Analytici rozebírají raketový útok Íránu. Co bylo záměrem?

Írán naplánoval noční raketový útok na základny v Iráku se záměrem minimalizovat oběti, soudí analytik stanice CNN. Potvrzují to také evropské vládní zdroje, na něž se odvolala agentura Reuters. Vlivný republikánský senátor Linsey Graham nevidí zatím důvod k odvetě za útok, který mířil na základny, jež v Iráku používají Američané.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

Americký prezident Donald Trump v minulých dnech varoval Írán před odvetnou akcí za smrt generála Kásema Solejmáního. Americká armáda ho zabila při pátečním útoku v Bagdádu a Írán pohrozil zásadní odvetou.

Podle CNN načasování raketových úderů i výběr cílů nesvědčí o tom, že Teherán chtěl zabít co nejvíc Američanů. Íránci si museli být vědomi toho, že většina vojáků bude spát, takže se nedá očekávat, že budou zasaženi při práci na základnách. Známo je rovněž, že USA používají výkonný protivzdušný obranný systém a že ten bude v pohotovosti. Z Iráku zatím nejsou hlášeny žádné oběti, v USA to ještě nikdo nepotvrdil, čeká se na Trumpovo vystoupení.

Vládní zdroje citované agenturou Reuters soudí, že Íránci se chtějí vyhnout dalšímu vyhrocování situace a že chtěli dál hlavně najevo svou odhodlanost.

Trump v minulých dnech reagoval na hrozby z Íránu slovy, že USA vytipovaly 52 možných íránských cílů pro případnou odvetu. Graham dnes uvedl, že americkou odvetu za noční útoky nepovažuje za nutnou. "Podle mého názoru odveta jenom pro ni samu není nyní nutná. Je ale nezbytné stanovit si ve vztahu k Íránu pevně a přehledně strategické cíle," napsal v tweetu Graham, který patří v Senátu k největším Trumpovým obhájcům.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Buzz Aldrin, druhý muž na Měsíci, dlouho hledal klid

18.01.2020 06:20 Jméno nebo aspoň příjmení prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga si vybaví téměř každý. Druhého…

Soud v USA zamítl žalobu dětí a mládeže na vládu

17.01.2020 20:24 Federální odvolací soud ve Spojených státech dnes zamítl žalobu proti klimatické politice vlády,…

USA mají podezření, že velvyslankyni na Ukrajině hrozilo nebezpečí

17.01.2020 19:07 Spojené státy podobně jako Ukrajina prošetří, zda někdejší americká velvyslankyně v Kyjevě Marie…

Trump bude mít v impeachmentovém procesu známé právníky

17.01.2020 17:15 Obhajobu amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa v nadcházejícím impeachmentovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama