Fauci se ohradil proti Trumpově předvolebnímu spotu

Přední americký epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci se dnes ohradil proti předvolebnímu spotu prezidenta Donalda Trumpa.

Anthony Fauci

Jeho autoři v něm totiž údajně vytrhli z kontextu část Fauciho několik měsíců starého rozhovoru, čímž vznikl nesprávný dojem, že expert chválí kroky, které Trump podnikl v boji s koronavirem, napsal server CNN.

Tématem spotu je boj s koronavirem, z nějž se podle reklamy Trump vyléčil a nyní se z něj zotavují také celé Spojené státy. "Prezident Trump se postavil viru čelem, jak by to vůdci měli dělat," říká hlas ve spotu, načež se objeví část Fauciho rozhovoru, v níž expert prohlašuje: "Nemohu si ani představit, že by někdo mohl dělat více".

Fauci však televizi CNN následně řekl, že nikdy za svou kariéru nepodpořil do voleb žádného prezidentského kandidáta, a že věta pochází z rozhovoru pořízeného letos v březnu, kdy byla pandemie v USA teprve v rozmachu. Dodal přitom, že hovořil o práci expertů v krizovém štábu Bílého domu, a ne o prezidentových zásluhách.

Trumpova kampaň v reakci na Fauciho vyjádření uvedla, že se jedná o Fauciho vlastní slova, v nichž chválil práci Trumpovy administrativy.

Uznávaný epidemiolog pracuje ve federální administrativě již několik desetiletí, letos se však stal pro americkou veřejnost všeobecně známou postavou, protože pravidelně vystupoval na prezidentových tiskových konferencích k pandemii covidu-19 v USA.

Trumpovo předvolební video (0:30) | zdroj: YouTube

Proslul přitom tím, že v médiích často opravoval Trumpovy nepřesné výroky a na rozdíl od řady dalších činitelů Bílého domu otevřeně kritizoval některé postupy federální vlády, které podle něj vedly k dosažení nynějšího počtu potvrzených nákaz a úmrtí spojovaných s covidem-19 v USA, jež jsou co do absolutního srovnání nejvyšší na světě. Opakovaně také vybízel Američany k nošení roušek.

Trump přitom podle mnohých kritiků často situaci kolem pandemie zlehčuje a i přes značný rozmach nákazy v USA nekriticky vyzdvihuje postup svého týmu.

Nošení roušek Trump podpořil až po několika měsících zdráhání a jeho tým si je donedávna na veřejnosti nenasazoval. Opakovaně také kvůli používání ochranné obličejové masky zesměšňoval svého soka do listopadových voleb Joea Bidena.

Fauci se podle řady průzkumů veřejného mínění těší výrazně vyšší důvěře americké veřejnosti než Trump, který si i na tento rozdíl v červenci veřejně stěžoval. A ačkoliv Fauci často prezidentovy kroky kritizoval, zdráhal se jej Trump kvůli jeho popularitě propustit. Americká média nicméně v červenci informovala, že prezidentovi poradci zaslali řadě novin seznam Fauciho výroků o pandemii, které se o později ukázaly jako nepřesné. Snahou Bílého domu tak zřejmě bylo poškodit expertův obraz u veřejnosti.

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Související:

Právě se děje

reklama