USA zavedly sankce proti Ukrajincům za vměšování do voleb

Americké ministerstvo financí zavedlo sankce proti sedmi ukrajinským občanům, včetně zákonodárce z vládní strany, a čtyřem ukrajinským médiím kvůli vměšování do amerických voleb. Jde o součást sítě zahraničního vlivu spojeného s Ruskem, uvedlo ministerstvo a zdůraznilo, že ruské dezinformační kampaně ohrožují demokracii v USA.

Ukrajina, ilustrační foto
doporučujeme

Nově potrestaní Ukrajinci a média jsou ve spojení s ukrajinským poslancem Andrijem Derkačem, kterého ministerstvo financí zařadilo na sankční seznam již loni v září jako dlouholetého "ruského agenta". Derkače označil šéf americké kontrarozvědky William Evanina za klíčovou postavu v ruské snaze poškodit vyhlídky Joea Bidena na zvolení do Bílého domu.

Na "černé listině" nově figuruje poslanec vládní strany Sluha národa Oleksandr Dubinskyj, Derkačův asistent Dmytro Kovalčuk, bývalý prokurátor Kosťantyn Kulyk, bývalý poslanec Oleksandr Onyščenko, Derkačovi spolupracovníci Anton Symonenko, Andrij Teliženko a Petro Žuravel, jakož i servery Era-Media, Only News, NabuLeaks a Skeptyk.

Média připomínají, že právě Derkač loni v květnu zveřejnil sestřih nahrávek, které měly dokázat údajnou zkorumpovanost demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena. V létě americký prezident Donald Trump, který se ucházel o znovuzvolení, na twitteru přeposlal odkaz na tyto nahrávky, přestože je již dříve americká zpravodajská služba odsoudila jako ruský pokus "očernit" demokraty. Derkač se koncem předloňského roku sešel s Trumpovým osobním právníkem Rudym Giulianim.

Po uvalení sankcí Derkač zveřejnil ještě jednu nahrávku, zachycující údajně Bidena (ještě jako dosluhujícího viceprezidenta USA za Baracka Obamy) nadávajícího na Trumpa v rozhovoru s tehdejším ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, připomněl list Vedomosti.

Sankce spočívají ve zmrazení majetku ve Spojených státech a zákazu vstupu do USA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékárny řetězce Walmart v USA rozšíří očkování

22.01.2021 16:30 Americký řetězec Walmart, který kromě obchodů s běžným zbožím provozuje také lékárny, rozšíří…

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Kvůli koronaviru se letos nebude konat karneval v Riu de Janeiro

22.01.2021 05:39 Kvůli šíření koronaviru se letos neuskuteční slavný karneval v Riu de Janeiro. Oznámil to dnes…

Návrat dětí do škol? Američtí akademici naznačili, kde leží bezpečná…

22.01.2021 00:01 NÁZOR - Zjistili jsme, že školy mohou otevřít pro prezenční výuku, aniž by v lokalitě zesílilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama