Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím, dosud ho nakupovalo hromadně. Jediný v současné době schválený lék na covid-19 dosud dostalo 758 hospitalizovaných pacientů. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová.
Ministerstvo vydalo loni povolení, aby se lék mohl pacientům podávat i jako experimentální. Skončilo by na konci letošního února, ale od července je lék podmínečně povolený Evropskou komisí. Od října je zařazený do úhrady zdravotních pojišťoven.
"Ministerstvo zdravotnictví aktuálně usiluje o převedení centralizovaného modelu dodávek remdesiviru pod gescí ministerstva zdravotnictví ke standardnímu modelu, který platí i pro ostatní léčivé přípravky používané při hospitalizaci," uvedla Peterová. Snahou ministerstva podle ní je, aby nešlo o centralizovaný způsob dodávek prostřednictvím Evropské komise.
Dosud uzavírá ministerstvo smlouvy s výrobcem, americkou firmou Gilead Sciences. Potom léky na základě smlouvy dodává jednotlivým nemocnicím. Podle smlouvy ve středu zveřejněné v registru smluv úřad objednal 4000 dávek za zhruba 38,5 milionu korun. Jedna stojí 345 euro (asi 9000 korun). Za stejnou cenu ho pak nakupují od ministerstva nemocnice.
Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Milana Řepky je lék dodávaný od září 2020 do České republiky jako registrovaný léčivý přípravek Veklury. Od října 2010 má úhradu z veřejného zdravotního pojištění.
Evropská léková agentura podle informací na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dostala žádost o rozšíření používání remdesiviru u nakažených, kteří nepotřebují doplňkovou léčbu kyslíkem. Dosud byl povolený jen u lidí, kteří dodávat kyslík vyžadovali. Výsledky hodnocení se očekávají do léta.
"Mohly by se tak vyřešit dohady, které vznesla Světová zdravotnická organizace (WHO) v listopadu 2020, kdy remdesivir pro léčbu COVID-19 nedoporučila," uvedl ředitelka SÚKL Irena Storová.
WHO loni v listopadu uvedla, že nedoporučuje lék podávat, protože chybí důkazy o jeho účinnosti. Vychází z porovnání několika medikamentů na 7000 hospitalizovaných. Z nich nevyplývá, že lék nemá žádný efekt, ale spíše že na základě dostupných dat nejsou důkazy o tom, že zlepšuje vyhlídky pacientů na uzdravení. S ohledem na možnost škodlivých vedlejších účinků, relativně vysokou cenu i nesnadnou aplikaci - remdesivir musí být vpichován do žíly - proto WHO považovala za adekvátní vydat negativní stanovisko pro užívání tohoto přípravku.
Čeští lékaři ho používají cíleně pro přesně vybrané pacienty a má podle nich smysl. Vedoucí lékař kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Balík v polovině října uvedl, že podle něj remdesivir ochránil mnoho pacientů před nutností intenzivní péče. "Naše zkušenosti jsou ale takové, že při dodržení specifických indikačních podmínek lék funguje. Dokonce jsem přesvědčený, že mnoho pacientů ochránil před přechodem na intenzivní péči," řekl ČTK. Loni v březnu podal Balík lék prvnímu českému pacientovi.
Látka remdesivir, kterou vyvinul tým pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře, původně měla sloužit pro léčbu krvácivé horečky ebola v Kongu. Česká vláda v říjnu schválila nákup až 10.000 dávek tohoto léku za 205 milionů korun. Pro léčbu jednoho pacienta je jich potřeba deset. Remdesivir je inhibitor virové RNA polymerázy, jedná se o enzym, který narušuje produkci virové RNA, jež je genetickým materiálem viru a brání jeho množení uvnitř buněk.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci
Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel
ministerstvo zdravotnictví , Remdesivir , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 30 minutami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 53 minutami
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 1 hodinou
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 2 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 3 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 4 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 4 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 5 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 5 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 5 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 6 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 6 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 7 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 7 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 7 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 8 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 8 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák