USA a zvažují přesun 2000 vojáků z Německa do Polska, uvedl Trump

Spojené státy a Polsko dojednávají přesun dvou tisíc amerických vojáků z Německa do Polska. Při setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou to dnes v Bílém domě řekl prezident Donald Trump. Rozmístění amerických jednotek se podle něj zvažuje, rozhodnutí ale ještě nepadlo.

Trump pochválil záměr Varšavy koupit v USA dvaatřicet letounů F-35, o němž Polsko informovalo koncem května. Páteř polského letectva v současnosti tvoří stíhačky F-16 americké výroby. Americký prezident slíbil, že navštíví Polsko, termín ale ještě nebyl dohodnut. Že by Polsko ustupovalo od demokratických principů, jak Varšavu kritizuje Evropská komise, Trumpa neznepokojuje.

Varšava řadu měsíců ve Washingtonu lobbovala za vytvoření stálé americké vojenské základny na svém území. Prezidenti mají dnes podepsat dohodu, o jejímž obsahu žádná ze stran neoznámila detaily. Všeobecně se očekává, že půjde právě o zvýšení počtu amerických vojáků v Polsku.

Dudův kancléř Krzysztof Szczerski dnes podle agentury PAP novinářům řekl, že prezidenti se dohodli na podmínkách smlouvy o "zvýšené přítomnosti" amerických vojáků v Polsku. Podle amerických zdrojů vyšle Pentagon do Polska kromě vojáků i letku dronů Reaper.

Američtí vojáci nyní v Polsku nejsou rozmístěni trvale, v rámci rotace sil NATO jich tam je v průměru okolo 4500. Na stejném principu udržuje NATO i posádky v pobaltských zemích. Polsko se o přechod na trvalý režim snaží od ruské anexe ukrajinského Krymu v roce 2014.

O vojenské spolupráci bude podle Szczerského podepsána politická dohoda. "Obsahuje veškeré prvky potřebné k dojednání kvalitativní i kvantitativní změny přítomnosti amerických jednotek v Polsku v rámci sil NATO". O trvalé základně se kancléř nezmínil.

Duda je v Bílém domě v krátké době už podruhé. Při setkání s Trumpem loni v září prohlásil, že jeho země je připravena investovat do vybudování trvalé americké vojenské základny na polském území dvě miliardy dolarů (přes 45 miliard korun). Základna by se podle Dudy dokonce měla jmenovat Fort Trump.

Pentagon měl podle informací agentury AFP vůči polským plánům určité výhrady. Tvrdil, že prostor navrhovaný pro základnu polskou stranou je nedostatečný pro výcvik amerických jednotek, zejména dělostřelectva. Zcela zásadní nespokojenost s plánem na vybudování stálé základny USA podle očekávání vyjádřila Moskva.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Polsko Americká armáda (U.S. ARMY) Německo

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 48 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy