Vláda USA nastínila způsoby, kterými chce potlačovat migraci ze střední Ameriky

Vláda Spojených států představila sadu obecných cílů, jejichž plnění by mohlo zmírnit příliv imigrantů ze zemí Střední Ameriky. Dlouhodobá strategie Washingtonu pro Guatemalu, Honduras a Salvador sestává z podpory ekonomických příležitostí, boje proti korupci, prosazování lidských a občanských práv, boje proti násilným gangům a potírání sexuálního nebo domácího násilí. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová dnes upozornila, že tyto snahy nepřinesou okamžité výsledky.

Nový plán navazuje na sliby administrativy prezidenta Joea Bidena, že USA se zaměří na samotné příčiny migrace ze středoamerických zemí. "Nebude to jednoduché a pokrok se nedostaví okamžitě, ale jsme odhodlaní najít správnou cestu," řekla Harrisová, která má tuto agendu na starosti a v posledních měsících absolvovala jednání s latinskoamerickými lídry.

Agentura AP ovšem podotýká, že strategie spíše rozvíjí již známé principy prosazované současnou administrativou, než že by přinášela nové prvky. Plán se prý také "vyhýbá detailům a termínům", přičemž kromě odbourávání hluboce zakořeněných problémů zahrnuje také pomoc například při živelných pohromách, které také mohou být spouštěčem emigrace. Jeden z vládních činitelů, který ve středu plány představoval novinářům, označil formulované cíle za "maximálně dlouhodobou snahu".

Mezitím na hranici mezi USA a Mexikem dál registrují vysoké počty migrantů. Americké složky u ní v červnu zastavily 188.000 lidí, kteří se chtěli do USA dostat nelegální cestou. Nápor s příchodem léta neustává a na jihu Texasu podle zpravodajského webu Axios pohraniční stráž za jediný týden zachytila na 20.000 běženců. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti v pondělí oznámilo, že se vrací k praxi zrychleného vyhošťování lidí, kteří nedávají najevo strach z návratu domů.

Vláda prezidenta Bidena je v tomto směru pod značným tlakem, neboť představitelé Republikánské strany téma migrace neustále zdůrazňují a situaci na jižní hranici USA vykreslují jako selhání současné administrativy. Ta vedle plánů ohledně boje proti "kořenům" migrace reaguje i kroky ve snaze zlepšit přijímání migrantů a rozšířit cesty pro legální imigraci. Viceprezidentka Harrisová při červnové návštěvě Guatemaly místní vyzvala, aby nevyužívali nelegální cesty, protože je to nebezpečné a USA je v takovémto případě odmítnou.

Její poslední argument ale zřejmě v mnoha případech neplatí. Axios tento týden zjistil, že asi 50.000 migrantů, kteří do USA přišli nelegálně, bylo v poslední době vypuštěno z vazby bez termínu pro projednání jejich případu u imigračního soudu. Místo toho prý přistěhovalci dostávají instrukce, aby se hlásili u některé pobočky Úřadu pro imigraci a cla (ICE), což ale zatím podle informací Axios učinilo jen 13 procent z nich.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) uprchlíci

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bývalý kancléř Mynář čelí obžalobě kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech

Státní zástupce podal obžalobu proti bývalému hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi v souvislosti s dotací na přestavbu penzionu v Osvětimanech, uvedla ve svém zpravodajství ČT24.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy