Chicago dalo odstranit sochy Kryštofa Kolumba, chce tak snížit napětí ve městě

V americkém Chicagu dnes brzy ráno místního času odstranili na příkaz starostky Lori Lightfootové ze dvou tamních parků sochy italského mořeplavce Kryštofa Kolumba. Původní obyvatelé Spojených států ho řadí ke kolonizátorům a jeho sochy v minulých týdnech na mnoha místech USA ničili vandalové. Podobně tomu bylo i v Chicagu.

Kryštof Kolumbus
doporučujeme

Lightfootová ve zdůvodnění k odstranění soch uvedla, že je to dočasné opatření, které má zamezit nebezpečným střetům mezi policií a demonstranty.

S pomocí velkého jeřábu byla jedna ze soch vynesena z Grantova parku v centru města už ve tři hodiny ráno místního času (10:00 SELČ). Na místě bylo několik lidí, kteří projevovali radost, a kolem projíždějící automobily troubily. O dvě a půl hodiny později odvezli pak sochu z Arrigova parku ve čtvrti označované jako Malá Itálie.

Úřad starostky ve svém prohlášení podle Chicago Tribune oznámil, že sochy byly odvezeny na dočasnou dobu a jako reakce na předchozí demonstrace, jež nebyly bezpečné pro účastníky ani policii. Kolumbovu sochu v Grantově parku se navíc snažili strhnout lidé sami v minulosti "mimořádně nebezpečným způsobem", stojí v prohlášení.

"Snažíme se zajistit veřejnou bezpečnost a bezpečný prostor pro veřejný demokratický dialog o symbolech našeho města," sdělila radnice.

V Chicagu se konala 17. července demonstrace, jejíž účastníci napadli policisty kamením a zápalnými lahvemi; policisté museli zasahovat obušky a několik lidí zatkli.

Stefan Cuevas-Caizaguano, který přihlížel dnešnímu odvozu soch, řekl, že se to děje díky "úsilí aktivistů z komunity černochů a původních obyvatel, kteří znají historická fakta o Kolumbovi a o tom, co představuje".

V Chicagu vandalové poničili Kolumbovy sochy v červnu a dělo se tak i v jiných amerických městech, kde požadovali jejich odstranění. Připisují Italovi odpovědnost za genocidu a vykořisťování původních obyvatel Ameriky.

Pasquale Gianni z výboru sdružujícího Američany italského původu řekl, že mu starostka sdělila, že sochy budou odstraněny jen dočasně a umístěny budou na jiné místo. "Komunita Američanů italského původu se cítí být zrazená. Radnice ustupuje hlučné a destruktivní menšině. Tak to v demokracii být nemá," řekl Gianni.

Chicago odstraňuje připomínku na Kolumba v době, kdy se prezident Donald Trump chystá do města poslat federální posily k zásahu proti tamnímu násilí. Panují obavy, že to oslabí možnosti pořádat demonstrace, napsala agentura AP. Aktivisté ve čtvrtek podali proti záměru žalobu a chtějí nasazení federálních složek zabránit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod, řekl ministr USA. Ke kritikům…

12.08.2020 10:32 Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod o to, kdo bude první, důležité je ujistit se, že je látka…

Nebezpečná konspirační teorie QAnon má na facebooku miliony fanoušků, jsou…

12.08.2020 09:05 Facebookové stránky a skupiny propagující konspirační teorii QAnon už dohromady nasbíraly nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama