Na Zemi dopadly meteority z Marsu: Jsou 20x cennější než zlato

Washington - Vzácné a drahé úlomky meteoritu z Marsu dopadly v červenci do Maroka, potvrdil mezinárodní tým vědců. Informuje o tom ve čtvrtek agentura AFP.

"Tento objev je nesmírně důležitý kvůli kvalitě vzorku," řekl pro AFP Carl Agee z univerzity v Novém Mexiku. Nomádi v odlehlých oblastech jižního Maroka viděli padat ohnivou kouli loni v červenci. Byl to teprve pátý případ v historii, kdy byl pád meteoritu někým spatřen.

"Kolem 02:00 místního času 18. července 2011 několik lidí pozorovalo ohnivou kouli v oblasti údolí Uíd Drá východně od Tata v Maroku," popsali vědci objev v časopise Meteoritické společnosti ze 17. ledna. "Jeden ze svědků uvedl, že nejprve byla žlutá a pak zezelenala a osvětlila celou oblast, než se rozpadla na dvě části. Zazněly dvě rány. " Nomádi začali od října nacházet "velmi čerstvé, natavené kameny v odlehlých oblastech" asi 50 kilometrů jihovýchodně od Tata. Šlo o úlomky z asi sedmikilogramového meteoritu původem z Marsu, který osmičlenný tým vědců z Meteoritické společnosti pojmenoval Tissint. Maročané ovšem nalezené fragmenty rychle prodali překupníkům. Muzea proto musela o každý kus bojovat, jejich cena se pohybovala mezi 500 a 1000 dolarů (10 až 20 tisíc korun). Muzeum, pro které pracuje Agee, získalo úlomek o váze 108 gramů. Cena meteoritu odpovídá deseti až dvacetinásobku ceny zlata. Tento tým vědců také analýzou potvrdil, že meteorit je skutečně úlomkem rudé planety. "Uvnitř sklovitého materiálu některých meteoritů je uvězněn atmosférický vzduch. Když je zahřejete a vzduch zachytíte v laboratoři a změříte ho, je stejný jako marsovská atmosféra, kterou naměřily všechny sondy," vysvětlil Agee. "Všechny planety, třeba Venuše, Mars a Země, mají rozdílné atmosféry. Je to jako otisky prstů." Meteority z Marsu dopadají na Zem asi jednou za 50 let, naposledy v roce 1962 v Nigérii. Ze stovky marsovských meteoritů jich svědci viděli dopadat jen pět. První známý meteorit původem z Marsu byl objeven ve Francii v roce 1815. Úlomky z Chassigny jsou nyní "pravděpodobně nejdražší meteority na světě," upozornil Agee. Z Marsu se odlomily jeho části poté, co do rudé planety narazil obrovský meteor. Některé úlomky měly dostatečně vysokou rychlost, aby unikly gravitačnímu poli a následně dopadly na Zemi. Vědci nyní změří stopy radiace, které na meteoritu zanechaly kosmické paprsky. Tím určí, jak dlouho meteorit cestoval vesmírem. Patrně půjde o tisíce nebo miliony let.

Související

Více souvisejících

meteority

Aktuálně se děje

před 17 minutami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy