Koronavirus: V Texasu se opakuje scénář z nejhůře zasažených amerických států

Druhý nejlidnatější americký stát Texas v posledních dnech téměř denně překonává dosavadní denní rekordy počtu nově nakažených a zemřelých s koronavirem. Tamní úřady začaly před několika měsíci jako první uvolňovat restriktivní opatření po prvním vzedmutí viru v zemi, nyní však některá omezení zavádí znovu a hrozí další karanténou.

Řada nemocnic již dosahuje vrcholu své kapacity, lidé čekají hodiny ve frontách na testování a samoobsluhy požadují povinné nošení roušek, píše agentura AP.

"Před několika měsíci jsem varoval před možnou vlnou cunami, pokud to nebudeme brát více vážně," řekl nejvýše postavený činitel okresu Hidalgo, který leží na americko-mexické hranici, a v němž od pondělí zemřelo 31 lidí v souvislosti s covidem-19, což je více, než ve velkých městech jako Houston či San Antonio. "Cunami je tady," dodal.

"Ještě se to zhorší," varoval republikánský guvernér Greg Abbott, když v pátek prodloužil celostátní stav katastrofy vyhlášený v březnu. Devětadvacetimilionový Texas v pátek poprvé překročil hranici 10.000 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, tento týden přitom několikrát registroval přes 10.000 nově potvrzených případů nákazy za 24 hodin.

V některých okresech při jižní hranici přitom již nyní nemocnice hledají místa jinde ve státě, kam by mohly poslat pacienty s těžkým průběhem covidu-19, protože tamní kapacity přestávají stačit. Podobná je podle televize NBC situace také v největším texaském městě Houstonu, kde 12 nevytíženějších nemocnic pomalu přestává přijímat nemocné, kterých nyní přichází třikrát více, než ve stejném období minulý rok. Kvůli naplněným kapacitám na jednotkách intenzivní péče totiž musí některé nemocnice nechávat pacienty na delší dobu na pohotovosti, kde pak chybí místo na nově příchozí.

Situaci ještě komplikuje fakt, že texaské úřady zatím nenařídily omezení pohybu obyvatel jako v březnu a do nemocnic proto přichází normální počet pacientů s "každodenními" zraněními, například po dopravních nehodách, násilných zločinech či v souvislosti s horkem. Na lůžkách leží rovněž řada lidí s chronickými onemocněními, kteří odkládali léčbu v začátcích pandemie a nemocnice je přijaly po uvolnění restrikcí.

Ve státu se v květnu otevřely bary, které však o měsíc později úřady nařídily zase uzavřít. Guvernér Abbott v pátek znovu naléhal na místní obyvatele, aby nosili roušky a varoval, že pokud se šíření nákazy nepodaří zpomalit, bude muset znovu zavřít tamní ekonomiku. "Dalším krokem bude muset být karanténa. Poslední věc, kterou chci, poslední věc, kterou chce kdokoliv Texasu, je zažít další karanténu," řekl guvernér.

Stát se přitom potýká rovněž s nedostatečnými testovacími kapacitami. Lidé často stojí v několikahodinových frontách ve svých autech před odběrovými středisky a podle některých svědectví pak čekají na výsledky až dva týdny, po něž nemohou chodit do práce.

"Bude to u nás vypadat jako v New Yorku," řekl jeden z místních lékařů televizi NBC. New York byl ohniskem pandemie v USA v březnu a dubnu. Tamní nemocnice se potýkaly s nedostatkem lůžek a ve městě proto vzniklo několik polních nemocnic a připlula tam rovněž armádní nemocniční loď. Kvůli neobvykle velkému počtu zemřelých si rovněž některé nemocnice musely pronajímat chlazené vozy na úschovu těl, protože místní márnice byly přeplněné.

Související

Více souvisejících

Texas, USA USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 39 minutami

před 45 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Na Ukrajině podle analýzy zemřelo 50 tisíc ruských vojáků. Zraněných jsou statisíce

Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu zpravodajská televize BBC s odvoláním na své redaktory, nezávislý zpravodajský web Mediazona a dobrovolníky. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy