S novým rozmachem epidemie v USA ožívají spory kolem nošení roušek

Spojené státy zažívají novou vlnu epidemie covidu-19 a s ní také nové kolo vyhrocených sporů kolem pravidel o nošení roušek na veřejných místech, ačkoli odborníci tento postup považují za účinný nástroj v boji proti nákaze.

V USA je povinné zakrývání obličeje od počátku pandemie jednou z front "kulturních válek" a nyní se proti němu opět zvedá hlasitý odpor s příchodem nových nařízení, například v souvislosti se školami. I přes doporučení vydávaná na federální úrovni se pravděpodobně opatření znovu budou lišit stát od státu, okres od okresu nebo podnik od podniku.

Nová nařízení v posledních dnech zavádí lokální úřady, složky federální vlády nebo soukromé subjekty. Povinnost nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách obnovili v Los Angeles a St. Louis, zakrývání dýchacích cest je nově plošně nařízeno také v Bílém domě či na federálním ministerstvu vnitřní bezpečnosti. Dnes oznámilo stejný požadavek pro diváky sdružení divadel na slavné newyorské třídě Broadway.

Kroky zčásti reagují na rostoucí počty nákaz napříč USA, zlomovým momentem ovšem byla úterní aktualizace doporučení Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle nového znění jsou roušky v budovách žádoucí i u plně naočkovaných lidí, konkrétně v oblastech s "vysokým" a "značným" šířením koronaviru. Do jedné z těchto dvou kategorií podle posledních údajů CDC spadá na 70 procent amerických okresů. Vládní agentura zároveň vyzvala k plošnému nošení roušek ve školách.

Nařízení o nošení roušek ve vnitřních prostorách záhy obnovil stát Nevada nebo města Washington a Kansas City, zatímco podniky a školní okrsky rychle zvažovaly další postup. V okrese Broward na koronavirem silně zasažené Floridě se jednání místní školní rady zvrhlo v překřikování mezi členy panelu a odpůrci roušek z řad rodičů, napsala agentura AP. "Odmaskujte naše děti! Nechte je být dětmi," bouřil se jeden z otců.

Vyhrocenou atmosféru kolem roušek ilustruje také prohlášení ředitele úřadu pro veřejné zdraví v St. Louis Faisala Khana, který při úterním jednání okresního zastupitelstva podpořil místní preventivní opatření. "Nikdy jsem nebyl vystaven takovému rasistickému, xenofobnímu a výhrůžnému chování, jaké mě přivítalo na včerejší schůzi," napsal ve středu. "Bouřlivý dav", se kterým se při jednání setkal, podle něj zjevně tvořili příznivci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

To by nebylo nijak překvapivé, neboť Trump a řada dalších představitelů Republikánské strany se dlouhodobě staví proti karanténním opatřením, včetně nošení roušek. Několik států s republikánskými guvernéry dokonce přijalo zákony, které zakazují místním orgánům roušky nařizovat.

Někteří republikáni a jejich spojenci v médiích zpochybňují přínos roušek a nejrůznější nařízení odmítají jako formu útlaku, už vůbec podle nich nedává smysl požadovat nošení roušek po plně naočkovaných lidech. Výhrady vůči novému kroku CDC nicméně nevyjadřuje jen tábor konzervativců, neboť agentura nezveřejnila data o výzkumu, o který úterní zpřísnění doporučení opřela. "Její oznámení nových doporučení bylo zároveň vágní a technické, a tím pádem těžko pochopitelné pro mnohé laiky," uvedl v komentáři list The New York Times.

Výsledkem je podle zpravodajského webu Axios ještě více nesystematický přístup USA k rouškám než při předchozích vlnách epidemie. "V obchodech s potravinami, pizzeriích, na bulvárech a v centrech měst napříč celou zemí se preventivní opatření dramaticky liší: Od žádných až po opakování 2020," shrnuje tento zdroj.

AP soudí, že Američané jsou z neustále se měnících protiepidemických opatření unavení a zmatení. Ozývají se při tom i zastánci těchto kroků, kteří vyjadřují frustraci nad chováním lidí s opačným přístupem. "Jsem velmi frustrovaná," řekla Lisa Beaudeanová z New Orleans, které je dnes znovu jedním z epicenter covidu-19 v USA. "Posledních 18 měsíců jsem dělala všechno, co dělat mám, ale nepřichází žádné následky pro ty, kteří nedělají, co mají," dodala.

Související

Joe Biden

Biden po volbách v USA promluvil k národu

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ve svém projevu slíbil hladké předání moci vítězi prezidentských voleb Donaldu Trumpovi, které má proběhnout 20. ledna příštího roku.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 36 minutami

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Co může napáchat Trumpovo zvolení? Útok na jaderná zařízení i rozsáhlou válku

Soudě podle jeho prvního funkčního období, lze očekávat, že nově zvolený prezident Donald Trump bude na Blízký východ klást velký důraz i tentokrát. Během svého předchozího období si vybral Saúdskou Arábii pro svou první zahraniční cestu, pokusil se o "dohodu století" mezi Izraelem a Palestinci, posílil regionální integraci židovského státu a výrazně zvýšil tlak na Írán.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek má rakovinu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) má rakovinu a vedení úřadu na dva týdny předá do rukou náměstka. Lékaři u Válka během screeningu odhalili nádor prostaty v časné fázi, jak prozradil v pátek. Nyní ho čeká operační zákrok, při němž bude nádor odstraněn. Ministr zároveň vyzval všechny muže, aby se nechali vyšetřit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Merz řekl, jak může Evropa zapůsobit na Trumpa

Konzervativní kandidát na německého spolkového kancléře Friedrich Merz vyzval Evropu, aby se postavila čelem výzvám, které s sebou může přinést druhé funkční období nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

před 5 hodinami

včera

Marián Bušša

Co může napáchat znovuzvolení Trumpa? Politolog pro EZ prozradil, kdo z něj může těžit

Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách vyvolalo širokou diskusi o tom, jakým směrem se Spojené státy budou ubírat na nejbližší čtyři roky. Při této příležitosti EuroZprávy.cz oslovily Mariána Buššu, politologa z univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, aby nám přiblížil, jak by mohla vypadat Trumpova repríza v Bílém domě. V rozhovoru jsme se zaměřili na budoucí směřování americké zahraniční politiky vůči Číně a Izraeli, vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií, ale také na to, jak Trumpův návrat ovlivní populistické trendy a politické dění ve střední Evropě. 

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden po volbách v USA promluvil k národu

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ve svém projevu slíbil hladké předání moci vítězi prezidentských voleb Donaldu Trumpovi, které má proběhnout 20. ledna příštího roku.

včera

včera

Frank-Walter Steinmeier

Vládní krize v Německu: Poprvé se k ní vyjádřil prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve čtvrtek vyjádřil k politické krizi, která vypukla po rozpadu třístranné koalice v zemi. Podle něj je nezbytné udržet zdravý rozum a odpovědnost, aby Německo bylo schopno čelit globálním otřesům.

včera

Donald Trump

Výsledky voleb v USA okomentoval i Hizballáh

Militantní hnutí Hizballáh, které je silně podporováno Íránem a dlouhodobě se angažuje v konfliktu proti Izraeli, a to především na libanonské hranici, neočekává od nového prezidenta USA žádnou změnu.

včera

včera

Trump chce mít v roli prezidenta neomezenou moc. Ve druhém funkčním období ho už zastaví jen máloco

Donald Trump, který si během svého prvního funkčního období zvykl na rozsáhlé pravomoci, věří, že prezident by měl mít téměř absolutní moc. To by podle CNN znamenalo, že ve svém druhém období by byl podstatně méně omezován politickými či právními kontrolami. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy