Čtyři roky pod Trumpem byly katastrofa. Americká společnost je rozdělená, říkají čeští krajané

Do amerických prezidentských voleb zbývají dva dny. Republikánský prezident Donald Trump za svým demokratickým rivalem Joem Bidenem v celonárodních průzkumech zaostává, avšak v řadě klíčových států, kde hlasování zřejmě rozhodne o výsledku voleb, se očekává těsný souboj. Svůj pohled na dění kolem voleb poskytli ČTK čeští krajané v USA.

Ačkoliv se jejich pohledy v některých otázkách rozchází, shodují se, že letošní kampaň poznamenala pandemie a americká společnost je rozdělená na dva těžko smiřitelné tábory.

Viceprezidentka newyorské pobočky Společnosti pro vědy a umění (SVU) Zuzana Halseyová označila čtyři roky Trumpovy vlády za "deprimující". "Pozorovat jeho psychopatické chování a jednání, které bohužel nikdo z lidi okolo něj nekorigoval, je bolestné. Zároveň je smutné a frustrující pozorovat úpadek kritického myšlení mezi jeho voliči a nemožnost diskuse a kompromisu mezi námi," řekla ČTK. "Trumpovo řádění poškodilo americkou společnost i ekonomiku a mezinárodní vztahy. ... Bezpochyby prohloubilo krizi a smetlo sen o americké jedinečnosti," dodala.

Předvolební kampaň podle ní poznamenala záplava dezinformací, konspirační teorie a "agresivita Trumpových voličů". "V minulosti jsem nikdy neviděla ve své čtvrti v Brooklynu pickupy projíždějící s vlající vlajkou kandidáta (Trumpa!). Také se pohybují kolem volebních středisek. Vnímám to jako zastrašování, spíše než jako výraz nadšení," uvedla svou zkušenost. Poznamenala, že "pandemie asi pomohla demokratům".

Honorární konzul ČR v Louisianě Martin Pospíšil naopak Trumpovu administrativu hodnotí vesměs pozitivně s tím, že prezident pro něj splnil předvolební sliby zejména v ekonomických otázkách. "Po dvaceti letech svého života v USA vím, jak tvrdě zde lidé pracují. Zároveň sleduji a pociťuji, jak je v posledních letech těžší udržet náš životní styl. To je také to, proč Trump před čtyřmi lety vyhrál," uvedl.

Trumpovy "výstřední výroky" se prý naučil brát s rezervou, jelikož si jeho práce váží. "Pandemie pochopitelně ovlivnila kampaň do velké míry a stala se bezesporu velkým politickým tématem, a samozřejmě tím také jedním z hlavních předvolebních nástrojů demokratů. Podle mého názoru je ale nefér hodnotit čtyři roky vlády Trumpa jen podle letošního roku, který byl především o pandemii než o čemkoliv jiném," poznamenal. Dodal, že "se nesmí zapomenout na loňský vynikající růst ekonomiky a na nejnižší nezaměstnanost, které bylo dosaženo za posledních 50 let". Trumpova vláda podle Pospíšila reagovala na pandemii včas a adekvátně.

Atmosféru ve společnosti Pospíšil popsal jako napjatou. Má dojem, že se lidé zdráhají otevřeně vyjadřovat své politické názory či nesouhlas z obav, že je to může negativně ovlivnit. "Stejně tak je smutné, že vlajka Spojených států, symbol který nás má všechny spojovat jako jednotný národ, pro některé znamená znak podpory Trumpa a tudíž postoje na té 'špatné straně'," uvedl a vyjádřil naději, že všichni budou schopni akceptovat výsledek voleb a budou se k sobě chovat "vstřícně a s respektem".

V případě znovuzvolení Trumpa se podle Pospíšila dá očekávat stejný přístup v zahraniční politice, jako v posledních čtyřech letech. V této souvislosti zmínil "tvrdý přístup k Číně" či "ochranu americké ekonomiky". Obavy naopak vyjádřil z vítězství demokrata Bidena a jeho kandidátky na viceprezidentku Kamaly Harrisové. "Biden a Harrisová zastupují platformu, která je často označována za ultra liberální. V jistých oblastech je to až směr blížící se k socialistickému přístupu a rostoucímu vlivu státu na rozhodování o našem životě," domnívá se Pospíšil.

Karen von Kunesová, která vyučuje českou literaturu a češtinu na Yaleově univerzitě, uvedla, že Biden plánuje zavést velké systémové změny, zvednout daně milionářům a využít výtěžek z nich na podporu vzdělání, zaměstnanosti či zdravotní péče. Von Kunesová doplnila, že mnoho lidí vnímá Bidenovy návrhy reforem jako příliš liberální nebo levicové. "Faktem je, že USA zůstávají pozadu za některými rozvinutými zeměmi, pokud jde o lékařské služby pro každého, možnosti vzdělávání a rasové konflikty," uvedla.

Trumpovu vláda von Kunesová označila za zklamání. Svým sloganem Vraťme Americe její velikost Trump vzbudil velké naděje, avšak v mnoha směrech "svým slovům nedostál". Zemi nyní vnímá jako rozdělenou. "Prezident Trump sdělil světu, že není odpovědností Ameriky chránit Evropu a další země. Jeho poselstvím bylo, že musí vzít národní bezpečnost do svých rukou. Jeho další počínání, jako například odstoupení od pařížské klimatické dohody, uvalení obchodních cel na evropský dovoz oceli a hliníku, jeho negativní komentáře vůči EU a NATO, jeho pokus spřátelit se se Severní Koreou... Nebyly vnímány pozitivně na globálním politické scéně," řekla.

I podle ní se pandemie na kampani podepsala. Mnoha Američanům neuniklo Trumpovo prvotní zlehčování pandemie a nejsou si jisti, zda je schopen vést zemi v krizi. "Trump sám si je hluboce vědom negativních aspektů svého postoje k pandemii, které ovlivnily jeho šance na znovuzvolení. Zaujal defenzivní postoj, odmítal doporučení na ochranu veřejného zdraví, jako například nošení roušek, dodržování rozestupů či vyhýbání se davům, které zavedl přední imunolog doktor Anthony Fauci a jeho tým. Označením Fauciho a zdravotních expertů za idioty, ještě snížil svou důvěryhodnost a hodnotový systém v očích mnoha Američanů, podle nichž upřednostňuje ekonomiku před lidskými životy" uvedla. Pokud volby vyhraje Biden, může to podle ní být důsledkem stresující pandemie spíše než upřímné důvěry Američanů v jeho politické schopnosti.

Ronald Prokeš, český herec působící v New Yorku, za jediný pozitivní aspekt Trumpova úřadování označil "odhalení temné stránky americké společnosti, která tam vždy byla". "Z mého hlediska, jakožto cizince a nyní žadatele o vízum, byly čtyři roky pod Trumpem katastrofa. Znemožnil statisícům žadatelů o vízum a azyl jakoukoliv spolehlivou cestu do USA, natož pak trvalý pobyt. Tento systém byl už i před Trumpem daleko od ideálu, ale osobně vím, že se všechno kvůli němu opozdilo a zkomplikovalo," uvedl. "Kolektivní aklimatizování se na jeho (Trumpovo) lhaní o realitě a jeho extravagantní i amorální výstupy posunuly americkou politiku čím dál tím víc napravo. Zachází to i tak daleko, že neofašistické skupiny vidí Trumpa jako svého vůdce a on se od nich nehodlá distancovat," uvedl.

Pandemie kampaň ovlivnila. "Myslím, že pandemie bohužel a na úkor zdraví a životů statisíců lidí ukázala, že Trumpovi nezáleží na dostupném zdravotnictví pro každého, ale jen na tom, aby bohatí ještě více zbohatli," domnívá se.

Bidena Prokeš označil za "morálnější volbu". "Zároveň je ale velmi centristický. Tím pádem to není dostatečně uspokojivá volba pro zemi, která se prezentuje jako nejdemokratičtější lídr svobodného světa a zakládá si na svobodě. A není to moc svobodná volba, když americký systém musí pokaždé všechno přežvýkat a rozmělňovat na červený nebo modrý tým. Ani jedna z těchto voleb nereprezentuje rozmanitost názorů, která existuje a musí existovat v americké společnosti," uzavřel.

Související

Více souvisejících

Volby USA Donald Trump Joe Biden češi USA (Spojené státy americké) Prezident USA

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 3 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy