ANALÝZA | Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

Kanadský premiér rezignuje ve stínu velké politické krize ve své zemi. Kritika na jeho hlavu se vznášela kvůli mnoha věcem, zahraničním spojencům Kanady se ale nelíbil především fakt, jak moc země zaostává v investicích do obrany.

Kanada nezvládá dostatečně investovat do obrany

Každá členská země se podpisem Smlouvy o NATO zavázala investovat dvě procenta hrubého domácího produktu do obrany. Většina z nich přislíbila zvýšit úsilí o dosažení této hranice po ruské anexi Krymského poloostrova v roce 2014. V té době Kanada do obrany investovala sotva jedno procento HDP, informovala agentura AP.

Podle dostupných informací Kanada dlouhodobě zaostává za tímto cílem hlavně kvůli podceňování bezpečnostních hrozeb. Její bezpečnostní doktrína dlouhodobě spoléhala na geografickou polohu země: tedy obklopená oceány, Arktidou a spojeneckými USA.

Ještě před listopadovými americkými prezidentskými volbami se do Trudeaova vedení opřel republikánský kongresman za Ohio Mike Turner. „Kromě Ukrajiny dnes NATO čelí kritickým bezpečnostním problémům ze všech směrů. Od rostoucího napětí v Arktidě a Indopacifiku až po nové hrozby v kybernetické a vesmírné oblasti – tyto výzvy jsou doslova na kanadském dvorku, přesto Trudeauovu vládu nemotivují k tomu, aby se vyrovnala s břemenem členství,“ shrnul.

„Zdá se, že pro spojence s největší rozlohou země a osmým největším počtem obyvatel není nijak trapné, aby ostatní nadále platili jeho bezpečnostní účet. Stabilitu a bezpečnost NATO neohrožuje to, co se může stát ve Washingtonu letos v listopadu. Je to to, co se dnes děje v Ottawě,“ dodal Turner.

Po tomto prohlášení kongresman poskytl rozhovor serveru Politico. „Trudeauova politika je vyžírkovskou politikou rozpadajícího se NATO. Kdyby se všichni řídili Trudeauovou politikou, žádné NATO by neexistovalo. Pomyslete na generace ztracených schopností, pilotů, vojenských kapacit, vojenských stratégů, které se v kanadské armádě nepředávají, protože armáda tak ochabla ve svých výdajích,“ vylíčil.

Uběhlo téměř deset let a do kanadské obrany v roce 2023 plynulo 1,33 % HDP. „Naše země se nachází v klíčovém okamžiku. Naše suverenita a bezpečnost již nejsou zaručeny geografickou polohou. Nové prostředí hrozeb, větší dostupnost naší Arktidy, nové technologie a akce našich protivníků nás však naučily, že musíme být připraveni,“ zdůraznil loni šéf tamního resortu obrany Bill Blair.

Kanadu nyní čekají náročné časy, neboť budoucí americký prezident Donald Trump hodlá tlačit na spojence, aby minimálně dvě procenta do obrany skutečně investovali. „Je zřejmé, že Spojené státy chtějí a potřebují, aby Kanada dělala více, naše odpověď zní ano. Naprosto s tím souhlasím, musíme dělat více,“ připustil Blair podle serveru The Hill.

Doplnil, že existuje více hrozeb, kterých se Kanaďané mohou obávat. „Dříve jsme počítali – v Kanadě s největší pravděpodobností nedojde k obojživelnému vylodění ani k tankové bitvě u Saskatchewanu. Dříve jsme si mysleli, že to budou bombardéry, které přiletí přes pól. Ale teď to jsou křižující a hypersonické střely a balistické rakety a jsou tu další formy konfliktu: kybernetické útoky, výzvy s vesmírem, útoky na kritickou infrastrukturu, což všechno znamená, že uznáváme, že musíme dělat víc tady doma,“ shrnul Blair.

Více spojenců na hranici nedosáhne

Ještě v roce 2023 se nedařilo dosáhnout na dvě procenta výdajů na obranu řadě členských zemí NATO. V dubnu předloňského roku suverénně nejméně investovalo Lucembursko s 0,58 % HDP na obranu, Španělsko s 1,01 % a Belgie s 1,18 %. Informoval o tom server Euronews.

O rok dříve, těsně po plnohodnotné ruské invazi proti Ukrajině, byla situace ještě kritičtější. Podle informací serveru Newsweek podmínku dvouprocentních investic do obrany splňovalo pouze osm ze třiceti členských zemí. Těmito osmi zeměmi byly Velká Británie, Řecko, Chorvatsko, Polsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Spojené státy.

Kupříkladu Německo schytávalo velkou kritiku za to, že investovalo pouhých 1,49 % ač na evropském kontinentu působí jako velmoc.

Situace se k roku 2024 výrazně zlepšila, podle nejnovějších dat přesáhlo dvouprocentní hranici 23 ze 32 členských zemí. Nově se k nim přidala také Česká republika s investicemi do obrany v hodnotě 2,1 % HDP.

Jmenovitě hranici dvou procent nepřekročilo Lucembursko, Španělsko, Slovinsko, Itálie, Kanada, Belgie, Itálie, Portugalsko a Chorvatsko. Část Smlouvy o NATO týkající se toho, že výdajů na obranu má jít do nového vybavení, nedokázali naplnit pouze Belgičané a Kanaďané.

Suverénně nejvíce do obrany investuje Polsko, které překračuje dokonce čtyři procenta HDP. Za ním se nachází Estonsko se zhruba 3,5 % a na třetí pozici jsou Spojené státy investující asi 3,4 %. Tradičně velkými investory do obrany jsou Řekové, Litevci a Lotyši.

Související

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

Více souvisejících

Kanada Justin Trudeau

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Fiala

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

včera

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

včera

včera

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

včera

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

včera

Vladimir Putin

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním projevu znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zúčastnil plánovaných mírových jednání v Turecku. V projevu, který byl odvysílán v celostátní televizi, označil přímou účast Putina za nezbytnou podmínku dosažení trvalého příměří a skutečných výsledků.

včera

Evropská unie

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?

Americký prezident Donald Trump se účastní významného summitu v Rijádu, kde se schází například se saúdským korunním princem, stejně jako s vůdci Spojených arabských emirátů a Kataru. Tato návštěva, vnímaná jako první zásadní zahraničněpolitická cesta od Trumpova návratu do Bílého domu, má za cíl posílit obchodní a bezpečnostní vazby mezi USA a zeměmi Perského zálivu. Avšak právě v době, kdy Washington zdůrazňuje nové diplomatické priority, může tato cesta přinést napětí do vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.

včera

Ilustrační foto

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?

Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.

včera

MS v hokeji

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru

O první překvapení letošního mistrovství světa v hokeji se postaral celek, od něhož to málokdo čekal. Nováček z Maďarska si totiž poradil s Kazachstánem, který porazili 4:2 a to i díky zatím nejrychlejší brance tohoto turnaje a udělali tak významný krok k záchraně v elitní divizi mistrovství světa. Ve druhém úterním večerním zápase si pak Kanada v duelu s Francií v poklidu došla pro výhru 5:0.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

včera

včera

včera

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme

Počasí bude o víkendu typicky jarní. Podle ČHMÚ.cz teploty vyrostou v maximech na 17 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy