Svět vstoupil do roku 2020. Nejmohutnější oslavy byly v Riu +VIDEO

Svět vstoupil do roku 2020. Silvestrovské a novoroční oslavy, které díky různým časovým pásmům trvaly 26 hodin a skončily dnes odpoledne SEČ, provázely zejména ve velkých městech velkolepé ohňostroje. Zřejmě nejvíce diváků přitáhla tato událost na pláži Copacabana v Riu de Janeiro, kde si ji nenechaly ujít asi tři miliony lidí.

Silvestr v Riu

Sydney pořádání ohňostroje předem vyvolalo spory vzhledem k tomu, že Austrálie v posledních měsících zažívá ničivé požáry; tradiční podívaná se ale nakonec i tentokrát konala.

Jako první se s rokem 2019 rozloučili už v úterý v 11:00 SEČ obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova (Kiritimati), který je součástí ostrovního státu Kiribati. Jde o místa nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum. Přechod do roku 2020 skončil dnes ve 13:00 SEČ na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, neobydlených tichomořských atolech.

V Sydney tradiční ohňostroj v přístavu sledovalo více než milion lidí. Naopak hlavní australské město Canberra ho kvůli požárům, které si od září vyžádaly životy 14 lidí, zrušilo. Sydneyský starosta Clover Moore ale poukazoval na to, že akci plánovanou 15 měsíců povolili hasiči a připomínal, že jde o událost, která má i velký ekonomický přínos.

Ohňostroje si naopak neužil Hongkong, kde ho úřady zrušily z bezpečnostních důvodů kvůli pokračujícím protivládním protestům. Hongkong býval vzhledem ke své koloniální minulosti jedním z mála čínských měst, kde se Silvestr v předchozích letech ve větší míře slavil. Čína totiž svůj nový rok krysy oslaví spolu se změnou lunárního kalendáře, která připadá na 25. ledna.

Navzdory stávce ve veřejné dopravě, která Francii ochromuje už od 5. prosince, slavily začátek nového desetiletí na pařížské třídě Champs-Élysée statisíce lidí. V Paříži na Silvestra obvykle metro jezdí celou noc, tentokrát ale fungovaly jen dvě automatizované linky, a to pouze do 02:15. Výrazně byly ale posíleny noční autobusy.

Oslavy v Riu (13:43) | zdroj: YouTube

Prezident Emmanuel Macron v novoročním projevu zdůraznil odhodlání uskutečnit reformu penzijního systému, kvůli níž odboráři protestují. Věří ale, že vláda rychle najde s odbory kompromis, aniž by opustila principy, na nichž je reforma postavena. Šéf radikálního odborového svazu CGT Philippe Martinez dnes vyzval k pokračování stávek, protože v Macronově projevu podle něho nezaznělo nic nového.

V Londýně příchod nového roku oznámil zvon Big Ben, který se ozval po dvouleté pauze vynucené renovací. Asi 100.000 lidí sledovalo na nábřeží velkolepou ohňostrojovou podívanou, které ozářila panorama britské metropole. Její starosta Sadiq Khan zdůraznil, že jeho město i celá Británie se musejí v začínající dekádě znovu sjednotit. Země je hluboce rozdělená kvůli brexitu, který je naplánovaný na poslední den tohoto měsíce.

Jednota byla tématem i novoročního projevu prezidenta Vladimira Putina, jehož země nacházející se v jedenácti časových pásem zažívá nejdelší silvestrovské oslavy na světě. Výzvám, před kterými naše společnost a země stojí, můžeme čelit pouze společně, apeloval na spoluopbčany šéf Kremlu.

Ohňostroje provázely novoroční oslavy také třeba v Berlíně, v Madridu nebo v Aténách. V Praze tradiční novoroční ohňostroj dnes večer nahradí novinka - videomapping na historické budově Národního muzea.

Lidé na newyorském Times Square poslední vteřiny odcházejícího roku tradičně odpočítávali při spouštění velké křišťálového koule z obřího stožáru. Jako vždy platila na náměstí přísná bezpečnostní opatření včetně zákazu přinášení alkoholu a odpalování petard. Newyorská policie opakovaně tvrdí, že v posledních hodinách roku je právě zde jedno z nejbezpečnějších míst na světě.

Na bezpečnost oslav v Riu de Janeiro, které jsou zřejmě největší na světě, dohlíželo asi 20.000 policistů. Lidé na pláži Copacabana čekali na rozbřesk, aby se letos poprvé vykoupali v oceánu a spláchli tak ze sebe problémy, které se s nimi táhnou od loňska.

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Související:

Právě se děje