Florida hlásí rekordní počty nakažených, nemocnice hlásí nápor pacientů. Guvernér situaci neřeší

Republikánský guvernér Floridy Ron DeSantis dnes dál trval na tom, že nenařídí lidem nosit na veřejnosti roušky a nezavede ani protiepidemické restrikce na podniky. Podle agentury AP zároveň zlehčoval aktuální nárůst počtů nakažených a hospitalizovaných, které se dostávají na rekordní hodnoty. Některé nemocnice v jihovýchodním státě přistupují k mimořádným opatřením ve snaze zvládnout nápor pacientů.

Region s necelými 22 miliony obyvatel dnes evidoval 11.515 hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Podle AP bilance od poloviny června narostla na více než desetinásobek a už tři dny v řadě je na rekordních hodnotách. V grafu deníku The New York Times založeném na datech federálního ministerstva zdravotnictví jsou nicméně i dny s o něco vyššími počty hospitalizací, a to ve druhé polovině loňského července.

To však nemění nic na tom, že situace na Floridě se nevyvíjí dobře. Průměrný počet nákaz za posledních sedm dní stoupl od začátku července z asi 2000 na zhruba 16.000 a v minulém týdnu stát dvakrát ohlásil těsně přes 38.000 nových infekcí, což jsou dva nejvyšší přírůstky od začátku pandemie. Stoupají i počty úmrtí připisované covidu-19, ačkoli denní bilance zůstávají výrazně pod maximy z předchozích vln epidemie.

De Santis dnes uvedl, že v příštích týdnech očekává pokles počtu pacientů v nemocnicích, žádná karanténní opatření ale nezavádí. Rozmach nákazy spojoval s letní sezonou, kdy Floriďané tráví čas uvnitř ve snaze uniknout před horkým a vlhkým počasím. Dodal, že "mediální hysterie" kolem zhoršujících se ukazatelů by mohla lidi s jinými zdravotními problémy, než je covid-19, odradit od vyhledání lékařské péče.

Nemocnice mezitím bojují s přílivem nakažených a mnohé podle AP hlásí, že musí těžce nemocné lidi nechávat na chodbách, nebo že zakazují návštěvy a ruší naplánované zákroky. "Některé sestry to popisují skoro jako scénář z válečné zóny," řekl O’Neil Pyke, který je jedním z řídících pracovníků v nemocnici Jackson North Medical Center v Miami. Tamní personál prý znovu bojuje s vyčerpáním.

Zdravotníci napříč Floridou pozorují oproti předchozím fázím pandemie výrazný pokles průměrného věku hospitalizovaných. Z místních obyvatel ve věku 65 let a vyšším dostalo alespoň jednu dávku vakcíny na covid-19 92 procent, napříč všemi věkovými kategoriemi je podíl o více než 30 procent nižší.

Guvernér De Santis během posledních měsíců opakovaně poukazuje na přínos vakcín, dál ale v boji proti koronaviru zajít odmítá. Karanténní restrikce vykresluje jako neúčinné a v pátek podepsal exekutivní příkaz, který zakazuje školám nařizovat nošení roušek. Povinnost nosit roušky na školách předtím odhlasovala tzv. školní rada okresu Broward. V pondělí ale tento krok vzala zpět poté, co guvernér pohrozil finančními postihy okrskům, které by se nedržely jeho vyhlášky.

Související

Více souvisejících

Florida, USA Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy