Drama v Novém Mexiku: Při protestu u sochy dobyvatele byl postřelen člověk

Jeden muž utrpěl střelná zranění v americkém státu Nové Mexiko během protestu, při němž se jeho účastníci snažili svrhnout bronzovou sochu španělského koloniálního dobyvatele Juana de Oñateho. Policie střelce zadržela a incident nyní vyšetřuje, uvedla agentura AP.

Black lives matter
doporučujeme

Nepokoje souvisí s protesty, které v USA vypukly po úmrtí černocha George Floyda při zákroku bělošského policisty.

Socha stojí před městským muzeem v Albuquerque. V pondělí večer místního času (nad ránem SELČ) se tam vyostřil spor mezi demonstranty, kteří chtěli sochu svrhnout, a skupinkou ozbrojených mužů, kteří ji přišli bránit. Protestující následně přehodili přes sochu řetěz a začali za něj tahat. Jeden z nich opakovaně sekal do základny památníku krumpáčem.

Krátce nato zaznělo několik výstřelů, uvedla AP. Na místě následně zasáhly pořádkové síly slzným plynem a zábleskovými granáty, které střelce zadržely a snažily se dav rozehnat. Policie incident vyšetřuje ve spolupráci s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), zatím však nezveřejnila další podrobnosti. Podle mluvčího policie je raněný v kritickém, ale stabilním stavu.

Násilnosti propukly jen několik hodin poté, co aktivisté slavili odstranění další Oñateho sochy v Alcalde na severu Nového Mexika. Místní úřady sochu přesunuly, aby se vyhnuly jejímu případnému poškození či nepokojům při plánovaném protestu v její blízkosti.

Oñateho sochy kritizují někteří lidé již desetiletí. Tento španělský dobyvatel dorazil na území dnešního Nového Mexika v roce 1598 a v oblasti horního toku řeky Rio Grande je v jistých kruzích oslavován jako zakladatel místní kulturní tradice. Někteří tamní obyvatelé se chlubí tím, že kořeny jejich rodů sahají právě až ke španělskému dobyvateli a jeho družině.

Pro mnoho dalších je však symbolem brutality vůči původním obyvatelům amerického kontinentu. Oñate je například nechvalně proslulý tím, že v pomstě za zabití svého synovce nařídil uříznout pravou nohu 24 zajatým kmenovým válečníkům.

Útoky na sochy a památníky evropských dobyvatelů a kolonizátorů se v posledních týdnech objevují po celém světě v souvislosti s rozsáhlými protesty proti rasismu a útlaku menšin. V USA zmizelo již několik soch Kryštofa Kolumba, v Belgii protestující poničili sochy několika králů spojených s koloniálními výpady. V Británii se terčem útoků stala například socha někdejšího premiéra Winstona Churchilla či otrokáře Roberta Milligana.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazílie ohlásila přes 45 tisíc nových případů koronaviru

11.07.2020 10:55 V Brazílii přibylo za minulých 24 hodin 45.048 dalších případů nákazy koronavirem a 1214 nových…

Nikulin vydaný z Česka byl v USA uznán vinným z hackerských útoků

11.07.2020 09:28 Aktualizováno Porota v San Francisku uznala v pátek Rusa Jevgenije Nikulina vinným z hackerských útoků. Oznámila…

V USA koketují s virtuální výukou. Pro zahraniční studenty jde o velký…

11.07.2020 09:19 V souvislosti s razantním nárůstem případů koronaviru se určité americké univerzity chystají na…

Trump změnil soudní verdikt, jeho bývalý poradce Stone nemusí do vězení

11.07.2020 09:07 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy