Před americkým soudem stane dvojice obžalovaná ze zvěrstev IS

Před americkým soudem dnes mají stanout dva bývalí britští občané, kteří čelí obvinění, že se jako členové teroristické organizace Islámský stát (IS) podíleli na vraždách amerických zajatců v Sýrii. S odvoláním na americké ministerstvo spravedlnosti o tom informovala agentura Reuters.

Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh, kteří by do USA měli přiletět dnes, jsou obviněni, že patřili k čtyřčlenné skupině radikálů IS, jež stojí za vraždami západních novinářů včetně Američanů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa, humanitárních pracovníků Kayly Muellerové a Petera Kassiga a syrských vojáků z let 2014 a 2015. Kvůli britským přízvukům se skupině radikálů přezdívalo podle slavné britské kapely Beatles. Nejznámější z takzvaného teroristického gangu Beatles byl Mohammed Emwazi, přezdívaný "džihádista John". Zabit byl v roce 2015 při britsko-americkém útoku s pomocí bezpilotního letounu.

Koteyho a Elsheikha v uplynulém roce drželi ve vazbě američtí vojáci v Iráku. Nyní jsou pod dohledem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a později dnes by měli stanout před federálním soudem v Alexandrii ve Virginii. Oba muži vyrostli ve Spojeném království a měli britské občanství. To jim však Londýn odebral.

"Tato obvinění jsou výsledkem mnoha let tvrdé práce s cílem dosáhnout spravedlnosti pro naše občany, které zabil ISIS. Život jim vrátit nemůžeme, ale můžeme pro ně, jejich rodiny a všechny Američany usilovat o spravedlnost," uvedl v prohlášení americký ministr spravedlnost William Barr. ISIS je jdnou ze zkratek používaných pro Islámský stát.

USA již delší dobu žádaly Británii o spolupráci v případu, ale společný postup blokoval odlišný postoj obou zemí k trestu smrti. V srpnu Američané uvedli, že oba obviněné v případě uznání viny nepopraví.

Čtyřiadvacetistránková obžaloba obsahuje dlouhý seznam mučících praktik, kterých se podle vyšetřovatelů dvojice dopustila na zajatcích. Mimo jiné zmiňuje například elektrické šoky, dvacetiminutové bití dřevěnými holemi, nucení zajatců, aby se spolu prali či takzvaný waterboarding, tedy simulované tonutí. Kotey a Elsheikh byli podle obžaloby zapojeni do vraždy americké humanitární pracovnice Kayly Muellerové, kterou IS zajal v srpnu 2013. Od října 2014 ji údajně sexuálně zneužíval někdejší vůdce IS abú Bakr Bagdádí, zatímco byla v zajetí v Sýrii. Její rodina téhož roku obdržela od IS e-mail se zprávou, že žena v Sýrii zemřela. Celkem dvojice čelí obvinění ze čtyř únosů, jež skončily smrtí, a čtyř dalších trestných činů včetně spiknutí za účelem vraždy a podpory teroristů. V případě odsouzení hrozí mužům doživotní vězení.

Podle šéfa FBI Christophera Wraye se IS stále snaží zradikalizovat lidi v USA a v dalších zemí. "Jejich cílem je motivovat k útokům proti západním cílům, ať jsou kdekoli, pomocí jakýchkoli dostupných prostředků," řekl Wray.

Rodiny Foleyho, Kassiga, Muellerové a Sotloffa zprávu o obžalobě uvítaly.

Související

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) soudy Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině.

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky

Rusko podniklo dosud největší letecký útok na Ukrajinu od začátku invaze. Terčem bylo především město Luck, kde podle úřadů ohrozilo civilisty přes 50 dronů a raket. Útoky zasáhly i Kyjev a další města. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila stovky dronů a střel. Do pohotovosti byly uvedeny i polské stíhačky. USA už včera kvůli silným útokům oznámily dodávky nových zbraní. Prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že Ukrajinci se „musí umět bránit“.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat

V úterý ráno se z preventivních důvodů sešla ústřední povodňová komise. Na Moravě a ve Slezsku totiž dnes a zítra hrozí vydatné srážky. Platí meteorologická výstraha, místy spadne až 200 milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy