Biden zvyšuje náskok nad Sandersem. V demokratických primárkách získal i Michigan

Bývalý viceprezident Joe Biden si v úterý zajistil důležité vítězství v souboji se senátorem Berniem Sandersem o zisk nominace opoziční Demokratické strany na prezidenta Spojených států. Biden podle agentury AP vyhrál ve čtyřech ze šesti hlasujících států včetně důležitého Michiganu. Pro automatický zisk nominace potřebují kandidáti získat nejméně 1991 delegátů letního nominačního sjezdu. Na základě stále neúplných výsledků jich Biden má 858 oproti Sandersovým 709.

Joe Biden
doporučujeme

Bidenovi se podařilo zvítězit v Michiganu, Missouri, Mississippi a Idahu, informuje agentura AP. Zatímco Sanders ovládl Severní Dakotu, ve státu Washington zatím po sečtení necelých 70 procent hlasů nelze určit vítěze, oba uchazeči tam mají kolem 32,5 procenta hlasů.

Sandersovy vyhlídky, že se v listopadových volbách postaví stávajícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, se podle amerických médií po dnešní noci znatelně snížily. Naopak se potvrzuje mocný návrat Bidenovy kampaně, která byla ke konci února podle řady pozorovatelů na hranici kolapsu.

Podle serveru Politico nemá tentokrát Sanders pro svou prohru žádnou omluvu. Po takzvaném volebním superúterý minulý týden mohla jeho kampaň udržovat naděje na úspěch tvrzením, že se senátorovi podařilo ovládnout nejlidnatější Kalifornii a že mu výhru v některých státech zkomplikovala účast senátorky Elizabeth Warrenové, která se stejně jako Sanders řadí k levicovější frakci Demokratické strany.

Jelikož však Warrenová minulý týden po volebních neúspěších odstoupila, dostalo se Sandersovi souboje jeden na jednoho, po němž podle Politico od začátku toužil. V něm se mu však nepodařilo uspět.

Senátor ze státu Vermont nicméně v souboji o nominaci do listopadové volby pokračuje. Na tiskové konferenci v rodném Burlingtonu řekl, že se těší na nedělní televizní debatu s Bidenem, kterého se prý bude ptát na jeho návrhy kolem "absurdního" systému zdravotní péče nebo "nefunkčního a rasistického" soudnictví.

Podle Sanderse průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina voličů jeho "progresivní agendu" podporuje. Kandidát, který se označuje za demokratického socialistu, ale čelí sílícímu tlaku, aby kampaň vzdal a místo toho usiloval o sjednocení Demokratické strany, napsala AP.

Sanders přitom propadl i ve státech, kde uspěl před čtyřmi lety v souboji s bývalou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. V Missouri v roce 2016 prohrál o necelých 2000 hlasů, zatímco v úterý byla jeho porážka tak zřetelná, že byl stát přisouzen Bidenovi záhy po uzavření volebních místností. Senátor prohrál také v Michiganu, který v úterý rozděloval nejvíce delegátů, ačkoliv tam nad Clintonovou před čtyřmi lety vyhrál. Ve státu Washington dokonce nad někdejší šéfkou diplomacie zvítězil o 40 procentních bodů, nyní jsou tam výsledky vyrovnané.

Biden naopak u některých skupin voličů předvedl lepší výsledek než Clintonová, která nakonec v roce 2016 demokratickou nominaci získala. Sanders, který sám sebe nazývá demokratickým socialistou, má podle agentury Reuters velice oddané stoupence, nedaří se mu však rozšiřovat okruh voličů mimo svou ideologickou základnu.

V úterním souboji se rozdělovalo 352 delegátů, tedy zhruba desetina z celkového počtu na letní nominační sjezd strany. Podle dosavadních výsledků jich Biden získal 178 oproti Sandersovým 111. Kompletní výsledky přitom zatím nejsou k dispozici ani z minulého týdne, kdy se rozdělovala asi třetina všech delegátů.

Primárky pořádali v Idahu, Michiganu, Mississippi, Missouri a Washingtonu také republikáni. Ty jsou ale spíše formální, protože prezidentský úřad obhajuje současný šéf Bílého domu Trump, který má ve straně neochvějnou pozici.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vandalové v USA zničili sochu černošského buditele Douglasse, bojoval za…

07.07.2020 08:24 Vandalové v americkém státě New York svrhli sochu černošského buditele 19. století Fredericka…

Zahraniční studenti musí opustit USA, pokud bude na podzim výuka jen online

07.07.2020 08:06 Zahraniční studenti budou muset opustit Spojené státy, pokud se na podzim výuka na jejich školách…

Možná kandidátka na viceprezidentku USA má koronavirus

07.07.2020 07:57 Starostka americké Atlanty Keisha Bottomsová, která je považována za možnou kandidátku na…

Brazilský prezident Bolsonaro podstoupil test, podle médií má symptomy…

07.07.2020 07:38 V Brazílii se za posledních 24 hodin nakazilo koronavirem dalších 20.229 lidí, 620 jich po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy