Trump opět hovořil o falšování voleb, jeho tweet byl označen za zavádějící

Americký prezident Donald Trump v závěru hektické kampaně opakoval svá tvrzení o hrozících volebních podvodech spojených se započítáváním hlasů, které dorazí po dnešním volebním dni. Sociální sítě Facebook a Twitter proti jeho nepodloženým příspěvkům v tomto duchu přijaly opatření, přičemž druhá platforma zvolila tvrdší postup a prezidentovo vyjádření skryla za štítek s upozorněním.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

Trump na shromáždění ve Scrantonu, rodišti svého soupeře, zdůraznil důležitost hlasování v zámožné severovýchodní části státu Pensylvánie a varoval, že při sčítání hlasů v tomto klíčovém státu "může dojít k podvádění, jaké jste ještě nikdy neviděli".

Biden na mítinku v Pittsburgu v témže státu tvrdil, že Trump věří, že by měli volit pouze bohatí, a zdůraznil, jak mnoho obětí si pandemie koronaviru vyžádala v černošské komunitě. "Prvním krokem k poražení pandemie je poražení Donalda Trumpa," prohlásil. "Je čas povstat a vzít si zpět naši demokracii," apeloval Biden.

zdroj: YouTube

Trump poté znovu bez předložení jakýchkoli důkazů zopakoval na sociálních sítích varování před volebními podvody. "Rozhodnutí nejvyššího soudu o hlasování v Pensylvánii je velmi nebezpečné. Umožní hojné a nekontrolovatelné podvádění a podkope celý náš systém zákonů. Rovněž vyvolá násilí v ulicích. Něco se musí udělat!" uvedl prezident v příspěvcích stejného znění na twitteru a facebooku.

Nejvyšší soud USA minulý týden povolil prodloužené lhůty pro přijímání hlasovacích lístků odeslaných poštou v Pensylvánii a Severní Karolíně, připomněla agentura Reuters. Oba americké státy patří k těm, které jsou pokládány za klíčové, protože právě v nich se podle pozorovatelů bude rozhodovat o vyústění souboje o příštího šéfa Bílého domu.

Trump, který dlouhodobě ztrácí v průzkumech preferencí, před volbami soustavně podkopává důvěru ve výsledky, mimo jiné neopodstatněnou kritikou korespondenčního hlasování. Také uvádí, že výsledek prezidentské volby by měl být jasný do středečního rána, a zpochybňuje legitimitu sčítání hlasů v dalších dnech. Takový postup, zejména v případě korespondenčních hlasů, je ovšem naprosto běžnou praxí, připomíná zpravodajský web BBC.

Společnost Twitter prezidentův příspěvek o hlasování v Pensylvánii skryla za varovný štítek a zakázala jeho sdílení.

Kroky vychází z předvolebních opatření platformy, která nedávno avizovala, že bude mimo jiné blokovat funkci "retweetování" u jistých nepravdivých či zavádějících vyjádření. Pondělní Trumpův tweet je podle správců platformy "sporný" a "může být zavádějící ohledně způsobu účasti ve volbách".

Facebook proti příspěvku rovněž zakročil, nezablokoval ovšem jeho sdílení. Přidal k němu popisek, který upozorňuje, že korespondenční hlasování je v USA dlouhodobě důvěryhodné a že volební podvody jsou "extrémně vzácné", nehledě na metodu hlasování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady vyšetřují lékaře Maradony. Je podezřelý ze zabití, policie u něj…

29.11.2020 20:57 Aktualizováno Argentinské úřady podezírají osobního lékaře fotbalové legendy Diega Maradony Leopolda Luqueho ze…

Fauci chce karanténu pro Američany, kteří o Díkuvzdání cestovali. New York…

29.11.2020 19:41 Američané, kteří tento týden o svátku Díkůvzdání cestovali, by se měli nechat testovat na…

Biden vyhrál ve Wisconsinu, potvrdil přepočet hlasů. Náskok nad Trumpem…

29.11.2020 18:42 V americkém státě Wisconsin dnes skončilo přepočítávání voličských hlasů, o což požádal prezident…

Trump v rozhovoru s Fox News napadl soudní systém, volby hodlá dál…

29.11.2020 18:00 Americký prezident Donald Trump přiznal, že bude těžké dostat obvinění z volebních podvodů k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama