Trump změnil své vystupování. Podle průzkumu CNN debatu s Bidenem prohrál

Druhá a zároveň poslední předvolební debata kandidátů na amerického prezidenta byla oproti předchozímu zmatečnému duelu civilizovaná a poklidná, i tak se ale neobešla bez osobních útoků a pichlavých poznámek na obou stranách, píší zahraniční i americká média.

Donald Trump

Svůj podíl na tom měl i nezvykle umírněný projev nynější hlavy státu Donalda Trumpa. K přesvědčení nerozhodnutých voličů si však prezident nejspíš zásadně nepomohl, shodují se pozorovatelé.

Trump a jeho demokratický soupeř Joe Biden "měli konečně opravdovou debatu", napsal list The Wall Street Journal (WSJ). Trump tentokrát dbal na rady svých poradců a jeho výstup byl "umírněný a konzistentní", míní agentura Reuters. Hlava státu se po prvním duelu s Bidenem v září stala terčem kritiky kvůli opakovanému a agresivnímu skákání do řeči. Prezident si však nastavil "nízkou laťku", když se pro tentokrát nedohadoval s moderátorkou a Bidena méně přerušoval, píše list The Guardian.

"Jeho pověření ve čtvrtek večer bylo jasné a zároveň složité: Chovat se méně jako Donald Trump," podotkl list The New York Times (NYT). "Můžeme říct, že se snažil," dodávají komentátoři listu.

zdroj: YouTube

"Trumpův tón byl umírněný, ačkoliv s pokračujícím večerem stále útočnější," píše list WSJ. Nejvášnivějšími momenty byly podle listu chvíle, kdy Trump kritizoval Bidena a jeho syna Huntera z neetických operací v Číně a na Ukrajině.

"Trumpova strategie nechat Bidena mluvit v naději, že se úplně zesměšní, nefungovala," píše německý deník Die Welt, který debatu označil za "zdvořilou a spořádanou". Duel jako "překvapivě mírný" ohodnotil i časopis Der Spiegel, podle kterého se Trump "pro jednou rozhodl poslechnout své poradce" a "zkusil se chovat jako prezident".

Změny v prezidentově vystupování si všiml i server Politico. "Kdyby Donald Trump před třemi týdny debatoval tak jako ve čtvrtek, mohl by mít lepší pozici," komentuje duel server, podle kterého Trump přesvědčivě argumentoval na obranu reakce své administrativy na pandemii covidu-19 a postavil se i za odborníky, na které dříve slovně útočil. Civilizovaný projev však patrně nestačí, tvrdí Politico. "'Lepší než ta hrůza z minulého měsíce' není ten finální argument, který Trump potřeboval přednést," uzavírá server komentář.

Čtvrteční předvolební střetnutí na půdě Belmontské univerzity ve městě Nashville ve státě Tennessee bylo poslední příležitostí obou kandidátů navzájem se konfrontovat před ostře sledovaným hlasováním, které vyvrcholí 3. listopadu. Méně než dva týdny před oficiálním dnem voleb prezident Trump za bývalým viceprezidentem Bidenem zaostává v celostátních průzkumech mínění. V podobné situaci byl ovšem Trump už před čtyřmi roky a podařilo se mu poměr sil otočit.

"Trump na tom byl dnes večer dobře ... Ale nebyla to ta změna, kterou potřebuje," citovala agentura Reuters republikánského stratéga Liama Donovana, který spolupracoval na kampaních do Senátu. "Pokud ho voliči příští měsíc odmítnou, tohle bude ten hlavní důvod: Kampaň 2020 je jiná a Trump je stejný," píše NYT.

I francouzský deník Le Monde se domnívá, že "konstruktivní a zdvořilý" tón duelu by neměl významně ovlivnit náladu před volbami. Podobně jako mnoho dalších médií list za opravdovou vítězku debaty označil moderátorku Kristen Welkerovou.

V průzkumu CNN za vítěze duelu označilo 53 procent diváků Bidena; Trump svého protikandidáta předčil v očích 39 procentech diváků. Je však těžké určit, nakolik duel nerozhodnuté voliče přesvědčí - téměř 50 milionů Američanů již odvolilo a velká část hlasujících je již rozhodnutá, kterému z kandidátů svůj hlas hodí.

Kvůli nedostatku pohonných hmot na Haiti zavírají desítky nemocnic

27.10.2021 11:53 Kvůli nedostatku pohonných hmot muselo na Haiti zavřít či výrazně omezit své fungování 50 nemocnic…

Prázdné regály a nedostatek zboží? USA vypadají jako Československo, řekl…

27.10.2021 10:54 Nejstarší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa přirovnal aktuální dění ve Spojených státech…

Očkována proti covidu je už polovina světa

27.10.2021 08:35 Vakcínou proti covidu-19 bylo po celém světě alespoň částečně naočkováno přes 3,84 miliardy lidí,…

NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají…

27.10.2021 00:01 Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám,…

Pentagon: Islámský stát v Afghánistánu by mohl napadnout USA už za půl roku

26.10.2021 21:53 Americké tajné služby se domnívají, že odnož teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu …

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Související:

Právě se děje

reklama