Největší zlom od 11. září 2001? Profesor naznačil, co znamená pandemie pro svět

NÁZOR - Vstoupili jsme do nové éry mezinárodních vztahů? Tuto otázku si klade politolog Nikolas Gvosdev v komentáři pro server National Interest. Profesor z U.S. Naval War College se rovněž táže, zda se 11. březen 2020, kdy Spojené státy začaly transformovat své sociální a ekonomické struktury kvůli koronavirové pandemii, stane 11. zářím 2001 současné generace.

11. září 2001. Jeden z posledních záběrů budov Světového obchodního centra po teroristickém útoku.
doporučujeme

Skutečný potenciál koronaviru

Za uplynulý měsíc se objevila vlna článků, které tvrdí, že koronavirová krize změní vše a že tento "moderní mor" zvýrazňuje dělící linii mezi érou po 11. září a nejistou současností, poukazuje profesor. Pokládá otázku, zda koronavirus skutečně znamená takový přelom, jakým byly útoky na New York a Washington, které ukončily americké "volno z dějin" po pádu berlínské zdi.

Odborník se táže, zda se po obnově letecké dopravy budou prohlídky na letištích namísto objemu tekutin a gelů a nebudou spíše soustředit na to, zda má cestující roušku, a zda nedojde k rekonfiguraci tělesných skenerů tak, aby detekovaly tělesnou teplotu a zdravotní stav, nikoliv skryté zbraně.

V týdnech po 11. září se veškerá odborná symposia zabývala otázkou, zda se boj proti al-Káidě a mezinárodnímu terorismu stane novým klíčovým principem americké zahraniční politiky, připomíná Gvosdev. Dodává, že Usámou bin Ládinem zosnovaný nečekaný útok a jeho schopnost dělat si nepřátele ve zbytku roku 2001 vedly ke vzácnému sblížení Spojených států, spojenců z NATO, jejich partnerů ve východní Asii, ale také Ruska, Íránu, Číny, Indie a Saúdské Arábie, kteří ohledně hrozby ze strany al-Káidy byli zajedno.

Bin Ládin tedy alespoň na chvíli zmírnil velmocenské soupeření, zdůrazňuje profesor. Podotýká, že v tváří v tvář pandemii by někteří komentátoři, například zakladatel Microsoftu Bill Gates, mohli jednoduše vzít někdejší prohlášení amerického prezidenta George W. Bushe a pouze zaměnit slovo "terorismus" za "koronavirus".    

"Gates věří, že hrozba této pandemie sjednotí všechny země ve společném boji a že vymýcení této metly by se mělo stát klíčovým úkolem zahraniční politiky každé země," pokračuje politolog. Táže se proto, zda s ohledem na skutečnost, že v posledních letech boj s terorismem ztrácel svou přitažlivost a předpoklad vytvořený 11. zářím, že Spojené státy ohrožují více problémy slabých států než velmoci, byl nahrazen návratem velmocenského soupeření, má koronavirus skutečně potenciál zastavit mocenskou politiku a přesměrovat pozornost na zdraví a lidskou bezpečnost.

Konfrontace nezmizela

Koronavirus má podle experta zajisté značný dopad, prověřuje existující spojenecké vztahy, trhá současnou podobu globalizace a zpochybňuje účelnost přílišného spoléhání na jediný velký globální trh, který poskytuje zboží a služby nezbytné k prosperitě a bezpečnosti. Přesto nejde o tak unikátní otřes, jakým bylo 11. září, které vedlo k pozastavení velmocenského soupeření, domnívá se Gvosdev.

Pandemie nepřiměla Severní Koreu, aby přestala s provokacemi v demilitarizované zóně a testy raket, nevedla Írán k zastavení jaderného programu, nepozastavila čínské snahy o vytvoření "nových pořádků" v Jihočínském moři, ani nemotivovala Rusko k vrácení Krymu, upozorňuje profesor. Deklaruje, že koronavirus se nestal klíčovým organizačním principem, ale jedním z dalších faktorů, s nimiž musí státy počítat při formulování svých zahraničních politik.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Stejně tak není automatické, že škody způsobené pandemií jsou hodnoceny všemi státy obdobně," upozorňuje odborník. Podotýká, že místo toho vidíme směs spolupráce a konfrontace založenou na síle a zájmech jednotlivých aktérů, přičemž Čína a Rusko nebudou váhat a využijí každé trhliny, kterou koronavirus vyvolá ve vztahu mezi USA a jejich spojenci, zatímco Washington nebude jakkoliv zklamán, pokud pandemie výrazně oslabí domácí postavení Si Ťin-pchinga a Vladimira Putina.

Peking již opatrně povzbuzuje Evropu, aby se odstřihla od Spojených států, zatímco Washington doufá, že dopad pandemie posílí volání po rozchodu Západu s Čínou, poukazuje Gvosdev. Proto je skeptický vůči myšlence, že jsme na prahu masivní změny v mezinárodních vztazích.

Koronavirus je "šedá labuť", dlouho jsme věděli, že se může objevit silně infekční nemoc, která zasáhne celý svět, ale netušili jsme, kdy se tak stane, uvádí profesor. Dodává, že pokud jsme skutečně vstoupili do nové éry mezinárodních vztahů a již nežijeme ve světě po 11. září, pak tento posun započal již před pandemií, která rozhodně neukončí soupeření v anarchickém globálním systému, ale stane se pouze jeho dalším faktorem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 20:34 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy