Prokurátor chce finanční záznamy Trumpa. Hon na čarodějnice, reagoval prezident

Úsilí newyorského prokurátora ohledně vydání prezidentových finančních záznamů je podle Donalda Trumpa jen pokračováním údajného honu na čarodějnice.

Donald Trump

Prokurátor z newyorské čtvrti Manhattan Cyrus Vance v pondělí sdělil federálnímu soudu, že o vydání finančních záznamů prezidenta usiluje i kvůli možnému rozsáhlému a dlouhodobému kriminálnímu počínání v prezidentově firmě The Trump Organization, včetně údajného pojistného a bankovního podvodu.

"Toto je jen pokračováním honu na čarodějnice. Jsou to výmysly demokratů. Neuspěli s Muellerem. Neuspěli v ničem. Neuspěli v Kongresu. Selhali v každé fázi hry. Tak to šlo po tři a půl, po čtyři roky," řekl Trump na pondělní tiskové konferenci v Bílém domě.

zdroj: YouTube

Trump se cítil být obětí honu na čarodějnice v minulosti už mnohokrát. Označoval tak zejména práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval ruskou úlohu v amerických prezidentských volbách v roce 2016. V závěrečné zprávě z loňského dubna Mueller uvedl, že nenašel důkazy, že by Trump či jiný Američan v rámci voleb cíleně spolupracoval s ruskou vládou.

Od své kampaně z roku 2016 se Trump snaží zabránit zveřejnění svých finančních záznamů a daňových přiznání.

Vance je ve sporu s Trumpovými právníky, kteří chtějí, aby soud žádost prokuratury zamítl. Vance žádá osm let Trumpových soukromých i firemních finančních záznamů, dosud ale neřekl, proč je požaduje, kromě toho, že jde o součást vyšetřování spojenou s podezřením, že Trump při prezidentské kampani před čtyřmi lety uplatil k mlčenlivosti dvě ženy, s nimiž měl údajně nemanželský poměr. Prezident to popírá.

V pondělí advokáti Vance, který je demokrat, uvedli, že republikánský prezident nemá nárok znát přesnou povahu šetření velké poroty, které nazvali "komplexním finančním vyšetřováním". Připomněli však v minulosti veřejně vznášená obviňování na adresu Trumpa. Odvolali se přitom na články v médiích včetně jednoho v listu The Washington Post, který se zabýval tvrzením, že Trump potenciálním obchodním partnerům a bankám posílal finanční výkazy, které jeho projekty prezentovaly jako lukrativnější než ve skutečnosti byly. Další článek popisoval, jak Trumpův bývalý právník Michael Cohen Kongresu líčil Trumpovu údajnou finanční strategii. Trump prý nadhodnocoval své finančních zájmy, aby zapůsobil na věřitele, ale hodnotu svého jmění naopak snižoval, když usiloval o snížení daní.

Trumpovi právníci v červenci neuspěli u amerického nejvyššího soudu s arumentem, že prezident nemůže čelit trestnímu vyšetřování dokud zastává svůj úřad. Pokud soud nařídí Trumpově účetní firmě poskytnout jeho daňová přiznání velké porotě, mohou být použity v trestním vyšetřování, ale neměly by se dostat na veřejnost. Dokumenty velké poroty v New Yorku totiž podléhají utajení, píše agentura AP.

Trump se na pondělní tiskové konferenci vyjádřil mimo jiné i k nadcházejícím prezidentským volbám a pohrozil státu Nevada žalobou za to, že chce všem voličům rozeslat korespondenční hlasovací lístky. Trump, který je odpůrcem korespondenčního hlasování kvůli obavám z machinací, to považuje za nezákonné. Některé státy USA naopak vnímají korespondenční hlasování jako užitečný nástroj usnadňující hlasování v době koronavirové pandemie. Trump už dříve Nevadě pohrozil pozastavením financování.

Prezidentský kandidát demokratů Joe Biden v pondělí řekl, že Trump říká čiré lži o korespondenčním hlasování, aby odvedl pozornost od svých vlastních selhání.

Podle Bidena Trump udělá vše, co je v jeho silách, aby poukázal na podvodnost voleb. "Navrhl, abychom volby odložili, pln zcela očividných lží o tom, jak jsou korespondenční hlasy podvodné a jak je to hrozné," řekl Biden podle agentury Reuters v dosud nejsilnějším vyjádření k tématu.

Trump dal předtím najevo, že nebude důvěřovat výsledkům voleb, pokud by se široce hlasovalo i korespondenčně. V jednu chvíli dokonce na twitteru zmínil možnost odkladu voleb ze zákonem stanoveného termínu 3. listopadu, což odmítli demokratičtí i republikánští zákonodárci. Později řekl, že si odklad voleb nepřeje, ale opět vyjádřil obavy z podvodů.

Mluvčí Trumpovy kampaně Tim Murtaugh prohlásil, že Biden a "radikální levice" vyvolávají strach a zneužívají koronavirové krize, aby vystrašili voliče, a ti se pak rozhodli v den voleb zůstat doma. V USA s koronavirem dosud zemřelo přes 155.000 lidí, což je nejvíce ze všech států na světě.

Podle některých komentátorů se Trump obává také toho, že by hlasování poštou zvýšilo volební účast, což v USA obecně nahrává demokratům.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Prokurátor chce obžalovat haitského premiéra kvůli vraždě prezidenta

14.09.2021 20:02 Nejvyšší prokurátor Haiti dnes požádal vyšetřujícího soudce, aby obžaloval premiéra země Ariela…

Soud s teroristou z 11. září začne nejdříve za rok

14.09.2021 15:50 Soud s pěticí mužů, mezi kterými je i údajný strůjce atentátů z 11. září 2001 na USA, začne…

Americká policie u sídla demokratů zatkla muže se sečnými zbraněmi

13.09.2021 18:48 Policie Kapitolu nedaleko sídla Celostátního výboru Demokratické strany (DNC) ve Washingtonu zatkla…

Další vlny covidu v USA ustupuje. Týdně se nakazilo přes milion lidí

13.09.2021 10:52 Nová vlna epidemie covidu-19 ve Spojených státech se zdá být pro tuto chvíli za svým vrcholem, co…

FBI zveřejnilo první odtajněný vyšetřovací spis ohledně 11. září 2001

12.09.2021 05:32 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v sobotu večer zveřejnil nově odtajněný dokument…

"To je Amerika, kterou znám." Bush a Harrisová vyzvali na pietní akci k 11…

11.09.2021 21:41 U pensylvánské obce Shanksville se dnes za přítomnosti americké viceprezidentky Kamaly Harrisové a…

Související:

Právě se děje

reklama