Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických studií účinnost přes 90 procent. Zabírá přitom i proti nejobávanějším variantám koronaviru a podle předběžných dat nezpůsobuje vážné vedlejší účinky. S odvoláním na prohlášení firmy o tom informovala americká média. O nouzové nasazení vakcíny u široké veřejnosti ve Spojených státech, Evropské unii i jinde po světě chce firma požádat do konce září.

Novavax dříve Praha Vaccines v Jevanech u Prahy

Ačkoli poptávka po vakcínách v USA i EU s postupujícím očkováním již schválenými látkami klesá, jinde stále panuje zásadní nedostatek dávek. Na preparát Novavaxu se přitom upírá velká pozornost odborníků zejména kvůli nasazení v méně rozvinutých zemích, protože nemusí být skladován v příliš náročných podmínkách a jednoduše se proto také převáží.

Látka se však dostane k širší populaci nejdříve za několik měsíců. Firma chce zažádat o nouzové schválení přípravku do konce září, přičemž do té doby plánuje vyrobit asi 100 milionů dávek.

"Mnoho z našich prvních dávek půjde do zemí s nízkými či středními příjmy, což byl i cíl, s nímž jsme začínali," řekl agentuře AP šéf společnosti Stanley Erck. Zatímco v USA dostala jednu dávku více než polovina veškeré tamní populace, v rozvojovém světě je to asi jedno procento.

Novavax zkoumal účinnost látky na vzorku asi 30.000 lidí starších 18 let v USA a v Mexiku. Dvě třetiny z nich dostaly dvě dávky vakcíny v rozmezí tří týdnů a zbylé třetině byla podána neúčinná látka, takzvané placebo. Covid-19 postihl celkem 77 lidí v testovaném vzorku - 14 z nich bylo v naočkované skupině a zbytek v druhé, která dostala placebo. Zatímco mezi naočkovanými se u nikoho nerozvinuly těžké příznaky covidu-19, ve skupině bez imunizace postihly 14 osob.

Vakcína zabrala s podobným účinkem i proti několika obávaným variantám koronaviru, včetně té, která byla objevena poprvé v Británii a jež nyní na mnoha místech převládá. Svou účinnost podle firmy prokázala i u starších osob nebo u lidí, kteří mají chronické zdravotní problémy.

Vedlejší účinky vědci zaznamenali pouze mírné, šlo především o citlivost či bolestivost v místě vpichu. Nebyly hlášeny žádné případy neobvyklých krevních sraženin nebo problémů se srdcem, řekl Erck. Výsledky však zatím nevyšly v nezávislém odborném časopise a neprošly tak recenzním řízením.

Vakcína firmy Novavax funguje na jiném principu než látky firem Pfizer/BioNTech nebo AstraZeneca a Johnson & Johnson a využívá technologii již použitou například ve vakcínách proti chřipce či rakovině děložního čípku. Preparát je stabilní mezi dvěma až osmi stupni Celsia a lze jej proto skladovat v běžných lednicích.

Společnost Novavax existuje již více než 30 let, nikdy však dosud neuvedla na trh žádnou vakcínu. Na preparátu proti covidu-19 spolupracuje s přispěním americké vlády a zavázala se k doručení 110 milionů dávek do USA a 1,1 miliardy injekcí do rozvojového světa do konce příštího roku.

Ačkoliv USA budou mít v době případného nasazení vakcíny firmy Novavax již dostatečné zásoby na naočkování veškerého obyvatelstva jinými preparáty, mohla by se podle expertů látka zvlášť dobře hodit na posílení imunity osob, které již covidovou vakcínu obdržely, a to nehledě na to jakou.

Část této vakcíny, se kterou počítá i česká očkovací strategie, by se měla vyrábět v závodě Novavax CZ u Jevan nedaleko Prahy.

V USA zaznamenali šíření plísně odolné vůči lékům

24.07.2021 11:28 Ve Spojených státech se podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) objevilo několik…

Případů koronaviru v USA přibývá, guvernérka kritizovala neočkované

24.07.2021 09:29 Spojené státy v pátek zaznamenaly nejvyšší nárůst počtu případů nákazy koronavirem za poslední…

Prohledávání trosek domu na Floridě po měsíci oficiálně skončilo

24.07.2021 07:50 Hasiči dnes oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách 12patrové výškové budovy, která…

Biden schválil 100 milionů dolarů na evakuaci Afghánců spolupracujících s…

24.07.2021 07:44 Americký prezident Joe Biden schválil až 100 milionů dolarů (2,56 miliardy korun) na "neočekávané a…

V Tennessee z Kapitolu odstranili sochu generála, který vedl Ku Klux Klan

23.07.2021 19:01 Z budovy Kapitolu v americkém státě Tennessee dnes odstranili sochu konfederačního generála Nathana…

Američtí zdravotníci opět promlouvají o únavě a lidech, co podceňují…

23.07.2021 14:21 Lékařka, která musí umírajícím říkat, že na očkování proti covidu-19 už je příliš pozdě. Zdravotní…

USA uvalily sankce na kubánské činitele kvůli zásahu proti nedávným…

22.07.2021 21:59 Aktualizováno Spojené státy dnes uvalily sankce na kubánského ministra obrany Álvara Lópeze Mieru a na zvláštní…

Odpůrci vakcín na facebooku mění jazyk, aby unikli detekci či zákazu

22.07.2021 13:16 Některé facebookové skupiny, ve kterých se šíří obsah namířený proti očkování proti koronaviru, ve…

Biden televizi přesvědčoval Američany, aby se nechali očkovat

22.07.2021 08:17 Americký prezident Joe Biden dnes přesvědčoval skeptické nebo váhající Američany, aby se nechali…

Nejlepší lék na pandemii? Americký ekonom má překvapivou odpověď

22.07.2021 00:01 NÁZOR - S blížícím se začátkem olympijských her se zdá, že sportovci zápolí s novým soupeřem,…

Související:

Právě se děje