Pokud lidé nezačnou nosit roušky, v USA zemřou statisíce lidí, zjistila studie

Počet lidí zemřelých v USA v souvislosti s covidem-19 by mohl do února dosáhnout hranice půl milionu, pokud nezačnou téměř všichni Američané důsledně nosit roušky. Vyplývá to z uznávaného modelu Washingtonské univerzity, který se v minulosti již několikrát prokázal jako poměrně přesný.

Ilustrační foto

Spojené státy nyní registrují necelých 224.000 úmrtí přičítaných koronaviru a bezmála 8,5 milionu pozitivních nálezů na SARS-CoV-2. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenaly za poslední den dosud největší počet infikovaných od začátku pandemie.

"Směřujeme do velmi významného podzimního/zimního nárůstu," prohlásil spoluautor studie Chris Murray. Agentura AFP přitom upozornila s odkazem na údaje JHU, že se v USA prokázala nákaza za posledních 24 hodin u 79.963 osob. To je více, než dodnes nejvyšší jednodenní údaj z poloviny července. Větší číslo za 24 hodin na světě zaregistrovala v minulosti jen Indie.

Předpokládaný počet zemřelých by se mohl snížit až o 130.000, pokud by si 95 procent Američanů zakrývalo při setkání s ostatními pusu a nos, tvrdí vědci. Potvrzují tím dlouhodobý apel experta z krizového štábu Bílého domu Anthonyho Fauciho. Ten však v poslední době čelí stále vyhrocenějším útokům prezidenta Donalda Trumpa, podle nějž již Američany unavuje vědci naslouchat.

Republikánská hlava státu přitom ve čtvrteční debatě prohlásila, že se v USA již trend pandemie otáčí. Ministr zdravotnictví Alex Azar pak řekl, že Trumpova slova lze vykládat jako snahu o poskytnutí naděje Američanům v souvislosti s očekávaným brzkým příchodem vakcíny proti covidu-19. Poznamenal také, že rekordní nárůsty v některých státech způsobuje domácí setkávání lidí způsobené nástupem studenějšího počasí.

Ve Spojených státech se za deset dní konají prezidentské volby v nichž Trump usiluje o další mandát. Podle průzkumů přitom většina lidí nedůvěřuje jeho krokům proti šíření nákazy. Prezidentův soupeř Joe Biden v pátek prohlásil, že by se v případě svého zvolení snažil přimět všechny guvernéry, aby ve svých státech nařídili nošení roušek. To v USA není zavedeno plošně, některé státy ho přitom nevyžadují vůbec.

Pensylvánie, která je klíčovým bojištěm nadcházejících voleb, v pátek oznámila rekordní nárůst společně s dalšími 13 státy. Ve čtvrtek se také zvýšil počet zemřelých s covidem-19 v celých USA o 916, o den dříve to bylo 1200 úmrtí, což jsou čísla nevídaná od srpna.

V USA rovněž stoupá počet hospitalizovaných osob v souvislosti s koronavirem, který před několika dny dosáhl dosud nejvyšší úrovně - v současnosti je s covidem-19 v nemocnicích 41.000 lidí. Je to o 34 procent více než na začátku měsíce.

Na řadě míst tak činitelé zpřísňují restrikce, které však některé skupiny soudně napadají jako nezákonné omezování svobody. Řada lidí rovněž nařízená omezení nedodržuje, píše Reuters.

Ve třetím nejlidnatějším městě Chicagu například musí od čtvrtka přes noc zavírat všechny podniky kromě těch považovaných za nezbytné. Nesmí se tam rovněž scházet více než šest lidí, v noci jsou pak shromáždění zakázána úplně.

V současné chvíli je jediným regionem bez výrazného nárůstu nových případů severovýchod země, nicméně i tam se trend pomalu posouvá nepříznivým směrem. Školy v Bostonu proto například přešly tento týden na distanční výuku.

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

Související:

Právě se děje

reklama