Biden do čela Pentagonu jmenoval Lloyda Austina, Kongres mu musí udělit výjimku

Nově zvolený prezident USA Joe Biden dnes nominoval do pozice ministra obrany generála ve výslužbě Lloyda Austina. Podle agentury Reuters to uvedl jeho tým ve vyjádření. Pokud by jej do funkce potvrdil Senát, stal by se Austin prvním černochem v čele Pentagonu v americké historii.

Lloyd Austin
doporučujeme

"Austin je velmi zkušený a vážený velitel, který sloužil s poctami na několika zásadních pozicích v Pentagonu," uvedl Biden.

Za favoritku na post byla původně označovaná Michèle Flournoyová, kterou by si podle odhadů za ministryni obrany vybrala Hillary Clintonová, kdyby před čtyřmi lety vyhrála prezidentské volby. Podle magazínu Politico však Biden čelil stále většímu tlaku, aby na post ministra obrany nominoval Američana tmavé pleti.

Sedmašedesátiletý Austin je bývalým velitelem amerických sil na Blízkém východě. Bývalý představitel Pentagonu Politico řekl, že Bidenův tým vnímá Austina jako bezpečnou volbu. Generál ve výslužbě je totiž považován za "dobrého vojáka", který by plnil agendu zvoleného prezidenta. Zdroj uvedl, že ve srovnání s Flournoyovou jmenování Austina nevyvolá takové napětí.

Bezpečnostní experti však upozorňují, že od Austinovy armádní služby uplynulo méně než sedm let, což znamená, že by se mohl stát ministrem obrany pouze za předpokladu, že mu Kongres udělí výjimku. K tomu by došlo za poslední čtyři roky již podruhé, tu první obdržel další bývalý velitel amerických sil na Blízkém východě Jim Mattis, který se v roce 2017 stal prvním ministrem obrany prezidenta Donalda Trumpa.

Biden v pondělí řekl, že by mohl tento týden zveřejnit také svůj výběr ministra spravedlnosti. O dalších dosud neobsazených postech chce informovat do Vánoc.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden si poprvé od inaugurace volal se zahraničními lídry

23.01.2021 07:50 Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 07:43 Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama