Úspěšní kandidáti amerických voleb. Kteří z nich se zapíší do historie?

Jako historické se letošní listopadové volby ve Spojených státech ukázaly také pro kandidáty zastupující minoritní komunity v zemi. Ti se objevili na kandidátce obou stran, zejména však demokratů. Někteří z nich usednou v Kongresu zcela poprvé. Významné procento mezi nimi tvoří ženy.

Demokraté do letošních voleb vstoupili s vcelku pestrou kandidátkou. Mezi prezidentskými kandidáty figurovalo hned několik významných osobností, jako na příklad starosta města South Bend v konzervativní Indianě, válečný veterán Pete Buttigieg, který by se stal prvním homosexuálem v úřadu prezidenta, nebo Andrew Yang, který by v Oválné pracovně usedl jakožto první asijský Američan.

Historickou nominaci od demokratické strany obdržela na post viceprezidenta Kamala Harrisová. Ta se tak stala nejen první Afroameričankou na lístku demokratické strany ucházející se o post viceprezidenta, zároveň bude i první asijskou Američankou zastávající tuto pozici.

V podobném složení bude zasedat od ledna i nový Kongres a lokální samosprávy. V demokratických řadách si úspěch připsali na příklad členové LGBT komunity, v řadách republikánů usedne v Kongresu historicky první korejská Američanka, která je zároveň i nejmladší republikánkou zvolenou do Sněmovny.

Cori Bushová

Bushová se stala historicky první Afroameričankou reprezentující stát Missouri v Kongresu. Bushová je známá aktivistka hnutí Black Lives Matter, profesně působí jako zdravotní sestra a kromě toho stojí i včele své místní komunity. Svým politickým smýšlením se řadí spíše k progresivním demokratům podporujícím vládou řízené zdravotnictví. V minulosti podpořila i iniciativu svých stranických kolegů v rámci Green New Deal.

David Andahal

Obchodník ze Severní Dakoty David Andahal kandidoval do místní Sněmovny za Republikánskou stranu. Ve věku 55 let však minulý měsíc podlehl koronaviru. Křeslo, o které se ve Sněmovně ucházel, i navzdory své smrti vyhrál, a to s 33 % získaných hlasů.

Sarah McBrideová, Ritchie Torres a Mondaire Jones

McBrideová se ve věku 30 let stala první transsexuální senátorkou zvolenou ve státě Delaware. Navázala tak na Danicu Roemovou, která byla jakožto první transsexuální senátorka zvolena již před třemi lety ve státě Virginie.

Ritchie Torres, kandidát z Bronxu, se ve 32 letech stal prvním Afroameričanem s latinsko-americkými kořeny, který v Kongresu usedne rovněž jako představitel LGBT komunity. Tuto historickou úlohu bude zastávat společně s právním zástupcem Mondairem Jonesem.

Ve volbách ale uspěla i řada dalších kandidátů hlásících se k LGBT, a to i na úrovni státní. K nim by se řadili na příklad Ana Irma Rivera Lassénová, Stephanie Bayersová, Taylor Smallová, Shervin Jones a další.

Marilyn Stricklandová

Bývalá starostka města Tacoma ve Washingtonu Stricklandová odstartuje svou kariéru v Kongresu jakožto první zvolená korejská Američanka. Zároveň se tak stane první Afroameričankou reprezentující stát Washington na federální úrovni.

Madison Cawthorn

Byť je Cawthorn vzhledem ke své minulosti mnohými vnímán jako velmi kontroverzní kandidát, tento teprve pětadvacetiletý mladík se do historie zapíše jako nejmladší kongresman od roku 1965 a jako historicky nejmladší republikán zvolený do Sněmovny. Na svém kontě má mimo jiné obvinění ze sexuálního obtěžování, během své kampaně čelil kritice za rasistické výroky.

Deb Haalandová, Teresa Leger Fernandezová a Yvette Herrellová

V Novém Mexiku zvítězily pro změnu naráz tři ženy, přičemž Haalandová a Herrellová zároveň reprezentují domorodé obyvatele z kmene Laguna Pueblo a Čerokí. Haalandová od roku 2018 patří k jedněm z prvních domorodých reprezentantek ve Sněmovně. Fernandezová je historicky první ženou zastupující svůj okrsek v Novém Mexiku.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA USA (Spojené státy americké) Kongres USA Senát USA Sněmovna reprezentantů kongresu USA

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 10 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy