V boji s koronavirem radí i lékař Semmelweis, vymýtil horečku omladnic

Do boje s novým typem koronaviru, který si po celém světě vyžádal už přes 10.000 životů, se zapojil i internetový gigant Google. V novém Doodlu - tedy obrázku či animaci na hlavní straně - upozorňuje na to, jak si správně mýt ruce. A připomíná přitom budapešťského rodáka Ignáce Semmelweise, lékaře, který v 19. století svým důrazem na hygienu v medicíně výrazně přispěl k vymýcení smrtelné horečky omladnic u rodiček.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Situace v USA: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Byl to právě Ignác Semmelweis, který jako první vyslovil teorii, že nebezpečnou nákazu přenášejí sami lékaři při přecházení mezi pitevnou a jinými odděleními.

Semmelweis také formuloval zásady asepse, jejichž dodržování šíření nemoci bránilo a které se postupně staly obecným nemocničním standardem. Vysloužil si přízvisko "zachránce matek". Jím zavedená pravidla včetně pečlivého mytí rukou platí dodnes.

Lékař si ve vídeňské nemocnici, kde od roku 1844 pracoval, povšiml, že nemocnost rodiček je mnohem vyšší na oddělení, kde působí studenti medicíny. Zároveň byla zřetelně nižší úmrtnost matek, které porodily ještě před hospitalizací. Semmelweis dospěl k závěru, že horečka omladnic má původ v mrtvých tělech na pitevně a šíří ji samotní lékaři a medici na svých rukou a nástrojích. Vyvodil z toho, že důkladná hygiena by měla výskytu choroby zabránit.

zdroj: YouTube

I přes evidentní úspěch nového přístupu se však Semmelweisova teorie setkala s prudkým odporem, a to zejména u jeho starších kolegů. Zkušení praktici si totiž odmítali připustit, že by za smrtí pacientek mohli stát oni sami. Nekončící boj o odborné uznání jeho teorie se odrazil na zhoršování Semmelweisova psychického stavu.

Zemřel nakonec v psychiatrické léčebně. Jeho teorie a praktická opatření došly přijetí teprve s Pasteurovým objevem mikroskopických původců infekce.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mrtvých s covid-19 už je v New Yorku 6268. Obětí je mnohem víc než 11. září

08.04.2020 21:20 Aktualizováno V americkém státě New York za posledních 24 hodin narostl počet lidí, kteří zemřeli na nemoc covid…

Sanders vzdal boj o Bílý dům. Trumpa nejspíš vyzve Biden

08.04.2020 20:39 Aktualizováno Levicový senátor Bernie Sanders ukončuje boj o nominaci opoziční Demokratické strany pro…

Trump pohrozil "pročínské" WHO zastavením plateb: S koronavirem jste to …

08.04.2020 19:48 Aktualizováno Donald Trump pohrozil Světové zdravotnické organizaci (WHO) pozastavením plateb z amerických fondů,…

V USA už je přes 400 tisíc nakažených a téměř 13 tisíc obětí, uvádí…

08.04.2020 19:06 Počet lidí nakažených koronavirem překročil v USA hranici 400.000, téměř 13.000 nákaze podlehlo.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy