Koronavirus: V Texasu se opakuje scénář z nejhůře zasažených amerických států

Druhý nejlidnatější americký stát Texas v posledních dnech téměř denně překonává dosavadní denní rekordy počtu nově nakažených a zemřelých s koronavirem. Tamní úřady začaly před několika měsíci jako první uvolňovat restriktivní opatření po prvním vzedmutí viru v zemi, nyní však některá omezení zavádí znovu a hrozí další karanténou.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Řada nemocnic již dosahuje vrcholu své kapacity, lidé čekají hodiny ve frontách na testování a samoobsluhy požadují povinné nošení roušek, píše agentura AP.

"Před několika měsíci jsem varoval před možnou vlnou cunami, pokud to nebudeme brát více vážně," řekl nejvýše postavený činitel okresu Hidalgo, který leží na americko-mexické hranici, a v němž od pondělí zemřelo 31 lidí v souvislosti s covidem-19, což je více, než ve velkých městech jako Houston či San Antonio. "Cunami je tady," dodal.

"Ještě se to zhorší," varoval republikánský guvernér Greg Abbott, když v pátek prodloužil celostátní stav katastrofy vyhlášený v březnu. Devětadvacetimilionový Texas v pátek poprvé překročil hranici 10.000 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, tento týden přitom několikrát registroval přes 10.000 nově potvrzených případů nákazy za 24 hodin.

V některých okresech při jižní hranici přitom již nyní nemocnice hledají místa jinde ve státě, kam by mohly poslat pacienty s těžkým průběhem covidu-19, protože tamní kapacity přestávají stačit. Podobná je podle televize NBC situace také v největším texaském městě Houstonu, kde 12 nevytíženějších nemocnic pomalu přestává přijímat nemocné, kterých nyní přichází třikrát více, než ve stejném období minulý rok. Kvůli naplněným kapacitám na jednotkách intenzivní péče totiž musí některé nemocnice nechávat pacienty na delší dobu na pohotovosti, kde pak chybí místo na nově příchozí.

zdroj: YouTube

Situaci ještě komplikuje fakt, že texaské úřady zatím nenařídily omezení pohybu obyvatel jako v březnu a do nemocnic proto přichází normální počet pacientů s "každodenními" zraněními, například po dopravních nehodách, násilných zločinech či v souvislosti s horkem. Na lůžkách leží rovněž řada lidí s chronickými onemocněními, kteří odkládali léčbu v začátcích pandemie a nemocnice je přijaly po uvolnění restrikcí.

Ve státu se v květnu otevřely bary, které však o měsíc později úřady nařídily zase uzavřít. Guvernér Abbott v pátek znovu naléhal na místní obyvatele, aby nosili roušky a varoval, že pokud se šíření nákazy nepodaří zpomalit, bude muset znovu zavřít tamní ekonomiku. "Dalším krokem bude muset být karanténa. Poslední věc, kterou chci, poslední věc, kterou chce kdokoliv Texasu, je zažít další karanténu," řekl guvernér.

Stát se přitom potýká rovněž s nedostatečnými testovacími kapacitami. Lidé často stojí v několikahodinových frontách ve svých autech před odběrovými středisky a podle některých svědectví pak čekají na výsledky až dva týdny, po něž nemohou chodit do práce.

"Bude to u nás vypadat jako v New Yorku," řekl jeden z místních lékařů televizi NBC. New York byl ohniskem pandemie v USA v březnu a dubnu. Tamní nemocnice se potýkaly s nedostatkem lůžek a ve městě proto vzniklo několik polních nemocnic a připlula tam rovněž armádní nemocniční loď. Kvůli neobvykle velkému počtu zemřelých si rovněž některé nemocnice musely pronajímat chlazené vozy na úschovu těl, protože místní márnice byly přeplněné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

KOMENTÁŘ: Spojené státy načínají novou kapitolu. Jen slova ale stačit…

23.01.2021 13:10 KOMENTÁŘ - Po krušných a vyčerpávajících měsících se Joe Biden ve středu stal oficiálním 46.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama