Nové studie o koronaviru: povzbudivá zjištění, vědci jsou však obezřetní

NÁZOR - Pandemie covid-19 rozsévá smrt, utrpení a ekonomickou spoušť po celém světě, uvádějí George Q. Daley, děkan Harvard Medical School, tamní vyučující biolog Michael Springer a profesor medicíny Stephen Elledge z bostonské Brigham and Women's Hospital. V komentáři pro server Washington Post deklarují, že zadržení tohoto smrtícího pochodu vyžaduje odpovědět na mnoho otázek, z nichž většinu teprve začínáme rozkrývat.

Skvělá, ale nepotvrzená zpráva

Jedny z nejdůležitějších otázek zní, kolik lidí se nakazilo a kolik z nich zemře, tedy zda smrtnost dosahuje 20 % či 0,1 %, konstatují odborníci. Dodávají, že dvě nedávné studie z Kalifornie zkoumající protilátky v tamní populaci naznačují, že virus je méně smrtelný, než mnozí soudili, ale přesto je na místě obezřetnost, protože závěry nebyly potvrzeny a s tím je nutné k nim přistupovat.

Uvedené studie proběhly v oblastech Santa Clara a Los Angeles a mohou být jistým varovným prstem, upozorňují vědci. Poukazují, že podle výsledků mohl být počet nakažených padesátinásobně až pětaosmdesátinásobně vyšší, než se předpokládalo a pokud to platí, smrtnost nového koronaviru by se pohybovala okolo 0,12-0,2 %, podobně jako u chřipky.

"To by byla skvělá zpráva, ale dokud se neukáže opak, k těmto zjištěním by se mělo přistupovat jako přinejlepším předběžným," nabádají experti. Za důvod označují skutečnost, že ani jedna ze studií neprošla standardním recenzním řízením, jedna se objevila v předtiskové verzi a další, která již není dostupná online, byla pouze vytěžena pro tiskovou zprávu.  

Naneštěstí se těmto neověřeným zprávám dostává velká mediální pozornost a vítají je ti, kteří usilují o rychlé uvolnění aktuálních karanténních opatření a spěchají s opětovným spuštěním ekonomiky, poukazují Daley, Elledge a Springer. Doplňují, že to může oslabit důvěru veřejnosti v současná ochranná opatření.

S ohledem na katastrofální dopad opětovného šíření smrtící epidemie, které by mohlo přinést miliony obětí, je nutno s uvedenými zjištěními nakládat velmi opatrně, bez ohledu na jejich svůdnost, zdůrazňují vědci. Nabádají proto politiky a veřejnost, aby se nadechli a k uvedeným studiím přistoupili se zdravou mírou skepse.

Autory komentáře znepokojuje metodologie uvedených studií. Upozorňují, že obě vycházejí z komerčně dostupných rychlotestů, které vykazují značnou chybovost. Výzkumníci se spolehli na omezené množství kontrolních testů provedených výrobcem, na základě čehož tvrdí, že chybovost v pozitivitě je jen 0,5 %, ale nezávislé analýzy stejných testů naopak ukazují, že chybovost mohla být tak vysoká, že výsledky studie jsou naprosto nerelevantní, varují Daley, Elledge a Springer.

Druhým problémem je skutečnost, že výzkumníci hledali dobrovolníky na sociálních sítích, což může vést k nereprezentativnímu vzorku, protože se k testování mnohdy přihlásili jedinci, kteří z mnoha důvodů chtěli opustit domov a otestovat se, například proto, že dříve pozorovali symptomy nemoci nebo provozovali aktivity, během kterých se mohli nakazit, poukazují experti. To podle nich může vést k zavádějícímu, vyššímu počtu pozitivních nálezů.

Složitá rovnice

Třetí důvod ke skepsi spočívá v tom, že výzkumníci měřili přesnost diagnostických testů pomocí jiného typu krve - srovnávali zmražené krevní vzorky odebrané před pandemií a čerstvou krev dobrovolníků získanou odběrem z prstu, vysvětlují odborníci. Vyzdvihují, že taková krev není stejná a biochemické rozdíly mohou přesnost výsledků zkreslit.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tato zjištění také zakrývají nezpochybnitelnou skutečnost, že nemocniční jednotky intenzivní péče v nejvíce zasažených městech zahltili pacienti s vážný průběhem covid-19," pokračují vědci. Konstatují, že k tomu u sezónní chřipky nedochází, a proto uvolnění karantény před imunizací větší části populace může skončit přeplněním nemocnic.  

Jako příklad uvádějí Daley, Elledge a Springer město New York, kde se podle zdravotníků nakazilo až 21 % obyvatel, přičemž tak vysoký počet sice převyšuje míru chybovosti testů, ale není vyloučený, jelikož jde o epicentrum pandemie se 17 tisíci oběťmi. Pokud bychom přistoupili na odhady, že nemocí se nakazí 40-70 % Američanů, pak by tato smrtnost okolo 1 % znamenala 1,4-2,3 milionu mrtvých ve Spojených státech, což se příliš neliší od původních předpovědí počtu obětí bez zmírňujících opatření, ať již vakcinace či omezení mezilidského kontaktu, upozorňují experti.

"A to nepočítáme přeživší se závažným srdečním, plicním, ledvinovým a neurologickým poškozením," pokračují vědci. Deklarují, že zvažování opatření, která vyvažují životy a nutnou obživu, je mimořádně složité, nelze upřednostnit jedno na úkor druhého a volba musí být založena na tvrdých důkazech a patřičné pokoře, protože vědecké důkazy nejsou v této rovnici jedinou proměnou, i když jsou klíčové.

Rozhodnutí o lidských životech by měla vycházet z vědy, ověřené a průkazné, apelují odborníci. Domnívají se, že pochopitelná touha vrátit se k normálnímu životu nemůže být vyslyšena na úkor našeho budoucího zdraví a prosperity.

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

SACEUR: Ruská armáda nemá dost sil na průlom v Charkovské oblasti

Ruská armáda nemá dostatečný počet pozemních sil k dosažení strategického průlomu v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Ve čtvrtek to uvedl vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) Christopher Cavoli, agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy