Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“
Trump se vyjádřil k otázce možné anexe Grónska a Panamského průplavu. Na dotaz, zda by vyloučil použití vojenského nebo ekonomického nátlaku k dosažení tohoto cíle, odpověděl jednoznačně: „Ne.“ Tímto prohlášením vyvolal obavy, že by jeho administrativa mohla být ochotná k razantním krokům pro získání strategicky důležitých území.
Trump argumentoval, že jak Panamský průplav, tak Grónsko jsou klíčové pro ekonomickou bezpečnost Spojených států. „Nemohu vás ujistit ani o jednom z těchto dvou, ale mohu říci toto: potřebujeme jak Panamský průplav, tak Grónsko pro ekonomickou bezpečnost,“ uvedl během svého vystoupení. Jeho slova naznačují, že by se USA pod jeho vedením mohly zaměřit na geopolitické strategie, které by zahrnovaly potenciální využití síly.
Tento postoj je v rozporu s jeho předchozími sliby, že se po složení prezidentské přísahy vyhne válkám a zaměří se na diplomatická řešení mezinárodních sporů. Podle CNN však Trumpova ochota zvažovat vojenské kroky ukazuje, že jeho administrativa by mohla být připravena na agresivní prosazování amerických zájmů v zahraničí.
Na dotaz ohledně možného setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem Trump prohlásil, že o tom zatím nemůže mluvit, ale naznačil, že Putin má zájem se setkat. Zdůraznil však, že nepovažuje za vhodné, aby k tomuto jednání došlo dříve než po jeho inauguraci 20. ledna. „Každý den umírají mladí lidé, vojáci. Je to válka, která nikdy neměla začít,“ prohlásil Trump a dodal, že za jeho vlády by k tomuto konfliktu vůbec nedošlo.
Trump také zintenzivnil své útoky na administrativu Joea Bidena a obvinil ji z toho, že brání hladkému předání moci. Tvrdil, že současná vláda „dělá všechno možné, aby to ztížila“ a snaží se blokovat změny, které si američtí občané podle něj odhlasovali.
Jako příklady překážek uvedl soudní procesy, jimž čelí, a nové exekutivní nařízení podepsané prezidentem Bidenem, které zakazuje budoucí těžbu ropy a plynu na rozsáhlých částech Pacifiku a Atlantiku. Trump označil tento krok za záměrný pokus ztížit jeho plány na rozšíření těžby, jakmile znovu nastoupí do funkce. „Oni jen mluví o hladkém přechodu, ale přitom dělají přesný opak,“ řekl a dodal: „Budeme brzy znovu těžit.“
Trumpovy výtky k Bidenově administrativě přicházejí v době, kdy čelí dalším právním problémům, včetně blížícího se vynesení rozsudku v případu falšování obchodních záznamů v New Yorku. Soudce nedávno zamítl jeho žádost o odklad tohoto procesu. Trump obvinil demokraty, že zneužívají soudy, aby mu uškodili a zkomplikovali jeho návrat do úřadu.
Tato situace naznačuje, že přechod moci mezi oběma administrativami bude napjatý. Trumpovy ostré výroky a útoky na současnou vládu naznačují, že jeho druhé funkční období může být stejně konfrontační jako jeho první.
Související
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
před 55 minutami
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
před 1 hodinou
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
před 1 hodinou
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
Aktualizováno před 1 hodinou
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 2 hodinami
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
před 3 hodinami
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
před 3 hodinami
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
před 4 hodinami
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
před 4 hodinami
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
před 5 hodinami
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
před 6 hodinami
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
před 7 hodinami
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
před 9 hodinami
Počasí nebude v dalších dnech o nic lepší. Náledí vystřídá ledovka
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.
Zdroj: Jakub Jurek