Gilead vyvinul remdesivir. Na covid-19 by mohl zabírat i další lék této firmy

Aktivisté naléhají na americkou farmaceutickou firmu Gilead Sciences, jejíž lék remdesivir se v mnoha případech osvědčil v léčbě těžkých průběhů onemocnění covid-19, aby se zabývala výzkumem jiného medikamentu, který se osvědčil u koček infikovaných koronaviry.

Remdesivir

Konkrétně jde o lék GS-441524, který je svým chemickým složením podobný zmiňovanému remdesiviru, jež je momentálně používán na výrazné zrychlení uzdravení z nemoci covid-19 způsobovanou novým typem koronaviru. Zmíněný přípravek se momentálně nasazuje u infekční peritonitidy koček. Informoval o tom britský deník Guardian. 

Z důvodu vážných vedlejších účinků v případě terapie nemohlo být jeho užití na lidech schváleno a momentálně se poptává na černém trhu.

V dopise zaslaném představitelům čtyř vládních agentur, které momentálně pracují na vývoji léků nebo vakcíny na covid-19, je Gilead žádána, aby se zaměřila na vývoj tohoto nového medikamentu.

Aktivisté zároveň také vyjádřili podezření, že se Gilead cíleně zaměřila pouze na remdesivir, který je z hlediska klinického hodnocení přeci jenom v pokročilejším stádiu, a to kvůli zachování patentu, díky němuž by si přišla na větší zisk. 

"Lze bohužel očekávat, že velcí farmaceutičtí giganti budou v dobách globálních pandemií uvádět na trh pouze ty léky, které jim přinesou co největší zisky," řekl Dr. Michael Abrams, výzkumník Public Citizen a hlavní autor zaslaného dopisu. 

"Jestli ale existuje něco, co skutečně stojí na pováženou, pak je to podpora takového jednání ze strany expertů zaměstnaných u federální vlády a Trumpovy administrativy, jelikož je to v jasném rozporu s vládní povinností chránit veřejné zdraví během celosvětové krize," dodal.

Hlavní činností frimy Gilead je specializace na léčbu virových onemocnění. Už v minulosti společnost čelila kritice kvůli své cenové politice. Například patentovaná léčba žloutenky typu C může v zámoří vyjít buď na 1000 dolarů za pilulku, ale klidně i na 84 tisíc dolarů. Pokud jde o medikament, který užívají HIV pozitivní, díky němuž se u nich výrazně snižuje nakažlivost, pak hovoříme o částce 20 tisíc dolarů ročně v USA.

Nelze ale říct, že by ceny všech dostupných léčiv ovlivňovala Gilead. Farmaceut Derek Lowe, který provozuje blog s názvem "In the Pipeline", v němž informuje o raném vývoji medikamentů, řekl, že remdesivir může být nápomocen pouze krátkodobě, než bude dostupná vakcína, a že u GS-441524 by mohlo jít o běh na dlouhou trať. 

"Podle mého názoru sehrají v boji s pandemií hlavní roli zejména monoklonální protilátky a vakcíny," řekl vědec s tím, že jakmile k tomu dojde, nebude už zapotřebí antivirotik fungujících na bázi molekul, tedy ani remdesiviru nebo GS-441524.

K užití remdesiviru mohli u těžkých průběhů nemoci covid-19 zdravotníci sáhnout zejména díky tomu, že se už jednalo o schválený lék, který měl být primárně nasazován v případě eboly. Přestože v tomto směru neobstál, neexistovaly žádné překážky jeho aplikace u pacientů s novým typem koronaviru, kteří byli ve vážném stavu. 

Lowe v závěru také vysvětlil, že Gilead považuje remdesivir za jakési své eso v rukávu, a že výzkum jiného medikamentu by se jí mohl stát osudovým. Důvodem je to, že se potvrdila také jeho větší účinnost ve srovnání se zmiňovaným GS-441524.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama