Trump nabádal voliče, aby zkusili hlasovat dvakrát. Jde o trestný čin

Jednou korespondenčně a jednou ve volební místnosti. Americký prezident Donald Trump ve středečním rozhovoru navrhl voličům v Severní Karolíně, aby se při nadcházejících prezidentských volbách pokusili hlasovat dvakrát, ačkoli by se tím mohli dopustit trestného činu. Ministr spravedlnosti jihovýchodního amerického státu označil jeho výrok za "nehorázný" krok ve snaze podkopat důvěru v demokratický proces.

Donald Trump

Severní Karolína je jedním ze států, kde se zřejmě v listopadu bude rozhodovat o vítězi souboje o Bílý dům, průzkumy zde předpovídají těsný duel mezi Trumpem a kandidátem Demokratické strany Joem Bidenem. Prezident svůj návrh ohledně dvojitého hlasování prezentoval jako způsob, kterým by se mohli voliči ujistit, že jejich lístky zaslané poštou byly započítány.

"Budou si muset zajít zkontrolovat svůj hlas tím, že půjdou na místo a odhlasují tím způsobem, protože bude-li to započítané (korespondenční hlas), pak to nebudou moci udělat. Takže nechte je to odeslat, nechte je jít volit, a pakliže je ten systém tak dobrý, jak to o něm říkají, tak pochopitelně nebudou moci hlasovat," řekl Trump při středeční návštěvě Severní Karolíny v rozhovoru s lokální televizní stanicí WECT-TV.

"Posílejte své hlasovací lístky, posílejte je s vervou... pošlete jim je, ale vydáte se hlasovat," zdůraznil později prezident. Sám přitom v souvislosti s korespondenčním hlasováním dlouhodobě a bez pádných důkazů varuje před rozsáhlými podvody.

Nyní se podle webu Politico zdá, že naopak nabádá voliče ke spáchání volebního podvodu. Média podotýkají, že odevzdání více než jednoho hlasu ve volbách je v rozporu s federálními zákony Spojených států. Severní Karolína klasifikuje jako "těžký zločin", jestliže "osoba s úmyslem spáchat podvod... hlasuje ve více než jednom okrsku nebo více než jednou". Místní právo také zakazuje přesvědčování jiných lidí k takovému postupu.

"Prezident Trump dnes (ve středu) nehorázně nabádal obyvatele Severní Karolíny, aby porušili zákon, aby mu pomohli vnést chaos do našich voleb. Dejte si záležet, abyste hlasovali, ale nehlasujte dvakrát!" reagoval na twitteru místní ministr spravedlnosti Josh Stein.

Podle federálního ministra spravedlnosti Williama Barra se Trump snažil "ukázat, že schopnost monitorovat tento systém není dobrá". Když mu moderátor televize CNN řekl, ze hlasovat dvakrát je nelegální, odpověděl: "Nevím, co říká zákon v daném státě."

Televize NBC News hodnotila prezidentova slova jako eskalaci jeho snahy "vytvářet zmatení a pochybnosti kolem právoplatnosti výsledků" listopadových voleb. V nich se očekává rekordní počet hlasovacích lístků zaslaných poštou, a to kvůli pokračující epidemii covidu-19, která vyvolává obavy ohledně tradičního způsobu hlasování.

Odevzdávání hlasů prostřednictvím pošty zároveň není pro USA žádná novinka, podle agentury Reuters tuto metodu využila skoro čtvrtina účastníků prezidentské volby roku 2016. Některé americké státy začaly už roky před pandemií právoplatným voličům plošně umožňovat korespondenční hlasování, přičemž pozorovatelé podle médií v těchto regionech nezaznamenali žádné významnější nesrovnalosti.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama