Ve Washingtonu se posilují opatření, hrozí další ozbrojené protesty a zákonodárcům nákaza

Ve Washingtonu by v době inaugurace nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena mohlo být až 15.000 příslušníků národních gard, zatímco z bezpečnostních důvodů zůstane uzavřený Washingtonův monument nedaleko sídla Kongresu.

Příznivci prezidenta Trumpa vtrhli do Kapitolu. (6.1.2021)
doporučujeme

I taková jsou opatření přijímaná ve světle středečních bezprecedentních nepokojů v Kapitolu. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle informací televize ABC News varuje před plány na ozbrojené protesty nejen v hlavním městě USA, ale také u všech 50 státních kapitolů.

Bezpečnostní složky kvůli událostem minulé středy čelily palbě kritiky za údajnou nepřipravenost a pomalou reakci po vypuknutí násilností. Podle médií přitom nejrůznější skupiny "útok" na Kongres dlouho plánovaly, a to i ve veřejně přístupných internetových fórech. Útočníkům se nakonec bez větších problémů podařilo obsadit značnou část washingtonského Kapitolu, nepokoje si vyžádaly pět mrtvých.

Na začátku minulého týdne povolala washingtonská starostka Muriel Bowserová na pomoc několik stovek příslušníků národní gardy. Nyní už je jich podle televize CNN mobilizovaných přes 6000 a směrem k Bidenově inauguraci 20. ledna je v plánu nasazení až 15.000. Biden bude přísahu skládat právě v areálu Kapitolu, jak je zvykem.

V souvislosti s nástupem nového prezidenta do Bílého domu panují obavy z dalších násilností ze strany podporovatelů končící hlavy státu Donalda Trumpa. Podle ABC News FBI v novém hlášení varoval, že "ozbrojené protesty se plánují u všech 50 státních kapitolů od 16. ledna až do nejméně 20. ledna, a u Kapitolu Spojených států od 17. ledna do 20. ledna".

Kvůli pokračujícím hrozbám od skupin zapojených do středečních nepokojů byl skoro na dva týdny uzavřen Washingtonův monument, oznámila americká správa národních parků. Ta má památník ležící asi dva kilometry od sídla Kongresu na starosti, stejně jako přilehlá prostranství. Úřad v prohlášení uvedl, že hrozí i narušení "příprav a provedení inauguračních akcí".

Zákonodárcům hrozí po nepokojích v Kapitolu nákaza koronavirem

Američtí zákonodárci a zaměstnanci Kongresu dostali v neděli upozornění, že při středečních výtržnostech příznivců prezidenta Donalda Trumpa ve Washingtonu mohli přijít do kontaktu s osobou nakaženou koronavirem. To se možná stalo 75leté kongresmance Bonnie Watsonové Colemanové, která dnes na twitteru oznámila pozitivní výsledek. V USA se nákaza nadále rozmáhá rychlým tempem, za poslední den se tam potvrdilo bezmála 214.000 nových infekcí, což je nejvyšší nedělní údaj od začátku pandemie, vyplývá z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

Spojené státy registrují již 22,41 milionu potvrzených nálezů na SARS-CoV-2 od začátku pandemie, což je zdaleka nejvíce na celém světě. V souvislosti s covidem-19 tam dohromady zemřelo skoro 375.000 lidí, jen za poslední den přibylo úmrtí 1814.

Řada pozorovatelů varovala, že středeční shromáždění Trumpových podporovatelů ve Washingtonu, jehož se zúčastnily tisíce lidí převážně bez roušek, představuje značné zdravotní riziko. Výtržníci následně vnikli do budovy Kongresu a donutili zákonodárce schovat se ve sklepních prostorech. "Po tento čas mohli být jedinci vystaveni člověku nakaženému koronavirem," potvrdil v neděli obavy lékař Kongresu Brian Monahan v e-mailu zaslaném zákonodárcům. Neupřesnil však, komu přesně zvýšené riziko nákazy hrozí, ani v jaké místnosti se infikovaný člověk nacházel. Doporučil jen, aby si lidé tento týden zašli na testy.

Riziko navyšovala i skutečnost, že na začátku minulého týdne oznámili pozitivní výsledky testů na koronavirus dva republikánští kongresmani z Texasu. Ve středu večer pak dostal stejnou zprávu jejich stranický kolega z Kansasu Jake LaTurner, který podle televize CNN těsně předtím hlasoval na plénu Sněmovny reprezentantů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden se ujal vlády, podle tisku si svět vydechl

21.01.2021 18:09 Nový americký prezident Joe Biden má po středeční slavnostní inauguraci za sebou první den v úřadu,…

První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim…

21.01.2021 15:28 Na všechny otázky neodpověděla, reportéry ale nepoučovala a nehádala se s nimi, naopak jim…

USA se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu a uhradí finanční…

21.01.2021 13:31 Spojené státy se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu. Světové zdravotnické organizaci (WHO)…

Trump za 4 roky pronesl 30 tisíc nepravdivých či zavádějících výroků

21.01.2021 12:52 Více než 30.000 nepravdivých či zavádějících výroků uvedl za své čtyřleté úřadování bývalý americký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama