Jako historické se letošní listopadové volby ve Spojených státech ukázaly také pro kandidáty zastupující minoritní komunity v zemi. Ti se objevili na kandidátce obou stran, zejména však demokratů. Někteří z nich usednou v Kongresu zcela poprvé. Významné procento mezi nimi tvoří ženy.
Demokraté do letošních voleb vstoupili s vcelku pestrou kandidátkou. Mezi prezidentskými kandidáty figurovalo hned několik významných osobností, jako na příklad starosta města South Bend v konzervativní Indianě, válečný veterán Pete Buttigieg, který by se stal prvním homosexuálem v úřadu prezidenta, nebo Andrew Yang, který by v Oválné pracovně usedl jakožto první asijský Američan.
Historickou nominaci od demokratické strany obdržela na post viceprezidenta Kamala Harrisová. Ta se tak stala nejen první Afroameričankou na lístku demokratické strany ucházející se o post viceprezidenta, zároveň bude i první asijskou Američankou zastávající tuto pozici.
V podobném složení bude zasedat od ledna i nový Kongres a lokální samosprávy. V demokratických řadách si úspěch připsali na příklad členové LGBT komunity, v řadách republikánů usedne v Kongresu historicky první korejská Američanka, která je zároveň i nejmladší republikánkou zvolenou do Sněmovny.
Cori Bushová
Bushová se stala historicky první Afroameričankou reprezentující stát Missouri v Kongresu. Bushová je známá aktivistka hnutí Black Lives Matter, profesně působí jako zdravotní sestra a kromě toho stojí i včele své místní komunity. Svým politickým smýšlením se řadí spíše k progresivním demokratům podporujícím vládou řízené zdravotnictví. V minulosti podpořila i iniciativu svých stranických kolegů v rámci Green New Deal.
David Andahal
Obchodník ze Severní Dakoty David Andahal kandidoval do místní Sněmovny za Republikánskou stranu. Ve věku 55 let však minulý měsíc podlehl koronaviru. Křeslo, o které se ve Sněmovně ucházel, i navzdory své smrti vyhrál, a to s 33 % získaných hlasů.
Sarah McBrideová, Ritchie Torres a Mondaire Jones
McBrideová se ve věku 30 let stala první transsexuální senátorkou zvolenou ve státě Delaware. Navázala tak na Danicu Roemovou, která byla jakožto první transsexuální senátorka zvolena již před třemi lety ve státě Virginie.
Ritchie Torres, kandidát z Bronxu, se ve 32 letech stal prvním Afroameričanem s latinsko-americkými kořeny, který v Kongresu usedne rovněž jako představitel LGBT komunity. Tuto historickou úlohu bude zastávat společně s právním zástupcem Mondairem Jonesem.
Ve volbách ale uspěla i řada dalších kandidátů hlásících se k LGBT, a to i na úrovni státní. K nim by se řadili na příklad Ana Irma Rivera Lassénová, Stephanie Bayersová, Taylor Smallová, Shervin Jones a další.
Marilyn Stricklandová
Bývalá starostka města Tacoma ve Washingtonu Stricklandová odstartuje svou kariéru v Kongresu jakožto první zvolená korejská Američanka. Zároveň se tak stane první Afroameričankou reprezentující stát Washington na federální úrovni.
Madison Cawthorn
Byť je Cawthorn vzhledem ke své minulosti mnohými vnímán jako velmi kontroverzní kandidát, tento teprve pětadvacetiletý mladík se do historie zapíše jako nejmladší kongresman od roku 1965 a jako historicky nejmladší republikán zvolený do Sněmovny. Na svém kontě má mimo jiné obvinění ze sexuálního obtěžování, během své kampaně čelil kritice za rasistické výroky.
Deb Haalandová, Teresa Leger Fernandezová a Yvette Herrellová
V Novém Mexiku zvítězily pro změnu naráz tři ženy, přičemž Haalandová a Herrellová zároveň reprezentují domorodé obyvatele z kmene Laguna Pueblo a Čerokí. Haalandová od roku 2018 patří k jedněm z prvních domorodých reprezentantek ve Sněmovně. Fernandezová je historicky první ženou zastupující svůj okrsek v Novém Mexiku.
Související

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Volby USA , USA (Spojené státy americké) , Kongres USA , Senát USA , Sněmovna reprezentantů kongresu USA
Aktuálně se děje
před 2 hodinami

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
před 3 hodinami

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
před 4 hodinami

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
před 5 hodinami

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
před 6 hodinami

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
před 6 hodinami

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
před 7 hodinami

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
před 7 hodinami

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
před 8 hodinami

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
před 9 hodinami

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
před 9 hodinami

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
před 10 hodinami

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
před 11 hodinami

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
před 11 hodinami

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
před 12 hodinami

Tragédie v Nymburce. Hoch nepřežil pád z okna, případ vyšetřuje policie
před 12 hodinami

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice
před 13 hodinami

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
před 13 hodinami

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
před 13 hodinami

Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
před 14 hodinami
S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni.
Zdroj: Tereza Marešová