Éra koronaviru: Ztratit tvář, aneb co všechno znamená nošení masek

Každou sobotu odpoledne bývá pittsburghská čtvrť Strip District plná lidí, kteří si sem přicházejí nakoupit v tradičním duchu. Korzují po Penn Avenue, zaskočí do prodejny ovoce a zeleniny, pak se zastaví u řezníka, v rybárně nebo na italském trhu, a přitom se usmívají a gestikulují a povídají si. Ale ne tento víkend, napsala agentura AP.

Před oblíbenými obchody se vytvořily divné fronty s rozestupy mezi lidmi. Hovor zněl tlumeně, chodci na chodníku se nemotornými a opatrnými oblouky vyhýbali jeden druhému a nejen úsměv, ale i všechny ostatní výrazy obličeje zmizely - tak jako na většině planety v těchto koronavirových dobách.

Říká se "usmívej se a svět se bude usmívat s tebou". Pokud ale nemáte na obličeji roušku nebo masku. Pak svět váš úsměv neuvidí - a nemůže ho ani opětovat.

Rozšíření ochranných roušek nejprve v Číně, (kde se o ně už před lety postaral smog a SARS), pak v dalších asijských zemích, Evropě a nyní Severní Americe náhle vymazalo polovinu obličeje z bezprostřední interakce mezi lidmi. A společně s ní zmizely i klíčové vizuální signály, které lidé používali po celá tisíciletí při komunikaci a vzájemném porozumění, píše agentura AP.

"Mysl rozzáří tvář jako motýl květinu, protože ji zásobuje nedocenitelným proudem informací," napsal v roce 1998 Daniel McNeill v knize nazvané Tvář o významu této části těla v dějinách lidstva.

Ale s nasazením masky zmizí celá škála zmíněných informací. Úsměvy. Zamračení. Stisknuté rty. Vrásky kolem rtů. Pohyby tváří, které naznačují souhlas nebo nesouhlas. Reflexivní gesta, která společně s očima vyjadřují: "Poslyš, nechci ti ublížit," anebo: "Radši ustup."

"Nejde jen o to, že nás maska zakrývá. Také něco blokuje. Je to bariéra v komunikaci. Usmívá se? Je sarkastická? Je ráda, že mě vidí? To nemůžu zjistit," řekla Christie Cawleyová, pittsburghská obchodní poradkyně, jejíž konzultantská firma tHRive pomáhá neziskovým organizacím v podnikání.

"Když lidé v roušce navážou oční kontakt, nevíte, jestli jsou přátelští nebo ne," dodala. Jako bychom utlumili nebo úplně odpojili jeden celý komunikační kanál, který jako lidé přirozeně máme."

S tím souhlasí také Fan Liuová, profesorka Adelphi University, jejíž výzkum se soustřeďuje na nonverbální formy komunikace. "Nonverbální signály hrají při komunikaci ústřední roli, i když si to ne vždy uvědomujeme," řekla s tím, že některé nuance lidské interakce se mohou ztratit, pokud tyto nonverbální signály zmizí.

Dává to smysl. Koneckonců existuje důvod, proč se největší umělci lidských dějin neproslavili tím, že by malovali holeně, lokty nebo palce. Tvář je branou k tomu, kým jsme. Je dveřmi k našemu lidství a individualitě. Špulíme ústa, krabatíme je, posíláme polibky a ohrnujeme ret. Zmizí teď tohle všechno... přinejmenším prozatím?

Masky navíc odedávna naznačují něco tajeného až nekalého. Zakrytí části tváře je v moderní kultuře často zkratkou vyjadřující nedůvěru nebo hrozbu - od historické literatury (Muž se železnou maskou), přes komiksy (Batman) a televizi (Osamělý jezdec), až po filmy (Maska) a muziku (The Stranger).

Podobné silné kulturní asociace se mohou aktivovat - byť podvědomě - když si zakryjeme tvář, dokonce i z oprávněných a ochranných důvodů. Jinými slovy - maska nás může odlidštit a odcizit, bez ohledu na to, kdo se za ní skrývá.

"Tvář je při komunikaci ústředním bodem. A my jsme ho nyní ztratili. Je to hodně podobné, jako bychom teď byli psi bez ocasu," poznamenal Dan Everett, lingvista a profesor sociologie Bentley College v Massachusetts.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory USA (Spojené státy americké) psychologie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy