Počet lidí zemřelých v USA v souvislosti s covidem-19 by mohl do února dosáhnout hranice půl milionu, pokud nezačnou téměř všichni Američané důsledně nosit roušky. Vyplývá to z uznávaného modelu Washingtonské univerzity, který se v minulosti již několikrát prokázal jako poměrně přesný.
Spojené státy nyní registrují necelých 224.000 úmrtí přičítaných koronaviru a bezmála 8,5 milionu pozitivních nálezů na SARS-CoV-2. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenaly za poslední den dosud největší počet infikovaných od začátku pandemie.
"Směřujeme do velmi významného podzimního/zimního nárůstu," prohlásil spoluautor studie Chris Murray. Agentura AFP přitom upozornila s odkazem na údaje JHU, že se v USA prokázala nákaza za posledních 24 hodin u 79.963 osob. To je více, než dodnes nejvyšší jednodenní údaj z poloviny července. Větší číslo za 24 hodin na světě zaregistrovala v minulosti jen Indie.
Předpokládaný počet zemřelých by se mohl snížit až o 130.000, pokud by si 95 procent Američanů zakrývalo při setkání s ostatními pusu a nos, tvrdí vědci. Potvrzují tím dlouhodobý apel experta z krizového štábu Bílého domu Anthonyho Fauciho. Ten však v poslední době čelí stále vyhrocenějším útokům prezidenta Donalda Trumpa, podle nějž již Američany unavuje vědci naslouchat.
Republikánská hlava státu přitom ve čtvrteční debatě prohlásila, že se v USA již trend pandemie otáčí. Ministr zdravotnictví Alex Azar pak řekl, že Trumpova slova lze vykládat jako snahu o poskytnutí naděje Američanům v souvislosti s očekávaným brzkým příchodem vakcíny proti covidu-19. Poznamenal také, že rekordní nárůsty v některých státech způsobuje domácí setkávání lidí způsobené nástupem studenějšího počasí.
Ve Spojených státech se za deset dní konají prezidentské volby v nichž Trump usiluje o další mandát. Podle průzkumů přitom většina lidí nedůvěřuje jeho krokům proti šíření nákazy. Prezidentův soupeř Joe Biden v pátek prohlásil, že by se v případě svého zvolení snažil přimět všechny guvernéry, aby ve svých státech nařídili nošení roušek. To v USA není zavedeno plošně, některé státy ho přitom nevyžadují vůbec.
Pensylvánie, která je klíčovým bojištěm nadcházejících voleb, v pátek oznámila rekordní nárůst společně s dalšími 13 státy. Ve čtvrtek se také zvýšil počet zemřelých s covidem-19 v celých USA o 916, o den dříve to bylo 1200 úmrtí, což jsou čísla nevídaná od srpna.
V USA rovněž stoupá počet hospitalizovaných osob v souvislosti s koronavirem, který před několika dny dosáhl dosud nejvyšší úrovně - v současnosti je s covidem-19 v nemocnicích 41.000 lidí. Je to o 34 procent více než na začátku měsíce.
Na řadě míst tak činitelé zpřísňují restrikce, které však některé skupiny soudně napadají jako nezákonné omezování svobody. Řada lidí rovněž nařízená omezení nedodržuje, píše Reuters.
Ve třetím nejlidnatějším městě Chicagu například musí od čtvrtka přes noc zavírat všechny podniky kromě těch považovaných za nezbytné. Nesmí se tam rovněž scházet více než šest lidí, v noci jsou pak shromáždění zakázána úplně.
V současné chvíli je jediným regionem bez výrazného nárůstu nových případů severovýchod země, nicméně i tam se trend pomalu posouvá nepříznivým směrem. Školy v Bostonu proto například přešly tento týden na distanční výuku.
Související

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek