Bloomberg: Dark web je trh pro pofiderní vakcíny a další pandemické podvody

Jakmile se americký prezident Donald Trump zotavil z nemoci covid-19, objevily se v temné části internetu reklamy, které podle svého tvrzení nabízejí k prodeji lék společnosti Regeneron Pharmaceuticals, který Trump označil za zázračný. A to i přesto, že přípravek ještě nebyl schválen pro veřejný prodej.

Ilustrační foto
doporučujeme

A není to poprvé, kdy se v části temného webu, který není snadno přístupný běžným uživatelům, objevují nabídky zboží a služeb souvisejícího s pandemií, uvedla agentura Bloomberg.

V květnu sliboval španělský laboratorní lékař krev a sputum člověka s covidem-19. Nebylo jasné, zda proto, že mohly obsahovat ochranné protilátky, nebo kvůli infikování nepřítele. Cena byla 100 USD (přes 2200 Kč) za dvě injekční stříkačky. V dubnu jiný prodejce nabízel ventilátory ve velkém. Zájemci jich koupili nejméně 300.

Počet úmrtí s covidem-19 už celosvětově překonal 1,2 milionu. Spolu s tím se na tržištích temného webu, které jindy nabízejí k prodeji drogy, zbraně, pornografii či odcizené věci, včetně digitálních identit, objevují stovky tisíc reklam souvisejících s nemoci covid-19.

Temný web není místem, kde by se ocitla většina běžných uživatelů. Mnoho transakcí je tam nelegálních a běžnou normou je používání přezdívek. Bloomberg v posledních měsících zkoumal tyto podzemní weby a kanály, aby zjistil, jak covid-19 přetvořit nelegální tržiště na dark webu a vytvořil nové příležitosti pro jeho uživatele.

V prvních měsících pandemie se prodejci převážně specializovali na těžko dostupné covidové komodity, včetně zdravotnického vybavení a testovacích souprav. Koncem léta se prodávaly ukradené digitální identity za účelem zneužití vládních programů pro malé podniky a nezaměstnané. Nejnověji dark web nabízí vakcíny pro ty, kteří nechtějí čekat na konečná povolení vlád.

Jak vědci postupují s vývojem léků a vakcín, rozšiřuje se i jejich nabídka na temném webu. Nedávná reklama tvrdila, že má vakcínu pocházející od laboratorního technika s přístupem k léčbě. Vakcína podle reklamy byla úspěšně testována na pacientech v Izraeli, dostupná ale nebude roky. A cena - 25.000 USD (přes 560.000 Kč). Další prodávající nabízí vakcíny po pěti bitcoinech za kus, což je aktuálně více než 1,8 milionu Kč.

Celkově se na temném webu nabízí k prodeji zboží související s covidem za téměř 100 milionů USD, vyplývá z připravované zprávy výzkumné společnosti CTI League. Je ale prakticky nemožné zjistit, jak lukrativní je tento trh pro prodejce. Úřad OSN pro drogy a kriminalitu v červnu odhadl, že obchodníci s narkotiky se obrátí k produktům s tematikou covidu, což naznačuje, že existuje dost zoufalých kupců, díky kterým mohou tito prodejci vydělávat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama