Ať rozhodují jen vědci? Bez politiků se neobejdeme, tvrdí známý politolog

NÁZOR - Všem, kteří se stupňující se hrůzou sledují, jak americký prezident Donald Trump nabízí veřejnosti sérii polovičatých nápadů a domněnek na řešení a léčbu covid-19, musí být jasné, že je nutné naslouchat vědě, deklaruje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor podotýká, že této mantry se již chopili Trumpovi protivníci.

Příliš zjednodušující výklad

"Naslouchejme vědě, poslouchejme experty," cituje Zakaria slova Trumpova protikandidáta v nadcházejících prezidentských volbách Joe Bidena. Dodává, že kalifornský guvernér za Demokratickou strany Gavin Newsom se zase nechal slyšet, že západní pobřeží Spojených států "je a bude vedeno vědou", zatímco republikánský guvernér států Maryland Larry Hogan uvedl, že se "bude řídit radami vědců a lékařů".     

Politolog pokládá otázku, co to ale znamená. Připomíná, že i imunolog Anthony Fauci zpočátku nebezpečí nového koronaviru zlehčoval a ještě 26. ledna tvrdil, že Spojeným státům hrozí jen velmi malé riziko a americká veřejnost by se neměla nemoci obávat a děsit, navíc jen pár dní poté americký ministr zdravotnictví Alex Lazar uvedl, že riziko nákazy Američanů zůstává nízké a tento názor oficiálně zastávali i vládní zdravotničtí experti.   

Proti tomu ale Trumpův poradce Peter Navarro, který vědcem není, již 29. ledna na základě dat z Číny varoval před rizikem, že koronavirus přeroste v otevřenou pandemii, která ohrozí životy milionů Američanů, a nabádal k rázné akci, poukazuje Zakaria. Podotýká, že pravdu měl laik a vědci se mýlili.

"I tak je takový výklad příliš zjednodušující," připouští politolog. Konstatuje, že věda ve skutečnosti nedává jedinou odpověď, především pokud jde o nové jevy, jakým je i koronavirus, a Fauci, ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci, dospěl k racionálnímu závěru, který odrážel původní informace, přičemž na základě nových dat názor změnil.

Inklinujeme k přesvědčení, že věda dává jednoznačné odpovědi, ale tak to nefunguje, zdůrazňuje komentátor. Vysvětluje, že věda je pouze metoda přístupu, který pokládá otázky, pečlivě ověřuje hypotézy a konfrontuje je s fakty, tudíž nová lepší data vedou k platnějším závěrům.

V některých otázkách, jako je například klimatická změna, vědci provádějí výzkum celá desetiletí, shromáždili množství dat, publikovali velký počet recenzovaných studií a dospěli ke konsensu, nastiňuje Zakaria. Dodává, že covid-19 je něco zcela jiného, jelikož jde o jev starý pouhé čtyři měsíce a jeho výzkum je sotva ukončený.

Zakladatel Microsoftu Bill Gates minulý týden publikoval komentář o pandemii, kde mimo jiné upozornil, že existuje mnoho klíčových věcí, kterým stále nerozumíme, ale pro správnou reakci jsou zásadní, vyzdvihuje komentátor. Za jenu z nich uvádí důvod, proč si mladí lidé s nemocí zpravidla poradí lépe - odpověď by mimo jiné umožnila vyřešit, kdy a za jakých podmínek je možné otevřít školy.

Mezi další závažné otázky řadí Zakaria také to, jaké aktivity nahrávají nakažení či zda šíření viru ovlivňuje počasí. Upozorňuje, že stále nemáme ani přesná čísla o počtu nakažených, rychlosti šíření viru a jeho smrtnosti.    

Politiky potřebujeme

Během procesu vyhlašování opatření proti šíření viru a jejich rozvolňování vědci po celém světě ohromnou rychlostí shromažďují data, což je velmi pozitivní, protože nám mohou pomoci zpřesnit či vyvrátit naše poznatky o pandemii, uvádí politolog. Soudí, že vítaný je i interdisciplinární přístup.

T. J. Rodgers, zakladatel technologické společnosti Cypress Semiconductors, například provedl analýzu dat, která jej vede k závěru, že rychlost, s níž jsou jednotlivá města uzavírána do karantény, má jen malý dopad na snížení poměru nakažených a obětí, poukazuje Zakaria. Dodává, že jde o úvodní model, který ale stojí za to dál prověřit, protože mimo jiné naznačuje, že vysoká hustota obyvatel koreluje s vysokou smrtností osminásobně více než pozdní vyhlášení karantény.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"To může vysvětlit, proč hustě zalidněná města jako New York s přeplněnou veřejnou dopravní sítí byla zasažena tak tvrdě a proč státy jako Florida, navzdory dlouhému váhání s karanténou, má relativně málo úmrtí," konstatuje politolog. Přiznává, že má smysl být opatrný a připravovat se na nejhorší, ale podotýká, že princip předběžné opatrnosti si žádá vysokou cenu a například rušení neurgentních lékařských zákroků v obavě ze záplavy nemocnic pacienty s covid-19 vede k odpírání péče nemocným, jejichž stav se ve výsledku horší, ačkoliv se ukazuje, že mnoho zařízení má kapacitu, aby se o ně postaralo.

Vyvažování přínosů a ceny se netýká pouze zdraví, deklaruje Zakaria. Uvádí, že snížení rychlosti na všech silnicích na 50 km/h by zajisté zachránilo mnoho životů, ale přesto se při nastavování rychlostního limitu snažíme vzít v potaz i negativa přílišné opatrnosti.

Trumpova okázalá neznalost vede mnohé k tomu, že by raději řízení země předali Faucimu, ale to by podle politologa byla špatná reakce, protože potřebujeme politiky, kteří činí rozhodnutí a nesou za ně zodpovědnost, politiky, kteří jsou dobře informováni o vědeckých poznatcích, ale berou v potaz také ekonomické, politické, etické a další dopady. "Stejně jako je válka příliš závažná na to, aby byla přenechána generálům, pandemie je příliš závažná na to, aby byla přenechána pouze vědcům," píše Zakaria.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 5 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 6 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

Drtivý úder střelami ATACMS proti Rusům. Ukrajinci zničili stíhačky a palivová zařízení, dokládají satelitní snímky

Ukrajinský útok na ruskou leteckou základnu Belbek na okupovaném Krymském poloostrově tento týden zničil tři ruská letadla a palivové zařízení v blízkosti hlavní přistávací dráhy.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy