Do Kapitolu vtrhli příznivci Trumpa. Jedna žena postřelena, zneškodněny dvě bomby

Očekávané oficiální vyústění amerických prezidentských voleb dnes vystřídal chaos, který řada politiků i komentátorů označuje za bezprecedentní v moderních amerických dějinách. Společné zasedání obou komor Kongresu ke stvrzení vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách narušili příznivci jeho soupeře, prezidenta Donalda Trumpa, kteří na několik hodin ovládli budovu Kongresu.

Příznivci prezidenta Trumpa se nejprve sešli v ulicích Washingtonu. (6.1.2021)
doporučujeme

Jedna žena utrpěla střelné zranění, poraněno bylo při potyčkách také několik policistů. Policie rovněž nalezla a zneškodnila výbušninu v hlavním sídle Republikánské strany, kvůli podobné hrozbě evakuovala také sídlo demokratů. Na místě zasahovala národní garda i federální pořádkové síly. Podle úřadů se již budovu Kapitolu podařilo vyklidit a policie rozhání zbytky demonstrantů slzným plynem před mimořádným zákazem vycházení, který ve Washingtonu začne platit o půlnoci SEČ.

Trump opakovaně odmítá uznat výsledky listopadových voleb a bez důkazů tvrdí, že vzešly z podvodů. Zopakoval to dnes před svými příznivci společně s poznámkou, že nikdy neuzná svou prohru.

Dav se následně přesunul před budovu Kongresu, kde začalo jednání k oficiálnímu potvrzení vítězství Trumpova soupeře, demokrata Bidena. Podle reportérů televize PBS byla atmosféra stále více vyhrocená, několik stovek demonstrantů poté protrhlo bezpečnostní zábrany. Demonstranti následně ovládli celé prostranství před budovou.

Někteří se začali dobývat také do budovy a obě komory Kongresu, které v tu chvíli separátně projednávaly námitky republikánů ke sčítání hlasů v Arizoně, přerušily jednání. Ochranka následně členům Kongresu nařídila nasadit plynové masky, protože uvnitř budovy použila slzný plyn.

Všichni zákonodárci včetně viceprezidenta Mikea Pence se dostali do bezpečí. Protestující podle zpráv reportérů z místa však například zdemolovali vybavení kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a ničili i vybavení novinářů, které Trump jen několik hodin předtím znovu označil za "nepřátele státu".

Policie potvrdila, že jedna civilistka byla v sídle Kongresu postřelena do hrudníku, podle fotografií reportérů ochranka mířila zbraněmi na některé protestující, kteří se snažili dostat do sálu dolní komory.

Úřady povolaly národní gardu federálního okrsku kolem hlavního města Washingtonu, na místo dorazily i pořádkové síly z okolního Marylandu a Virginie. Do zásahu se zapojili rovněž příslušníci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Starostka Washingtonu vyhlásila dvanáctihodinový zákaz vycházení.

Dění v Kapitolu odsoudili čelní političtí představitelé obou hlavních politických stran, kteří vyzývali demonstranty k odchodu ze sídla Kongresu. Viceprezident Mike Pence hrozil tvrdým stíháním všech zúčastněných.

Biden situaci označil za bezprecedentní útok na americkou demokracii a vyzval Trumpa, aby svoje příznivce z Kapitolu odvolal. Ten následně zveřejnil video, v nimž podporovatelům vzkázal, aby šli domů. Jejich jednání však neodsoudil a vyjádřil pochopení pro jejich zlost. Volby znovu bez důkazů prohlásil za zmanipulované a "ukradené".

Zhruba stovka demonstrantů, z nichž někteří byli ozbrojení, se dnes shromáždila také před budovou Kapitolu v Atlantě, která je hlavním městem amerického státu Georgia. Státní tajemník Brad Raffensperger, který je v Georgii nejvyšším dohlížitelem nad konáním voleb, a s nímž se Trump v posledních týdnech dostal do mnoha sporů, byl z preventivních důvodů z budovy evakuován spolu s dalšími spolupracovníky.

Policie rovněž uvedla, že v sídle Celostátního výboru Republikánské strany (RNC) ve Washingtonu objevila výbušné zařízení a pomocí řízené exploze ho bezpečně zneškodnila. Evakuováno bylo dříve také sídlo Celostátního výboru Demokratické strany (DNC), kde byl podle listu nalezen podezřelý balíček. Sídla obou výborů se v hlavním městě nachází jen několik bloků od budovy Kapitolu.

Celá situace se odehrávala také na pozadí dvojice zásadních soubojů o senátorská křesla v Georgii, v nichž podle amerických médií převládli demokraté. Zajistili si tím ve vlivné horní komoře na další dva roky převahu. Trump před několika dny varoval své příznivce, že kontrola Senátu je pro republikány "poslední obrannou linií" a že ztrátu tamní většiny nelze dopustit.

Dění v USA odsoudila řada světových zemí, včetně Kanady, Británie, Francie i EU. "Násilí ve Washingtonu není dobrý příklad pro země usilující o demokracii," uvedl v prohlášení český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko hlásí opět vysoký nárůst nakažených i úmrtí

28.01.2021 07:45 Mexiko oznámilo za poslední den 17.944 potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a 1623 úmrtí v…

Blinken: Spojené státy mají obavy o ruského opozičníka Navalného

28.01.2021 06:58 Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes řekl, že Spojené státy mají velké obavy o…

Vláda USA varuje před hrozbou politicky motivovaného násilí

28.01.2021 06:51 Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti dnes varovalo před zvýšenou hrozbou domácího terorismu…

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama