Ve světě roste potřeba pomoci, bohaté země se ale zaměřily především na Ukrajinu a to způsobilo, že humanitárním agenturám nezbývá dostatek peněz na řešení dalších světových krizí. Musí proto omezovat své programy, uvedl list The New York Times.
Tábory pro syrské uprchlíky v severním Iráku mají například omezený přístup k čisté vodě, hygienickým zařízením a elektřině. V Konžské demokratické republice mnoho lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy, nemá přístup k přístřeší a základním nástrojům, jako jsou rybářské nebo zemědělské náčiní. V Jižním Súdánu nebudou mít některé děti letos na podzim přístup na střední školu. Poptávka po finanční pomoci se navíc zvýšila i v důsledku takových pohrom, jako je pandemie a sucho.
"Jedná se o největší nedostatek finančních prostředků, jaký jsme kdy zaznamenali, a to především proto, že počet zranitelných lidí, kteří potřebují podporu, rychle roste," řekl Martin Griffiths, šéf Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN.
V roce 2022 je podle Griffithse potřeba více 48,7 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun) na pomoc 200 milionům lidí. Po více než sedmi uplynulých měsících se podařilo získat méně než třetinu této částky.
Tato situace skrývá výrazný kontrast, peníze na programy zaměřené na pomoc Ukrajincům jsou poměrně zabezpečené, peníze pro lidi ve většině ostatních částí světa nikoli.
Naprostá většina pomoci pochází od několika málo dárců, jako jsou Spojené státy, Evropská unie, několik jednotlivých evropských zemí, Japonsko a Kanada. Dárci sice mohou nechat na OSN, kam peníze nasměruje, ale velká většina z nich je již vyčleněna na konkrétní programy a země.
Humanitární úřad OSN požádal v letošním roce o více než šest miliard dolarů (149 miliard korun) speciálně na pomoc Ukrajincům, a to jak uprchlíkům, kteří ze země utekli, tak těm, kteří se v ní stále nacházejí. První výzva na pomoc pro Ukrajinu vynesla více než byla požadovaná částka a druhá výzva je také skoro naplněna.
Naproti tomu výzvy na pomoc dalším zemím jsou financovány mnohem méně. Například Haiti získalo 11 procent, Salvador 12 procent, Burundi 14 procent a Myanmar 17 procent z potřebného množství. U největších humanitárních krizí na světě, které se týkají Syřanů, Afghánců, Jemenců a Etiopanů, je úroveň financování o něco vyšší, ale i přesto je neporovnatelná s úrovní Ukrajiny.
"Válka na Ukrajině velmi názorně ukázala, jak je možné rychle a ve velkém rozsahu mobilizovat podporu pro uprchlíky a reagovat na humanitární potřeby, pokud existuje politické odhodlání," uvedla Kathryn Mahoneyová, mluvčí agentury OSN pro uprchlíky.
Celkem 43 procent lidí, kterým agentura pro uprchlíky slouží, žije v pouhých 12 zemích, kam patří Uganda, Konžská demokratická republika, Súdán, Irák, Etiopie, Jižní Súdán, Čad, Jemen, Bangladéš, Jordánsko, Libanon a Kolumbie. Ve všech těchto 12 zemích jsou humanitární programy financovány z méně než 30 procent, což si vynucuje škrty nebo dokonce pozastavení pomoci v oblasti životně důležitých služeb.
Související

OSN: Globální firmy profitují na genocidě v Gaze

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN
Aktuálně se děje
před 6 minutami

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
před 48 minutami

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
před 1 hodinou

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
před 1 hodinou

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
před 2 hodinami

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
před 3 hodinami

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
před 3 hodinami

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
před 4 hodinami

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
před 5 hodinami

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
před 6 hodinami

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
před 6 hodinami

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
před 7 hodinami

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
před 7 hodinami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 8 hodinami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 8 hodinami

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 9 hodinami

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 9 hodinami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 10 hodinami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 11 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera
Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
Jermaine Thomas, syn amerického vojáka narozený na vojenské základně ve Frankfurtu v Německu, nikdy nepochyboval, že je Američanem. Jenže před měsícem byl spoutaný na rukou i nohou deportován na Jamajku – do země, kterou nikdy nenavštívil a s níž nemá žádné právní vazby, píše CNN.
Zdroj: Libor Novák