení, ilustrační foto

Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky

Velké zemětřesení zasáhlo oblast Tibetu, kde podle BBC zahynulo nejméně 53 lidí a dalších 62 utrpělo zranění. Otřesy o síle 7,1 stupně byly zaznamenány v úterý ráno kolem 09:00 místního času (01:00 GMT) v posvátném městě Šigatse. Epicentrum se nacházelo v hloubce 10 kilometrů. Data americké geologické služby USGS také ukazují na sérii následných otřesů v oblasti.

před 12 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém

Plán Donalda Trumpa na udělení milostí nebo zmírnění trestů pro osoby zapojené do nepokojů u Kapitolu 6. ledna 2021 vyvolává vážné obavy o budoucnost americké demokracie, právního systému a vnímání spravedlnosti. Tento krok má potenciál nejen podkopat soudní procesy, ale také legitimizovat násilí zaměřené na demokratické instituce, varuje The Guardian.

včera

Donald Trump

Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív

Čtyři roky po vpádu jeho příznivců do amerického Kapitolu je Donald Trump podle CNN mocnější než kdykoli předtím. 6. ledna 2021 si jen málokdo dokázal představit, že muž, který svolal dav do Washingtonu a vyzval ho, aby „bojoval jako ďábel“, by se mohl znovu přiblížit prezidentskému úřadu. Přesto, přesně čtyři roky po útoku na Kapitol, se americký Kongres znovu sejde, aby potvrdil výsledky voleb. Tentokrát však půjde o potvrzení Trumpova triumfu. 

včera

Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability

Justin Trudeau je jednou z nejvýraznějších osobností kanadské politické scény 21. století. Jako premiér Kanady od roku 2015 do roku 2025 přinesl do politiky nejen energii a charismatický přístup, ale také silný důraz na progresivní hodnoty, rovnost a environmentální odpovědnost. Jeho působení na mezinárodní i domácí úrovni zanechalo hluboký otisk v kanadské společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy