Čtyři roky pod Trumpem byly katastrofa. Americká společnost je rozdělená, říkají čeští krajané

Do amerických prezidentských voleb zbývají dva dny. Republikánský prezident Donald Trump za svým demokratickým rivalem Joem Bidenem v celonárodních průzkumech zaostává, avšak v řadě klíčových států, kde hlasování zřejmě rozhodne o výsledku voleb, se očekává těsný souboj. Svůj pohled na dění kolem voleb poskytli ČTK čeští krajané v USA.

Ačkoliv se jejich pohledy v některých otázkách rozchází, shodují se, že letošní kampaň poznamenala pandemie a americká společnost je rozdělená na dva těžko smiřitelné tábory.

Viceprezidentka newyorské pobočky Společnosti pro vědy a umění (SVU) Zuzana Halseyová označila čtyři roky Trumpovy vlády za "deprimující". "Pozorovat jeho psychopatické chování a jednání, které bohužel nikdo z lidi okolo něj nekorigoval, je bolestné. Zároveň je smutné a frustrující pozorovat úpadek kritického myšlení mezi jeho voliči a nemožnost diskuse a kompromisu mezi námi," řekla ČTK. "Trumpovo řádění poškodilo americkou společnost i ekonomiku a mezinárodní vztahy. ... Bezpochyby prohloubilo krizi a smetlo sen o americké jedinečnosti," dodala.

Předvolební kampaň podle ní poznamenala záplava dezinformací, konspirační teorie a "agresivita Trumpových voličů". "V minulosti jsem nikdy neviděla ve své čtvrti v Brooklynu pickupy projíždějící s vlající vlajkou kandidáta (Trumpa!). Také se pohybují kolem volebních středisek. Vnímám to jako zastrašování, spíše než jako výraz nadšení," uvedla svou zkušenost. Poznamenala, že "pandemie asi pomohla demokratům".

Honorární konzul ČR v Louisianě Martin Pospíšil naopak Trumpovu administrativu hodnotí vesměs pozitivně s tím, že prezident pro něj splnil předvolební sliby zejména v ekonomických otázkách. "Po dvaceti letech svého života v USA vím, jak tvrdě zde lidé pracují. Zároveň sleduji a pociťuji, jak je v posledních letech těžší udržet náš životní styl. To je také to, proč Trump před čtyřmi lety vyhrál," uvedl.

Trumpovy "výstřední výroky" se prý naučil brát s rezervou, jelikož si jeho práce váží. "Pandemie pochopitelně ovlivnila kampaň do velké míry a stala se bezesporu velkým politickým tématem, a samozřejmě tím také jedním z hlavních předvolebních nástrojů demokratů. Podle mého názoru je ale nefér hodnotit čtyři roky vlády Trumpa jen podle letošního roku, který byl především o pandemii než o čemkoliv jiném," poznamenal. Dodal, že "se nesmí zapomenout na loňský vynikající růst ekonomiky a na nejnižší nezaměstnanost, které bylo dosaženo za posledních 50 let". Trumpova vláda podle Pospíšila reagovala na pandemii včas a adekvátně.

Atmosféru ve společnosti Pospíšil popsal jako napjatou. Má dojem, že se lidé zdráhají otevřeně vyjadřovat své politické názory či nesouhlas z obav, že je to může negativně ovlivnit. "Stejně tak je smutné, že vlajka Spojených států, symbol který nás má všechny spojovat jako jednotný národ, pro některé znamená znak podpory Trumpa a tudíž postoje na té 'špatné straně'," uvedl a vyjádřil naději, že všichni budou schopni akceptovat výsledek voleb a budou se k sobě chovat "vstřícně a s respektem".

V případě znovuzvolení Trumpa se podle Pospíšila dá očekávat stejný přístup v zahraniční politice, jako v posledních čtyřech letech. V této souvislosti zmínil "tvrdý přístup k Číně" či "ochranu americké ekonomiky". Obavy naopak vyjádřil z vítězství demokrata Bidena a jeho kandidátky na viceprezidentku Kamaly Harrisové. "Biden a Harrisová zastupují platformu, která je často označována za ultra liberální. V jistých oblastech je to až směr blížící se k socialistickému přístupu a rostoucímu vlivu státu na rozhodování o našem životě," domnívá se Pospíšil.

Karen von Kunesová, která vyučuje českou literaturu a češtinu na Yaleově univerzitě, uvedla, že Biden plánuje zavést velké systémové změny, zvednout daně milionářům a využít výtěžek z nich na podporu vzdělání, zaměstnanosti či zdravotní péče. Von Kunesová doplnila, že mnoho lidí vnímá Bidenovy návrhy reforem jako příliš liberální nebo levicové. "Faktem je, že USA zůstávají pozadu za některými rozvinutými zeměmi, pokud jde o lékařské služby pro každého, možnosti vzdělávání a rasové konflikty," uvedla.

Trumpovu vláda von Kunesová označila za zklamání. Svým sloganem Vraťme Americe její velikost Trump vzbudil velké naděje, avšak v mnoha směrech "svým slovům nedostál". Zemi nyní vnímá jako rozdělenou. "Prezident Trump sdělil světu, že není odpovědností Ameriky chránit Evropu a další země. Jeho poselstvím bylo, že musí vzít národní bezpečnost do svých rukou. Jeho další počínání, jako například odstoupení od pařížské klimatické dohody, uvalení obchodních cel na evropský dovoz oceli a hliníku, jeho negativní komentáře vůči EU a NATO, jeho pokus spřátelit se se Severní Koreou... Nebyly vnímány pozitivně na globálním politické scéně," řekla.

I podle ní se pandemie na kampani podepsala. Mnoha Američanům neuniklo Trumpovo prvotní zlehčování pandemie a nejsou si jisti, zda je schopen vést zemi v krizi. "Trump sám si je hluboce vědom negativních aspektů svého postoje k pandemii, které ovlivnily jeho šance na znovuzvolení. Zaujal defenzivní postoj, odmítal doporučení na ochranu veřejného zdraví, jako například nošení roušek, dodržování rozestupů či vyhýbání se davům, které zavedl přední imunolog doktor Anthony Fauci a jeho tým. Označením Fauciho a zdravotních expertů za idioty, ještě snížil svou důvěryhodnost a hodnotový systém v očích mnoha Američanů, podle nichž upřednostňuje ekonomiku před lidskými životy" uvedla. Pokud volby vyhraje Biden, může to podle ní být důsledkem stresující pandemie spíše než upřímné důvěry Američanů v jeho politické schopnosti.

Ronald Prokeš, český herec působící v New Yorku, za jediný pozitivní aspekt Trumpova úřadování označil "odhalení temné stránky americké společnosti, která tam vždy byla". "Z mého hlediska, jakožto cizince a nyní žadatele o vízum, byly čtyři roky pod Trumpem katastrofa. Znemožnil statisícům žadatelů o vízum a azyl jakoukoliv spolehlivou cestu do USA, natož pak trvalý pobyt. Tento systém byl už i před Trumpem daleko od ideálu, ale osobně vím, že se všechno kvůli němu opozdilo a zkomplikovalo," uvedl. "Kolektivní aklimatizování se na jeho (Trumpovo) lhaní o realitě a jeho extravagantní i amorální výstupy posunuly americkou politiku čím dál tím víc napravo. Zachází to i tak daleko, že neofašistické skupiny vidí Trumpa jako svého vůdce a on se od nich nehodlá distancovat," uvedl.

Pandemie kampaň ovlivnila. "Myslím, že pandemie bohužel a na úkor zdraví a životů statisíců lidí ukázala, že Trumpovi nezáleží na dostupném zdravotnictví pro každého, ale jen na tom, aby bohatí ještě více zbohatli," domnívá se.

Bidena Prokeš označil za "morálnější volbu". "Zároveň je ale velmi centristický. Tím pádem to není dostatečně uspokojivá volba pro zemi, která se prezentuje jako nejdemokratičtější lídr svobodného světa a zakládá si na svobodě. A není to moc svobodná volba, když americký systém musí pokaždé všechno přežvýkat a rozmělňovat na červený nebo modrý tým. Ani jedna z těchto voleb nereprezentuje rozmanitost názorů, která existuje a musí existovat v americké společnosti," uzavřel.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Donald Trump Joe Biden češi USA (Spojené státy americké) Prezident USA

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Maďarsko

Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU

Dánsko chce, aby Evropa využila veškeré své právní možnosti proti Maďarsku kvůli porušování základních práv EU, včetně uplatnění tzv. „jaderné možnosti“ podle článku 7. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre uvedla, že Kodaň chce zintenzivnit řízení proti Budapešti.

před 13 minutami

před 30 minutami

Rusko, Kreml

Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii

Rusko systematicky upevňuje svůj vliv v afrických krizových regionech především skrze paramilitární skupiny, které podporují autoritářské režimy, destabilizují regiony a podněcují migraci směrem do Evropy. Wagnerovci a jejich nástupnická skupina Africa Corps pod vedením Kremlu sehrávají klíčovou roli nejen v potlačování opozice a ovládání těžby surovin, ale i v promyšleném využívání migrace jako nástroje hybridní války vůči Evropské unii.

před 54 minutami

raketový systém Patriot z USA

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě

Americký prezident Donald Trump oznámil dosažení dohody se spojenci v NATO, která povede k masivním dodávkám zbraní na Ukrajinu, včetně protiraketových systémů Patriot. Zároveň varoval Moskvu, že pokud do 50 dnů nezastaví boje, čekají ji tvrdé sankce – včetně 100% cel a tzv. sekundárních tarifů pro státy, které s Ruskem nadále obchodují.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Prezident Trump

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil

Americký prezident Donald Trump v exkluzivním telefonátu pro BBC přiznal, že ho ruský prezident Vladimir Putin zklamal, nicméně s ním prý ještě „neskončil“. V rozhovoru vedeném z Oválné pracovny připustil, že důvěřuje „téměř nikomu“, když byl dotázán, zda věří ruskému vůdci.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

včera

raketový systém Patriot

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

včera

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

včera

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

včera

Jaderný výbuch

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

včera

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

včera

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

včera

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

včera

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy