Washington - Vzácné a drahé úlomky meteoritu z Marsu dopadly v červenci do Maroka, potvrdil mezinárodní tým vědců. Informuje o tom ve čtvrtek agentura AFP.
"Tento objev je nesmírně důležitý kvůli kvalitě vzorku," řekl pro AFP Carl Agee z univerzity v Novém Mexiku. Nomádi v odlehlých oblastech jižního Maroka viděli padat ohnivou kouli loni v červenci. Byl to teprve pátý případ v historii, kdy byl pád meteoritu někým spatřen.
"Kolem 02:00 místního času 18. července 2011 několik lidí pozorovalo ohnivou kouli v oblasti údolí Uíd Drá východně od Tata v Maroku," popsali vědci objev v časopise Meteoritické společnosti ze 17. ledna. "Jeden ze svědků uvedl, že nejprve byla žlutá a pak zezelenala a osvětlila celou oblast, než se rozpadla na dvě části. Zazněly dvě rány. " Nomádi začali od října nacházet "velmi čerstvé, natavené kameny v odlehlých oblastech" asi 50 kilometrů jihovýchodně od Tata. Šlo o úlomky z asi sedmikilogramového meteoritu původem z Marsu, který osmičlenný tým vědců z Meteoritické společnosti pojmenoval Tissint. Maročané ovšem nalezené fragmenty rychle prodali překupníkům. Muzea proto musela o každý kus bojovat, jejich cena se pohybovala mezi 500 a 1000 dolarů (10 až 20 tisíc korun). Muzeum, pro které pracuje Agee, získalo úlomek o váze 108 gramů. Cena meteoritu odpovídá deseti až dvacetinásobku ceny zlata. Tento tým vědců také analýzou potvrdil, že meteorit je skutečně úlomkem rudé planety. "Uvnitř sklovitého materiálu některých meteoritů je uvězněn atmosférický vzduch. Když je zahřejete a vzduch zachytíte v laboratoři a změříte ho, je stejný jako marsovská atmosféra, kterou naměřily všechny sondy," vysvětlil Agee. "Všechny planety, třeba Venuše, Mars a Země, mají rozdílné atmosféry. Je to jako otisky prstů." Meteority z Marsu dopadají na Zem asi jednou za 50 let, naposledy v roce 1962 v Nigérii. Ze stovky marsovských meteoritů jich svědci viděli dopadat jen pět. První známý meteorit původem z Marsu byl objeven ve Francii v roce 1815. Úlomky z Chassigny jsou nyní "pravděpodobně nejdražší meteority na světě," upozornil Agee. Z Marsu se odlomily jeho části poté, co do rudé planety narazil obrovský meteor. Některé úlomky měly dostatečně vysokou rychlost, aby unikly gravitačnímu poli a následně dopadly na Zemi. Vědci nyní změří stopy radiace, které na meteoritu zanechaly kosmické paprsky. Tím určí, jak dlouho meteorit cestoval vesmírem. Patrně půjde o tisíce nebo miliony let.
Související

„Nebeské divadlo" roje Perseid. Češi zažijí další kosmickou podívanou a malé překvapení

V Americe pátrají po meteoritu. Odměna činí více než půl milionu
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera
Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.
Zdroj: Libor Novák