Ve venezuelské věznici vypukla vzpoura. Desítky mrtvých a zraněných, nemocnice kolabuje

Nejméně 46 lidí zemřelo a dalších několik desítek bylo zraněno při nepokojích ve věznici ve městě Guanare na severozápadě Venezuely. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na zdroj z vězeňské služby. Počet obětí patrně dál poroste, protože někteří zranění jsou ve velmi vážném stavu. Navíc místní nemocnice, kam byli převezeni, nápor pacientů nezvládá a nemá ani dostatek infuzí, léků či zásob krve pro transfúze.

Věznice
doporučujeme

"Nemocnice doktora Miguela Oraá v Guanare zkolabovala kvůli velkému počtu zraněných, mnohých vážně, při vězeňské vzpouře. Lékaři žádají o pomoc, protože nemají dost zdravotnického materiálu," napsal na twitteru novinář Carlos Iván Suarez, jehož citoval opoziční server La Patilla. Venezuela je už několik let v ekonomické krizi a mnohé nemocnice si dlouhodobě stěžují na nedostatek materiálu i léků. V zemi je také nedostatek potravin, časté jsou mnohahodinové výpadky elektřiny či dodávek vody.

Mezi vážně zraněnými při vzpouře, kdy vězni použili i střelné zbraně, je také ředitel věznice Carlos Toro a jedna ze strážkyň Escarlet Gonzálezová, kterou zasáhl granát hozený jedním z trestanců.

Okolnosti ani příčiny vzpoury nejsou zatím jasné. Podle listu El País násilím skončil protest vězňů, kteří se vzbouřili proti tomu, že je příbuzní kvůli koronavirovým opatřením nemohou zásobovat potravinami.

Podle deníku El Nacional se vedení věznice s jedním z předáků vězňů snažilo vyjednávat, zatímco jiná skupina se pokusila o útěk. Jednání s lídrem trestanců přezdívaným Olivo bylo nakonec úspěšné a vězni se vrátili do svých cel.

Opoziční poslankyně María Beatriz Martínezová agentuře AP řekla, že se vězni pokoušeli dojednat s vedením věznice lepší podmínky a zejména možnost, aby se mohli vídat s příbuznými. Ve Venezuele obvykle stravu vězňů zajišťují jejich rodiny.

Přeplněná nápravná zařízení mívají také problém s hygienou a často se v nich šíří tuberkulóza, svrab a žloutenka, uvedl Humberto Prado z organizace OVP monitorující venezuelské věznice. Káznice, kde se nyní nepokoje odehrály, má místo pro 750 lidí, je v ní ale přes 2500 vězňů.

Ke vzpouře se vyjádřil i lídr opozice Juan Guaidó, který opět kritizoval autoritářskou vládou prezidenta Nicoláse Madura. "Dnes jsme v Guanare viděli masakr ve věznicích naší země kontrolovaných diktaturou, která má za ně zodpovědnost. Zatímco vláda nadále uzurpuje moc, životy Venezuelanů jsou v ohrožení," napsal na twitteru šéf parlamentu Guaidó, jehož od loňska šest desítek zemí uznalo prozatímní hlavou Venezuely.

Guanare leží ve státě Portuguesa, kde před rokem při střetech v jiné věznici zemřelo 29 vězňů a zranění utrpělo 19 policistů.

Organizace pro lidská práva rovněž upozornily, že vzpouru mohly vyvolat špatné podmínky v přeplněných zařízeních. Ve Venezuele je nyní za mřížemi asi 110.000 lidí, což je mnohem více než maximální kapacita věznic. V přeplněných zařízeních často operují zločinecké gangy, které dokážou dovnitř dostat drogy i zbraně, napsala agentura AP.

Kvůli pandemii covid-19 propustila venezuelská vláda před týdnem téměř čtyři stovky vězňů, odsouzených za delikty, jejichž trestní sazba nepřekračuje osm let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Udělal jsem chybu". Americkým lékařům dělají starosti covid párty,…

13.07.2020 09:09 Přestože jsou USA z hlediska epidemie koronaviru nejzasaženější zemí na světě s více než třemi…

Covid-19: USA mají téměř 60 tisíc nově nakažených, Florida hlásí rekord

13.07.2020 07:50 Pandemií covidu-19 celosvětově nejtvrději zasažené Spojené státy za neděli oznámily 59.747 nově…

Brazílie má 631 nových úmrtí s covidem-19, méně než v sobotu

13.07.2020 07:33 Brazílie eviduje 631 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19 a přes 24.800 dalších potvrzených…

Soud v USA povolil první federální popravu po 17 letech

13.07.2020 07:26 Americký odvolací soud povolil vykonání první federální popravy po 17 letech. S odvoláním na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy