Každou sobotu odpoledne bývá pittsburghská čtvrť Strip District plná lidí, kteří si sem přicházejí nakoupit v tradičním duchu. Korzují po Penn Avenue, zaskočí do prodejny ovoce a zeleniny, pak se zastaví u řezníka, v rybárně nebo na italském trhu, a přitom se usmívají a gestikulují a povídají si. Ale ne tento víkend, napsala agentura AP.
Před oblíbenými obchody se vytvořily divné fronty s rozestupy mezi lidmi. Hovor zněl tlumeně, chodci na chodníku se nemotornými a opatrnými oblouky vyhýbali jeden druhému a nejen úsměv, ale i všechny ostatní výrazy obličeje zmizely - tak jako na většině planety v těchto koronavirových dobách.
Říká se "usmívej se a svět se bude usmívat s tebou". Pokud ale nemáte na obličeji roušku nebo masku. Pak svět váš úsměv neuvidí - a nemůže ho ani opětovat.
Rozšíření ochranných roušek nejprve v Číně, (kde se o ně už před lety postaral smog a SARS), pak v dalších asijských zemích, Evropě a nyní Severní Americe náhle vymazalo polovinu obličeje z bezprostřední interakce mezi lidmi. A společně s ní zmizely i klíčové vizuální signály, které lidé používali po celá tisíciletí při komunikaci a vzájemném porozumění, píše agentura AP.
"Mysl rozzáří tvář jako motýl květinu, protože ji zásobuje nedocenitelným proudem informací," napsal v roce 1998 Daniel McNeill v knize nazvané Tvář o významu této části těla v dějinách lidstva.
Ale s nasazením masky zmizí celá škála zmíněných informací. Úsměvy. Zamračení. Stisknuté rty. Vrásky kolem rtů. Pohyby tváří, které naznačují souhlas nebo nesouhlas. Reflexivní gesta, která společně s očima vyjadřují: "Poslyš, nechci ti ublížit," anebo: "Radši ustup."
"Nejde jen o to, že nás maska zakrývá. Také něco blokuje. Je to bariéra v komunikaci. Usmívá se? Je sarkastická? Je ráda, že mě vidí? To nemůžu zjistit," řekla Christie Cawleyová, pittsburghská obchodní poradkyně, jejíž konzultantská firma tHRive pomáhá neziskovým organizacím v podnikání.
"Když lidé v roušce navážou oční kontakt, nevíte, jestli jsou přátelští nebo ne," dodala. Jako bychom utlumili nebo úplně odpojili jeden celý komunikační kanál, který jako lidé přirozeně máme."
S tím souhlasí také Fan Liuová, profesorka Adelphi University, jejíž výzkum se soustřeďuje na nonverbální formy komunikace. "Nonverbální signály hrají při komunikaci ústřední roli, i když si to ne vždy uvědomujeme," řekla s tím, že některé nuance lidské interakce se mohou ztratit, pokud tyto nonverbální signály zmizí.
Dává to smysl. Koneckonců existuje důvod, proč se největší umělci lidských dějin neproslavili tím, že by malovali holeně, lokty nebo palce. Tvář je branou k tomu, kým jsme. Je dveřmi k našemu lidství a individualitě. Špulíme ústa, krabatíme je, posíláme polibky a ohrnujeme ret. Zmizí teď tohle všechno... přinejmenším prozatím?
Masky navíc odedávna naznačují něco tajeného až nekalého. Zakrytí části tváře je v moderní kultuře často zkratkou vyjadřující nedůvěru nebo hrozbu - od historické literatury (Muž se železnou maskou), přes komiksy (Batman) a televizi (Osamělý jezdec), až po filmy (Maska) a muziku (The Stranger).
Podobné silné kulturní asociace se mohou aktivovat - byť podvědomě - když si zakryjeme tvář, dokonce i z oprávněných a ochranných důvodů. Jinými slovy - maska nás může odlidštit a odcizit, bez ohledu na to, kdo se za ní skrývá.
"Tvář je při komunikaci ústředním bodem. A my jsme ho nyní ztratili. Je to hodně podobné, jako bychom teď byli psi bez ocasu," poznamenal Dan Everett, lingvista a profesor sociologie Bentley College v Massachusetts.
Související

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Japonsko po třech letech zrušilo nařízení o nošení roušek
Roušky a respirátory , USA (Spojené státy americké) , psychologie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
včera

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
včera

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
včera

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
včera

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
včera

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
včera

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
včera

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
včera

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
19. července 2025 21:47

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
19. července 2025 20:42

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
19. července 2025 19:28

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
19. července 2025 17:59

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
19. července 2025 16:49

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
19. července 2025 15:45
Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.
Zdroj: Jakub Jurek