Úspěšní kandidáti amerických voleb. Kteří z nich se zapíší do historie?

Jako historické se letošní listopadové volby ve Spojených státech ukázaly také pro kandidáty zastupující minoritní komunity v zemi. Ti se objevili na kandidátce obou stran, zejména však demokratů. Někteří z nich usednou v Kongresu zcela poprvé. Významné procento mezi nimi tvoří ženy.

Kongres USA

Demokraté do letošních voleb vstoupili s vcelku pestrou kandidátkou. Mezi prezidentskými kandidáty figurovalo hned několik významných osobností, jako na příklad starosta města South Bend v konzervativní Indianě, válečný veterán Pete Buttigieg, který by se stal prvním homosexuálem v úřadu prezidenta, nebo Andrew Yang, který by v Oválné pracovně usedl jakožto první asijský Američan.

Historickou nominaci od demokratické strany obdržela na post viceprezidenta Kamala Harrisová. Ta se tak stala nejen první Afroameričankou na lístku demokratické strany ucházející se o post viceprezidenta, zároveň bude i první asijskou Američankou zastávající tuto pozici.

V podobném složení bude zasedat od ledna i nový Kongres a lokální samosprávy. V demokratických řadách si úspěch připsali na příklad členové LGBT komunity, v řadách republikánů usedne v Kongresu historicky první korejská Američanka, která je zároveň i nejmladší republikánkou zvolenou do Sněmovny.

Cori Bushová

Bushová se stala historicky první Afroameričankou reprezentující stát Missouri v Kongresu. Bushová je známá aktivistka hnutí Black Lives Matter, profesně působí jako zdravotní sestra a kromě toho stojí i včele své místní komunity. Svým politickým smýšlením se řadí spíše k progresivním demokratům podporujícím vládou řízené zdravotnictví. V minulosti podpořila i iniciativu svých stranických kolegů v rámci Green New Deal.

David Andahal

Obchodník ze Severní Dakoty David Andahal kandidoval do místní Sněmovny za Republikánskou stranu. Ve věku 55 let však minulý měsíc podlehl koronaviru. Křeslo, o které se ve Sněmovně ucházel, i navzdory své smrti vyhrál, a to s 33 % získaných hlasů.

Sarah McBrideová, Ritchie Torres a Mondaire Jones

McBrideová se ve věku 30 let stala první transsexuální senátorkou zvolenou ve státě Delaware. Navázala tak na Danicu Roemovou, která byla jakožto první transsexuální senátorka zvolena již před třemi lety ve státě Virginie.

Ritchie Torres, kandidát z Bronxu, se ve 32 letech stal prvním Afroameričanem s latinsko-americkými kořeny, který v Kongresu usedne rovněž jako představitel LGBT komunity. Tuto historickou úlohu bude zastávat společně s právním zástupcem Mondairem Jonesem.

Ve volbách ale uspěla i řada dalších kandidátů hlásících se k LGBT, a to i na úrovni státní. K nim by se řadili na příklad Ana Irma Rivera Lassénová, Stephanie Bayersová, Taylor Smallová, Shervin Jones a další.

Marilyn Stricklandová

Bývalá starostka města Tacoma ve Washingtonu Stricklandová odstartuje svou kariéru v Kongresu jakožto první zvolená korejská Američanka. Zároveň se tak stane první Afroameričankou reprezentující stát Washington na federální úrovni.

Madison Cawthorn

Byť je Cawthorn vzhledem ke své minulosti mnohými vnímán jako velmi kontroverzní kandidát, tento teprve pětadvacetiletý mladík se do historie zapíše jako nejmladší kongresman od roku 1965 a jako historicky nejmladší republikán zvolený do Sněmovny. Na svém kontě má mimo jiné obvinění ze sexuálního obtěžování, během své kampaně čelil kritice za rasistické výroky.

Deb Haalandová, Teresa Leger Fernandezová a Yvette Herrellová

V Novém Mexiku zvítězily pro změnu naráz tři ženy, přičemž Haalandová a Herrellová zároveň reprezentují domorodé obyvatele z kmene Laguna Pueblo a Čerokí. Haalandová od roku 2018 patří k jedněm z prvních domorodých reprezentantek ve Sněmovně. Fernandezová je historicky první ženou zastupující svůj okrsek v Novém Mexiku.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Trump chtěl podle bývalé pracovnice Bílého domu navzdory varování ke…

28.06.2022 21:49 Aktualizováno Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů,…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, včetně zákazu dovozu zlata

28.06.2022 20:28 Aktualizováno Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Policie objevila v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:52 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

Představitelé Bílého domu nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve…

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

Biden oznámí prodloužení přítomnosti amerických vojáků v Polsku

28.06.2022 05:14 Americký prezident Joe Biden plánuje oznámit prodloužení posílené přítomnosti amerických vojáků v…

V USA vykolejil vlak: Mrtví lidé, nejméně 50 cestujících utrpělo zranění

28.06.2022 05:08 V americkém státě Missouri dnes vykolejil dálkový vlak s více než 240 cestujícími na palubě poté,…

Většina Američanů nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu o zrušení…

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Většina Američanů nesouhlasí s pátečním rozhodnutím Nejvyššího soudu USA, které zrušilo ústavní…

Kvůli právu na potrat se demonstruje v amerických ulicích, začínají spory…

26.06.2022 16:22 Do ulic amerických měst vychází tisíce demonstrantů, potratové kliniky ve světle nových zákazů ruší…

V USA začaly v reakci na rozhodnutí nejvyššího soudu zavírat potratové…

25.06.2022 17:03 Aktualizováno V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Biden podepsal zákon, který přísněji reguluje prodej zbraní v USA

25.06.2022 15:27 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal nový zákon o větší regulaci prodeje a držení zbraní,…

Související:

Právě se děje

reklama